Gry i zabawy dla kota w chowanego i inne
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Wyciągnij magiczną różdżkę
Nie jest tajemnicą, że koty kochają ptaki... A raczej kochają na nie polować. Zabawka typu różdżka zakończona piórami może okazać się magicznym rozwiązaniem, które w okamgnieniu przemieni leniwego kanapowca w żądnego krwi łowcę. Różdżki dla kotów są łatwe do znalezienia zarówno w Internecie, jak i w większości sklepów zoologicznych. Możesz spróbować zrobić własną — wystarczy drewniany drążek i wstążka lub sznurek z przywiązaną na końcu przyciągającą uwagę pierzastą zabawką!
Bruuuuum!
Znowu jesteśmy przy polowaniach, ale nieco wyższych lotów. Mały (wielkości myszy) zdalnie sterowany samochodzik może okazać się fantastyczną rozrywką dla Twojego kota, który będzie starał się go złapać, oraz dla Ciebie, gdy będziesz obserwować futrzaka wchodzącego z poślizgiem w ostre zakręty. Staraj się nasladować zachowania prawdziwej myszy i wjeżdżaj co jakiś czas samochodzikiem pod krzesło lub za kanapę, by się "schować". Ilekroć wprowadzasz zabawki ze zmotoryzowanymi elementami, zachowaj ostrożność i z uwagą obserwuj kota — bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Zabawa w chowanego
Psy nie są jedynymi zwierzętami, które potrafią tak się bawić! Zacznij od łatwego poziomu, aby zabawa była ciekawa i satysfakcjonująca dla Twojego kota. Zawołaj go (pora posiłku to najlepszy moment) i czekaj, aż przybiegnie. Następnie chowaj się w innych pomieszczeniach i stopniowo utrudniaj reguły zabawy. Nagradzaj kota ulubioną zabawką lub kilkoma suchymi chrupkami. To ciekawa aktywność, która uczy kota, że szukanie Cię jest świetną zabawą. Jest również dobrym sposobem na wzmacnianie nawyku przychodzenia, gdy jest wołany.
Tajemniczo przemieszczające się obiekty
Ta prosta i angażująca zabawa wykorzystuje naturalną ciekawość Twojego kota. Gdy nie patrzy, przywiąż długi sznurek do jednej z jego ulubionych zabawek (np. pluszowej myszy, a nawet zgniecionego w kulkę kawałka papieru czy korka). Trzymaj jeden koniec sznurka, a zabawkę połóż na środku pokoju. Nagłe szarpnięcie za sznurek sprawi, że zabawka poruszy się i szybko przyciągnie uwagę kota. Możesz też powoli przeciągać zabawkę przez podłogę, by zaintrygowany kot podbiegł i ją zbadał. Utrzymuj kota w ciągłym ruchu, ale pozwól mu złapać zabawkę, zanim odłożysz ją na miejsce.
Kot złapany na haczyk
Podobnie jak powyższa gra, ta również wykorzystuje ulubioną zabawkę i kawałek sznurka. Tym razem przerzuć zabawkę przez drzwi i schowaj się po drugiej stronie. Twoim celem jest złapanie kota! Niech Twój kot podskakuje i stara się dosięgnąć umykającą zabawkę, a na koniec pozwól mu rzeczywiście ją złapać, by następnym razem był równie podekscytowany na tę zabawę. Wszelkie zabawki ze sznurkami powinny być przechowywane poza zasięgiem kota, aby uniknąć zjedzenia lub zaplątania się.
Kocia parada
Zamiast od razu podawać kotu miskę z karmą, przejdź się najpierw po domu, zabierając podążającego za jedzeniem kota na "spacer". Podanie mu chrupka co kilka minut będzie nagrodą i sprawi, że nie straci zainteresowania zabawą. Najlepiej połącz tę metodę z karmieniem kota suchą karmą z kulki z przysmakami zamiast zwykłej miski na końcu spaceru, a podczas pozostałych posiłków podawaj mu mokrą karmę w płytkiej miseczce. (Koty uwielbiają być karmione kilka razy dziennie, po prostu kontroluj ich porcje, aby uniknąć przybierania na wadze).
Zakaz polowania na ludzi: Nigdy nie pozwalaj kotu na zabawy w polowanie na Twoje palce, stopy czy kostki — w przeciwnym razie nauczysz kota, że polowanie na ludzi jest właściwe. Kocie pazury i kły potrafią zranić, a sama zabawa często może okazać się niebezpieczna — nie wspominając już o tym, że trudno jej oduczyć — więc po prostu nie rozpoczynaj jej i na nią nie pozwalaj. Małe kotki chwytające Twoją dłoń są słodkie i urocze, ale rany zadane przez dorosłych kocich myśliwych z pełnym uzębieniem i ostrymi pazurami wcale już takie nie są.
Dbaj o autentyzm: Spraw, aby ruchy zabawek były dla kota realistyczne — obserwuj, jak naprawdę zachowują się i poruszają myszy, koty i inne zwierzęta, na które koty polują na wolności, a następnie upewnij się, że zabawki je naśladują. Filmy wideo są świetnym źródłem informacji; proste wyszukiwanie w Internecie zapewni mnóstwo przykładów.
Nie bój się majsterkować: Proste zabawki mogą powstać w zaledwie kilka sekund przy użyciu rzeczy, które masz już w domu. Koty łatwo się nudzą, więc wymiana zabawek czy zrobienie szybkiej kulki z papieru nawet na kilka minut zabawy jest mądrym rozwiązaniem. Rozejrzyj się wokół, a z pewnością znajdziesz dziesiątki wspaniałych pomysłów na zabawki, które nie będą kosztować Cię ani grosza! Plastikowę zakrętkę od butelki łatwo można poddać recyklingowi, gdy kot znudzi się jej turlaniem po podłodze. Kartony mogą stać się fortecami, a pusta plastikowa butelka (oczywiście czysta i sucha) może służyć jako uniwersalny dozownik przysmaków i kocia łamigłówka. Możliwości są nieograniczone! Jeśli myślisz, że skończyły Ci się pomysły, po prostu zajrzyj do internetu.
Dbaj o to, by zabawy z kotem były angażujące i zróżnicowane, a przede wszystkim — by były bezpieczne.