
Domowy neutralizator zapachów kota i kocich plam
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Koty wnoszą w nasze życie mnóstwo radości, ale plamy i zapachy nieodłącznie z nimi związane potrafią być źródłem frustracji. Na szczęście przygotowanie prostego środka do usuwania kocich zabrudzeń pomoże Ci sprawić, że Twój dom będzie czysty i świeży. Domowych odplamiaczy można bezpiecznie używać w otoczeniu zwierząt, a do tego zwykle kosztują znacznie mniej od sklepowych preparatów. Nieważne, czy zmagasz się ze śladami po moczu, kulach włosowych czy wymiocinach – samodzielnie przygotowane środki pomogą Ci skutecznie usunąć zabrudzenia oraz bzapach, nierzadko uporczywy.
Pamiętaj: przed przystąpieniem do czyszczenia przeprowadź próbę na niewielkiej powierzchni, aby upewnić się, że preparat nie spowoduje jej uszkodzenia ani odbarwienia.
Zestaw do usuwania wymiocin i kul włosowych
Materiały: soda oczyszczona, ocet, woda, butelka z rozpylaczem, trzy stare szmatki
Instrukcja:
- Wytrzyj wymiociny lub kulę włosową z dywanu lub podłogi mokrą szmatką.
- W przypadku dywanu po wytarciu mokrą szmatką posyp plamę sodą oczyszczoną. Pozostaw na godzinę, aby proszek wciągnął wilgoć. Jeśli zabrudzenie znajduje się na podłodze, przejdź do trzeciego punktu.
- Wymieszaj ocet z ciepłą wodą w dużej misce (1 filiżanka wody na 1 filiżankę octu). Wlej mieszaninę do butelki z rozpylaczem.
- Spryskaj plamę mieszaniną wody z octem. Preparat zacznie się pienić. Kiedy piana przestanie się tworzyć, zbierz jak najwięcej sody oczyszczonej przy użyciu szmatki.
- Kontynuuj lekkie spryskiwanie plamy i ścieraj ją czystą szmatką. Czynność powtarzaj, aż plama zniknie. Uważaj, aby nie zmoczyć za bardzo czyszczonego obszaru.
Eliminator kociego moczu
Materiały: ocet, soda oczyszczona, nadtlenek wodoru, płyn do naczyń, enzymatyczny środek czyszczący, stare szmatki, stary ręcznik
Instrukcja:
- Użyj starego ręcznika, aby wchłonąć jak najwięcej kociego moczu, a następnie go wyrzuć.
- Posyp zabrudzony obszar sodą oczyszczoną, pozostaw na dziesięć minut.
- Polej sodę oczyszczoną octem i pozostaw na kilka sekund, a następnie wytrzyj płyn czystą szmatką.
- Gdy obszar wygląda już na czysty, czas na pozbycie się zapachu. Przygotuj domowy preparat do usuwania brzydkich kocich zapachów, używając kilku łyżek stołowych nadtlenku wodoru i 1–2 kropli płynu do naczyń. Wylej mieszaninę na zabrudzony obszar (dla bezpieczeństwa sprawdź działanie preparatu na niewidocznym fragmencie dywanu, aby uniknąć odbarwień).
- Wetrzyj mieszaninę nadtlenku wodoru i płynu do naczyń w dywan i wyszoruj włosie, a następnie szybko zetrzyj, aby uniknąć odbarwień. W przypadku podłóg najlepiej przelać mieszaninę do butelki z rozpylaczem, spryskać zabrudzony obszar, a następnie go wytrzeć.
- Aby powierzchnia szybko wyschła, użyj dmuchawy. Chociaż miejsce zabrudzenia może wydawać się pachnące i czyste, kwas moczowy w kocim moczu ulega krystalizacji, więc następny krok jest BARDZO ważny!
- Po około 24 godzinach polej obszar enzymatycznym środkiem czyszczącym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Aby członkowie rodziny nie następowali na to miejsce, zakryj je miską do prania lub aluminiową folią. Schnięcie może potrwać 1–2 dni.
- Kiedy obszar jest już całkowicie suchy, wyczyść go mopem lub odkurzaczem. W razie potrzeby powtarzaj czyszczenie z użyciem enzymatycznego preparatu raz w tygodniu.
Usuwanie kocich plam i zapachów
Po zakończeniu czyszczenia poświeć na problematyczny obszar światłem ultrafioletowym, które ujawni ewentualne pozostałości kociego moczu. Czasami wydaje się, że wszystko udało się usunąć, jednak resztki moczu mogą ulec krystalizacji i pozostać na włóknach dywanu. Lampa światła czarnego pozwala zobaczyć zabrudzenia niewykrywalne dla ludzkiego oka i nosa.
Portal Vetstreet sugeruje, aby problem załatwiania się pupila poza kuwetą omówić z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia dolegliwości ze strony układu moczowego lub innego schorzenia. Być może lekarz doradzi zastosowanie specjalnej karmy weterynaryjnej. Teraz umiesz już przygotować domowy odplamiacz, więc szybkie opanowanie problemów z zabrudzeniami nie będzie stanowić problemu.
Contributor Bio

Chrissie Klinger
Chrissie Klinger jest pedagogiem, pisarką i matką dwójki dzieci, trzech psów i trzech kotów. Jest zwolenniczką aktywnego i ekologicznego stylu życia.