Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nie tylko ludzie pokochają Twojego nowego pupila 

Kociak pokocha uczucia i uwagę okazywane przez Ciebie, Twoją rodzinę i przyjaciół. Nie przypadnie mu jednak do gustu zainteresowanie ze strony pasożytów. Ponieważ pchły, robaki i świerzbowce są bardzo powszechne, byłoby raczej dziwne, gdyby Twój zwierzak w którymś momencie ich nie złapał. Dobra wiadomość jest taka, że pasożyty nie są aż tak szkodliwe i łatwo się ich pozbyć. Jeśli pojawią się one u Twojego kociaka, lekarz weterynarii poleci Ci najskuteczniejsze preparaty do ich zwalczania i doradzi jak osiągnąć najlepsze efekty leczenia.

 

Pchły

Czasami chwila nadspodziewanie dobrej pogody wystarczy by wywołać wysyp pcheł w Twoim domu i jego okolicy. Nawet jeżeli Twój kociak jest regularnie odpchlany, możesz zauważyć, że się drapie. Poszukaj w jego sierści malutkich brązowych punkcików. Umieść ich trochę na mokrej chusteczce. Jeśli zabarwią ją na czerwono-brązowy kolor, są to odchody pcheł. W takiej sytuacji musisz odpchlić również swój dom. Kup u lekarza weterynarii opakowanie specjalnego sprayu, by spryskać nim dywany, miękkie elementy umeblowania, a nawet twarde podłogi. Pchły potrafią wcisnąć się w każdy kąt i szczelinę, by złożyć tam swoje jaja. Po użyciu odkurzacza nie zapomnij go umyć i spryskać sprayem. Jeśli zastosujesz się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu, powinno udać Ci się pozbyć problemu, chociaż jego całkowita eliminacja może trwać do trzech miesięcy. Opisana metoda zaburza cykl życiowy pcheł, zabijając wykluwające się larwy, zanim wybiorą się na przejażdżkę na Twoim kocie.

 

Robaki

Najpowszechniejszymi robakami, które mogą zaatakować Twojego kociaka są nicienie (gdy kociak nieco podrośnie, stanie się podatny także na inwazję tasiemców). Po zwierzaku nie będzie prawdopodobnie widać żadnych objawów obecności pasożytów, jeśli jednak inwazja okaże się poważna, możesz zauważyć zmiany, takie jak spadek masy ciała, ataki wymiotów i biegunki oraz podrażnienie okolic odbytu. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, kocięta należy rutynowo poddawać odrobaczaniu. Lekarz weterynarii doradzi Ci najodpowiedniejszą metodę. Przez pierwszych sześć miesięcy życia kociaka należy odrobaczać co miesiąc, a później co trzy miesiące.

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane