Jak radzić sobie z rozstrojem żołądka Twojego kota?

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pomocy, mój kot ma rozstrój żołądka!

Czy zauważasz, że Twój kot ma krew w kale lub ciągle choruje? Wiele kotów od czasu do czasu cierpi na rozstrój żołądka. Choć zagłębianie się w ten temat nie zawsze jest przyjemną lekturą, ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak postępować. Wymioty i biegunka nie są przyjemne ani dla naszych zwierząt, ani dla nas jako opiekunów, ale sporadyczne wymioty albo epizody cieknącej, wodnistej kupy są nieodłączną częścią życia z naszymi zwierzętami.


Sprawdź sygnały 

Jeśli słyszysz, że Twój kot wydaje dźwięki, jakby miał zaraz zwymiotować, działaj szybko i połóż przed nim gazetę, starą miskę lub kuwetę. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych manewrów i ograniczysz bałagan do minimum. Podobnie kot drapiący w drzwi, proszący, aby go wypuścić, może cierpieć z powodu spowolnionych ruchów i nie mieć takiej samej kontroli nad jelitami, jak zwykle. Niektóre koty mogą wydawać się niespokojne, jeśli odczuwają ból w jamie brzusznej, lub mogą po prostu zwijać się w kłębek i wyglądać na nieszczęśliwe. Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to utrata masy ciała, zmiana apetytu, wzdęcia, bulgotanie w żołądku lub napinanie się podczas oddawania moczu.


Jaka jest przyczyna? 

W większości przypadków rozstrój żołądka jest spowodowany zjedzeniem przez kota czegoś, na co zareagował, np. złapanego ptaka lub myszy, jakiegoś jedzenia lub kul włosowych. Z niewielką pomocą, większość kotów stosunkowo szybko radzi sobie z tego rodzaju zaburzeniami, więc warto jest poprosić lekarza weterynarii o poradę na wczesnym etapie. Niektóre zwierzęta mają jednak bardziej długotrwałe zaburzenia, które nigdy nie wydają się w pełni ustąpić lub zaostrzają się w różnych okresach. Lekarz weterynarii zwykle będzie musiał wykonać różne testy, aby ustalić przyczynę długotrwałych dolegliwości brzusznych. Prowadź dziennik i zapisuj, kiedy kot ma problemy, jakie objawy wykazuje i co jadł w dniach poprzedzających epizod, aby pomóc w ustaleniu diagnozy.

Najważniejsze wskazówki

  • Jeśli kot wymiotuje, natychmiast odstaw jedzenie i zapewnij dostęp do świeżej wody.
  • Jeśli kot źle się czuje, nadal wymiotuje lub ma krew w wymiocinach lub kale, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
  • Zapytaj swojego lekarza weterynarii, kiedy możesz zacząć podawać kotu niewielkie ilości lekkostrawnej karmy. Lecznicza karma dla kotów, dostępna w gabinetach weterynaryjnych, jest często zalecana w przypadku rozstroju żołądka.
  • Kontynuuj podawanie zalecanej karmy przez około 5 dni lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
  • Po tym czasie powoli dodawaj trochę normalnej karmy dla kota, stopniowo zwiększając jej ilość i zmniejszając ilość karmy terapeutycznej w ciągu następnych 7 dni, aż kot wróci do normalnego jedzenia.

Zawsze zasięgaj porady lekarza weterynarii, jeśli obawiasz się o zdrowie swojego pupila

Powiązane artykuły

Powiązane produkty