Podróż i wakacje z kotem. Co musisz wziąć?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy nadchodzi czas wakacji, nie zawsze jest możliwe znalezienie kogoś do opieki nad kotem i nieoczekiwanie może się okazać, że masz towarzysza podróży w postaci kota!

W przeciwieństwie do psów, które przepadają za jazdą samochodem, koty nie są zainteresowane przejażdżkami. Dom kota jest jego królestwem, którego opuszczenie może być stresujące. Jednym ze sposobów na złagodzenie stresu (dla was obojga) jest stworzenie listy kontrolnej na podróż z kotem – rzeczy, które zapewnią Twojemu kotu komfort, zadowolenie i zdrowie w podróży.

Transporter

Najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dla kota, nawet na krótkich trasach, jest transporter. Wytrzymały transporter nie tylko ochroni Twojego pupila przed ewentualnym uderzeniem, ale także uniemożliwi mu zaplątanie się w nogi kierowcy oraz pedały gazu i hamulca. Model z twardego plastiku jest dobrym wyborem na podróż z kotem, a przypięcie transportera pasem bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu zapewnia dodatkowe zabezpieczenie. Ustaw transporter przodem do kierunku jazdy, aby kot mógł obserwować otaczający go świat. Jeśli kot jest wystraszony, połóż na drzwiczkach ręcznik lub koc, aby zasłonić mu widok. Transporter powinien być wystarczająco duży, aby kot mógł wygodnie siedzieć i stać, a także obracać się, ale nie na tyle duży, aby mógł się swobodnie poruszać. W zbyt dużym transporterze kot może doznać obrażeń w razie wypadku lub nagłego hamowania.

Long-haired gray cat in an open vintage green suitcase on hardwood floor against retro wallpaper.

Jedzenie i woda

Zapakuj ulubioną karmę swojego kociego przyjaciela w łatwo dostępne pojemniki. Zamiast taszczyć ze sobą wielką torbę z suchą karmą, przełóż karmę do przezroczystego plastikowego pojemnika. Zabierz ze sobą wodę w butelce, aby kot miał zawsze dostęp do świeżej wody. Niedroga składana miska podróżna dla zwierząt jest idealna na podróż. Zanim podasz kotu jego normalną dzienną porcję, najlepiej zacząć od małej ilości karmy, aby upewnić się, że nie zwymiotuje w samochodzie. Resztę zostaw na moment, kiedy dojedziecie do celu. Nie zapomnij zabrać ze sobą ulubionych przysmaków, aby nagrodzić kota za to, że był grzeczny, i umilić mu czas, gdyby poczuł się uwięziony.

Kuweta

Większość kotów nie jest nauczona załatwiania się na postojach. Dlatego obowiązkowymi (choć nie najprzyjemniejszymi) przedmiotami są kuweta, świeży żwirek i łopatka. Podróżowanie z kotem to nie czas na oswajanie go z nowym rodzajem żwirku, dlatego używaj jego stałego gatunku w wygodnym dzbanku z dzióbkiem, który ułatwia wysypywanie żwirku. Petfinder sugeruje, aby co dwie lub trzy godziny zatrzymywać się na przerwy na toaletę i picie wody.

Łóżko dla kota

Jeśli nie chcesz przewozić dodatkowego przedmiotu w swoim i tak już zapchanym samochodzie, koci transporter z twardego plastiku można przekształcić w łóżko! Zabierz ze sobą ulubione poduszki i koce swojego kotka, którymi wyłożysz dno transportera, aby mógł się w nie wtulić. Znajomy zapach posłania pomoże mu się zrelaksować. Można też – jeśli to możliwe – zdjąć górną część transportera, aby zapewnić kotu więcej miejsca, kiedy akurat nie podróżujecie.

Zabawki

Podróżując z kotem, nie musisz zabierać ze sobą całego arsenału zabawek. Zabierz raczej kilka starych ulubionych zabawek i dodaj kilka nowych, aby utrzymać zainteresowanie kota. Ponieważ będziecie przebywać blisko siebie, unikaj głośnych, brzęczących zabawek. Hałas może przyprawić Cię o lekki obłęd. Pamiętaj, że kluczem do udanej podróży z kotem jest zadowolenie i brak stresu również dla Ciebie! Po zatrzymaniu się dobrze jest też poświęcić trochę czasu na zabawę z kotem, aby zażył ruchu. Całodzienne siedzenie w transporterze może sprawić, że po dotarciu do celu kot zacznie rozrabiać. Pozwalając mu wyładować trochę tej skumulowanej energii, zadbasz o zdrowie jego organizmu i uchronisz się przed humorami kociaka.

Słupek do drapania

Wożenie ze sobą na wakacje czegoś, na czym kot będzie ostrzył pazury, może się wydawać przesadą, ale jeśli jest on przyzwyczajony do drapania, to lepiej, aby robił to na swoim drapaku niż na drogich meblach w hotelu lub domu, w którym przebywasz.

Identyfikator i zdjęcia

Przed wyjazdem sprawdź, czy obroża i identyfikator Twojego kota są dobrze zapięte. Na wypadek, gdyby kot uciekł, miej pod ręką aktualne zdjęcia, które można będzie udostępnić miejscowym oraz w mediach społecznościowych. Jeśli zatrzymujesz się gdzieś na chwilę, aby wypuścić kota z transportera, żeby się załatwił, sprawdź, czy w samochodzie nie ma otwartych okien, przez które mógłby uciec.

Dane kontaktowe lekarza weterynarii

W dzisiejszym świecie smartfonów możesz je wyszukać w podróży, ale jeśli dotrzesz do rejonu bez dobrego zasięgu, lepiej mieć możliwość kontaktu z lekarzem weterynarii, gdyby kotu coś się stało. Warto mieć przy sobie dane kontaktowe swojego stałego lekarza, aby móc do niego wtedy zadzwonić, ale trzeba też wcześniej znaleźć najbliższą lecznicę w miejscu, w którym spędzasz wakacje. Dzięki temu życie stanie się o wiele mniej stresujące niż gdy musisz znaleźć dobrego lekarza dopiero wtedy, gdy kotu coś się stanie.

Kilka kotów

Jeśli masz kilka kotów, które planujesz zabrać ze sobą, najlepiej mieć dla nich osobne transportery, nawet jeśli są przyzwyczajone do spędzania czasu razem. Pomoże to zapewnić im bezpieczeństwo w razie wypadku. Może także uchronić je przed zmęczeniem, jeśli nie będą musiały ciągle wspinać się na siebie nawzajem, aby znaleźć wygodną pozycję.

Dzięki liście kontrolnej na podróż z kotem, która pomoże Ci przygotować się do wyjazdu, nie zapomnisz o niczym, co zapewni Twojemu kotu zadowolenie i zdrowie.

Related Articles

Related products