Zabawa z kotem

Zabawa z kotem jest ważna dla jego zdrowia, a także utrzymania z nim więzi emocjonalnej. Na szczęście koty uwielbiają się bawić!

Cat playingZapewnianie okazji do zabawy jest szczególnie ważne dla kotów niewychodzących, zwłaszcza jeśli spędzają większość dnia samotnie.

Dorosłe koty i kocięta lubią te same rodzaje gier, ale tych drugich nie trzeba szczególnie zachęcać do ich rozpoczęcia. Zabawa z kotem sprowadza się praktycznie całkowicie do wyzwalania jego zachowań łowieckich.

Koty posiadają silny instynkt nakazujący im tropienie i zabijanie ofiary, więc najlepiej zrobisz, jeżeli będziesz naśladować zachowanie czegoś, co kot chciałby upolować.

Odpowiednie zabawki

Pierwszą rzeczą, jakiej musisz poszukać, jest właściwa zabawka dla kota. Jeżeli masz zamiar pobudzać jego instynkt łowiecki, lepiej nie używaj do tego rąk. Nawet jeśli kot jest delikatny, może ugryźć gdy za bardzo się rozochoci. Twoje ręce powinny kojarzyć mu się z pieszczotami i karmieniem, a nie polowaniem i zabijaniem.

Łatwo znaleźć odpowiednie zabawki dla kota i na ogół nie trzeba nawet ich kupować. Zwierzęta zwykle w podobnym stopniu interesują się kawałkiem papieru czy piłeczką pingpongową, co zabawką ze sklepu.

Dla kota zabawkami mogą stać się zwinięte z cienkiej folii kulki, plastikowe nakrętki od butelek, papierowe torebki i wszystko inne, co łatwo się porusza i robi trochę hałasu.

Zagrożenia

Uważaj na kawałki sznurka, elastyczne tasiemki i wszystkie inne rzeczy, które kot może połknąć. Niektóre cienkie linki stają się ostre gdy się je napnie. Mogą to być doskonałe zabawki, ale nie pozwalaj kotu używać ich bez nadzoru.

Stymulacja dźwiękowa

Zabawki z dzwoneczkami lub piszczałkami są doskonałe dla kotów, zwłaszcza gdy zostają same, ponieważ hałas działa jako dodatkowy bodziec.

W przypadku takich zabawek ważne jest, aby co jakiś czas je wymieniać, dzięki czemu kot się nie znudzi. Nie należy po prostu rzucać wszystkich zabawek na podłogę i ich zostawiać, ponieważ koty są bardzo inteligentne i przedmioty szybko im się nudzą.

Zamiast tego, zostawiaj tylko jedną lub dwie zabawki i regularnie je wymieniaj. Dla kota będzie to o wiele bardziej interesujące.

Gry i zabawy

Doskonałym typem zabawki do bawienia się z kotem jest kulka, mysz albo piórko na sznurku. Czasem sznurek jest przywiązany do patyka. Dzięki takim zabawkom bardzo łatwo naśladować poruszającą się zdobycz.

Spróbuj naśladować małe zwierzątko skradające się zza mebli. Albo machaj zabawką w powietrzu udając ptaka, pozwalając aby czasem wylądował i skakał po ziemi. Nie spiesz się, niech kot trochę pośledzi i pogoni "ofiarę". Po pięciu lub dziesięciu minutach pozwól mu rzucić się na mysz lub złapać ptaka w locie. Ważne, aby poczuł, że odniósł sukces jako myśliwy.

Kot będzie gryzł zabawkę albo ją gdzieś zaniesie. Jeżeli macie na to ochotę, zabawka może znowu ożyć, albo możesz użyć kolejnej. Należy uważać, aby kot nie pogryzł i nie połknął niczego co posiada sznurek. Pamiętaj też, że zabawki muszą być zawsze świeże i ekscytujące.

Ulubione zabawki

Koty czasem bardzo przywiązują się do małych wypchanych zabawek i ciągle wynoszą je na zewnątrz, aby się nimi bawić. Niektóre miauczą i wyją nad ulubionym pluszowym zwierzątkiem. Nie ma na to żadnego konkretnego wyjaśnienia. Jednak jest to też bardzo dobra zabawa dla kota.

Jak często?

Byłoby wspaniale, gdybyście odbyli dwie sesje zabawy w ciągu dnia. Być może okaże się, że zabawa tuż przed snem (albo nawet trzecia, dodatkowa sesja) sprawi, że kot uspokoi się i na ogół bez problemu pójdzie spać.

Jeśli kot na początku nie chce się bawić – nie zrażaj się. Próbuj dalej, a w końcu dowiesz się, kiedy i na jaką zabawę ma ochotę.