Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Jeśli planujesz dłuższy pobyt poza domem, a Twój pupil nie chodzi do przedszkola, wynajęcie opiekunki to świetny sposób, by zapewnić mu odpowiednią opiekę.
Kiedy już znajdziesz idealną opiekunkę, stwórz listę kontrolną, która pokieruje ją podczas Twojej nieobecności. Przygotowując się na spotkanie z opiekunką, przypomnij sobie, jak wygląda plan dnia Twojego zwierzęcia. Przekaż jej te i inne ważne informacje.
Aby poczuć się pewnie, zostawiając swojego pieska lub kotka z nową osobą, upewnij się, że przekażesz opiekunce następujące informacje.
1. Ważne dokumenty
Przygotuj następujące informacje i dokumenty dla opiekunki:
- Twoje dane kontaktowe
- Zapasowy kontakt, na wypadek Twojej niedostępności
- Dane kontaktowe do lekarza weterynarii i całodobowej kliniki ratunkowej
- Informacje o mikroczipie, jeśli dotyczy (upewnij się, że informacje związane z mikroczipem są zaktualizowane)
- Dokumentacja medyczna Twojego zwierzęcia, w tym karta szczepień
- Aktualne zdjęcie zwierzęcia, na którym wyraźnie widać jego cechy i oznaczenia
- Wszelkie inne dokumenty dotyczące Twojego zwierzęcia, takie jak ubezpieczenie zwierzęcia
Nawet jeśli opiekunka otrzymała cyfrowe kopie tych dokumentów, przechowuj je w widocznym miejscu w domu. W ten sposób, w razie nagłego wypadku, gdy w telefonie opiekunki rozładuje się bateria, będzie ona mieć wszystkie potrzebne informacje.
2. Plan awaryjny
Opiekunka powinna być przygotowana na wypadek sytuacji kryzysowej. Poinformuj ją, gdzie szukać schronienia w razie klęski żywiołowej, gdzie znajduje się transporter dla zwierząt i jak zachęcić swojego futrzanego przyjaciela do wejścia do transportera – być może szczypta kocimiętki pomoże Twojemu niespokojnemu kotu, a pewna zabawka sprawi, że Twój pies poczuje się komfortowo.
Przygotuj apteczkę dla zwierzęcia, jeśli jeszcze jej nie masz. Powinny się w niej znaleźć takie akcesoria jak gaziki, nieprzylegające bandaże i woda utleniona.
Upewnij się, że opiekunka wie, jak postępować zgodnie z protokołem awaryjnym, jeśli Twoje zwierzę będzie potrzebować pomocy medycznej.
3. Akcesoria dla zwierząt
Zaopatrz się w karmę i przysmaki dla zwierząt, a także w woreczki na odchody, szufelkę i/lub żwirek dla kotów. Nie zapomnij o akcesoriach pielęgnacyjnych, takich jak szczoteczki do zębów, pędzle i grzebienie. Jeśli opiekunka będzie pielęgnować Twoje zwierzę, upewnij się, że jest przeszkolona i potrafi to robić bezpiecznie.
4. Leki dla Twojego zwierzęcia
Jeśli Twoje zwierzę wymaga regularnego przyjmowania leków, pokaż opiekunce, jak dokładnie je podajesz, podkreślając dawkowanie i skutki uboczne, na które należy uważać. Upewnij się, że opiekunka rozumie, jak ważne jest przestrzeganie instrukcji dotyczących dawkowania.
Możesz też poprosić lekarza o upoważnienie opiekunki do odbierania leków i zlecania ich uzupełniania.
5. Szczegóły dotyczące planu żywieniowego
Trzymanie się rutyny jest ważne dla zdrowia Twojego pupila, dlatego spisz harmonogram jego posiłków. Uwzględnij godziny karmienia, opcje żywieniowe i porcje. Przekaż konkretne informacje o potrzebach żywieniowych Twojego zwierzęcia.
6. Korzystanie z toalety
Ponieważ koty załatwiają się w kuwecie, opiekunka nie musi być przy nich, kiedy Twój koci przyjaciel idzie do toalety, ale powinna opróżniać kuwetę co najmniej raz dziennie (dwa lub więcej razy, jeśli masz kilka kotów). Psy to już inna para kaloszy... Jeśli są starsze niż 30 tygodni, powinny wychodzić trzy do czterech razy dziennie – podaje Uniwersytet Kalifornijski w Davis, Szkoła Medycyny Weterynaryjnej, natomiast młode szczeniaki powinny być wypuszczane do 10 razy dziennie.
7. Zabawa
Umilenie czasu Twojemu zwierzęciu jest ważną częścią pracy opiekunki. Przedstaw opiekunce pomysły na aktywność z psem, bazując na ulubionych zajęciach Twojego pupila – czy lubi aportować, chodzić na spacery czy bawić się w berka – lub pomysły na zabawy z kotem, takie jak zabawa w chowanego czy puzzle z jedzeniem. Pokaż jej ulubione zabawki i zajęcia Twojego pupila, aby łatwiej było im nawiązać więź, a Twój pupil nie nudził się.
Przygotowanie się do wyjazdu z opiekunką za pomocą listy kontrolnej, takiej jak ta, pomoże Ci poczuć się swobodnie, gdy zostawisz pod opieką ukochanego futrzaka.
Informacja o autorce

Christine O'Brien
Dr. Christine Brovelli-O'Brien jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA), edukatorką STEAM i oddanym kocim rodzicem. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA