Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znalezienie zagubionego kota na progu domu może być szokującym doświadczeniem. Bez wątpienia chcesz pomóc, ale nie zawsze wiadomo, jakiej pomocy potrzebuje obcy kot. Najprawdopodobniej należy do jednej z trzech kategorii: ma dom, z którego uciekł; został porzucony i jest teraz bezpański; lub jest bezdomnym kotem, który nigdy nie był socjalizowany z ludźmi. Ważne jest, aby określić, z jaką kategorią masz do czynienia, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, aby udzielić kotu pomocy. Jeśli chcesz pomóc zagubionemu kotu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć.
Czy kot jest bezdomny?
Jeśli kot pojawi się na Twojej posesji, warto zaobserwować jego zachowanie z bezpiecznej odległości, zanim podejdziesz, aby zaoferować mu pomoc. Bezdomne koty i kocięta nigdy nie były socjalizowane z ludźmi i mogą ugryźć lub podrapać, jeśli spróbujesz je dotknąć – jeśli w ogóle pozwolisz im podejść tak blisko.
Podczas gdy przyjazny, przystępny kot prawdopodobnie nie jest bezdomny, niektóre bezpańskie zwierzęta są nieśmiałe i boją się obcych, mimo że są socjalizowane, więc nie zawsze łatwo jest je odróżnić. Cats Protection oferuje kilka wskazówek, które pomogą Ci dostrzec bezdomnego kota:
- Bezpańskie koty mogą być nieco nieśmiałe, ale często nawiązują kontakt wzrokowy, wokalizują i pozwalają zbliżyć się, jeśli poświęci się im trochę czasu. Bezdomny kot może być cichy i bojaźliwy, może nie podchodzić do Ciebie lub nie pozwalać Ci się do siebie zbliżyć, może też uciekać i chować się.
- Bezpański kot jest zazwyczaj sam, ale może być również z innymi kotami.
- Bezpańskie koty można często spotkać w pobliżu ogrodów i domów, a nawet mogą próbować wejść do środka! Z drugiej strony, bezdomne koty unikają zaludnionych miejsc.
- Bezpańskim kotom zazwyczaj nie brakuje koniuszka lewego ucha, nawet jeśli zostały wykastrowane, ale bezdomnym czasami tak, w zależności od tego, jaka jest powszechna praktyka w kraju, w którym mieszkasz.
- Jeśli kot pojawił się niedawno i wydaje się zdezorientowany lub zagubiony, prawdopodobnie jest bezpański. Jeśli kot pojawia się regularnie, może on być bezdomny, który urządził sobie dom w pobliżu.
Możesz spodziewać się, że bezdomny kot będzie wyglądać na brudnego lub zabiedzonego, ale w rzeczywistości bardziej prawdopodobne jest, że kot jest bezpański. Niektóre bezpańskie koty są przyzwyczajone do tego, że ktoś się nimi opiekuje i nie muszą o siebie dbać, a bezdomne koty są często przyzwyczajone do utrzymywania się w czystości i zdrowiu.
Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z bezdomnym kotem, najlepiej zachowaj dystans. Jeśli podejrzewasz, że w pobliżu mieszkają bezdomne koty, możesz zadzwonić do lokalnej organizacji zajmującej się kontrolą zwierząt.
Czy to zagubiony lub bezpański kot?
Po znalezieniu zagubionego kota i stwierdzeniu, że nie jest on bezdomny i można do niego bezpiecznie podejść, następnym krokiem jest ustalenie, czy rzeczywiście jest on zagubiony, czy też jest bezpański i potrzebuje nowego domu. Jeśli kot ma na sobie obrożę z identyfikatorem, jest bardzo prawdopodobne, że się zgubił. W takim przypadku zadzwoń pod numer podany na identyfikatorze, aby poinformować właściciela, że jego kot został odnaleziony cały i zdrowy. Możesz też zadzwonić do lekarza weterynarii wymienionego w metryczce szczepienia, który powinien być w stanie skontaktować Cię z opiekunem kota.
Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Wiele osób nie zakłada swoim kotom obroży ani identyfikatorów, więc fakt, że ich nie mają, nie musi oznaczać, że są bezdomne. Możesz zabrać go do lekarza weterynarii lub schroniska, aby zeskanować w celu uzyskania mikroczipu, który będzie zawierać informacje kontaktowe opiekuna. Brak czipu nie musi jednak oznaczać, że masz do czynienia z porzuconym kotem.
Nie mogąc łatwo ustalić, do kogo należy kot, następnym krokiem jest sprawdzenie ogłoszeń o zaginionych i znalezionych. Warto też popytać w okolicy, czy komuś nie zaginął kot lub czy ktoś nie widział plakatów z opisem "zaginionego kota". Koniecznie sprawdź też publikacje o zagubionych i znalezionych zwierzętach na stronach internetowych, takich jak Gumtree, grupach na Facebooku, w lokalnych schroniskach dla zwierząt oraz w bazach danych zagubionych zwierząt, np. Animal Search UK. W przypadku zagubienia zwierzęcia ludzie często dzwonią do lokalnych schronisk, więc istnieje szansa, że schronisko będzie w stanie pomóc Ci skontaktować się z właścicielem kota.
Jeśli Twoje poszukiwania nie doprowadzą do znalezienia właściciela, ostatnim krokiem jest umieszczenie własnego ogłoszenia o "znalezionym kocie". Możesz wykorzystać portale społecznościowe z nadzieją, że ktoś z Twojej sieci będzie znać właściciela kota. Jeśli zadzwonisz do schroniska dla zwierząt i poinformujesz je, że jest u Ciebie kot, którego uważasz za zaginionego, może się ono z Tobą skontaktować, jeśli odezwie się do niego właściciel. Jeśli nie masz możliwości zaopiekowania się kotem podczas poszukiwania właściciela, zadzwoń do lokalnego schroniska i zapytaj, czy możesz go przywieźć. Nigdy nie zostawiaj kota pod drzwiami lokalnego schroniska.
Jeśli masz zwierzęta domowe
Znalezienie zagubionego kota zajmuje sporo czasu i może zdarzyć się, że będziesz opiekować się swoim kocim gościem przez kilka dni lub nawet tygodni. Jeśli w domu są już zwierzęta, poddaj nowego gościa kwarantannie do czasu odnalezienia właściciela lub zabrania kota do weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia i wykonania szczepień.
Po uzyskaniu pozytywnych wyników badań możesz zacząć powoli wprowadzać nowego kota do grona swoich zwierząt. Z drugiej strony, jeśli nie planujesz go zatrzymać, możesz zdecydować się na odseparowanie kota do końca jego pobytu u Ciebie.
Pomaganie bezpańskiemu kotu
Jeśli wyczerpały się już wszystkie możliwości i nie udało Ci się znaleźć właściciela, prawdopodobnie kot został porzucony i potrzebuje nowego domu. W tym przypadku masz kilka możliwości. Możesz oczywiście samodzielnie adoptować kota. W tym przypadku pierwszym krokiem jest zabranie kota do weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia i zaplanowania szczepień oraz kastracji.
Jeśli nie zamierzasz zatrzymać kota, musisz znaleźć mu nowy dom. Zadzwoń do renomowanego schroniska dla zwierząt lub organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt w Twojej okolicy (np. RSPCA, Blue Cross, czy Cats Protection w Wielkiej Brytanii), aby sprawdzić, czy mogą pomóc. Możesz też spróbować wykonać poniższe kroki, aby pomóc znaleźć swojemu bezpańskiemu podopiecznemu nowy dom:
- Zareklamuj się. Zacznij od poinformowania przyjaciół, rodziny i współpracowników, że szukasz kogoś, kto zaadoptuje kota. Możesz również spróbować swoich sieci społecznościowych. Jeśli te sposoby zawiodą, rozwieś ulotki w klinikach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Możesz też zamieścić ogłoszenia w gazetach i na internetowych stronach ogłoszeniowych.
- Przeprowadź wywiad z przyszłymi opiekunami. Warto zadać kilka pytań: czy mają już jakieś zwierzęta i jakiego rodzaju, czy te zwierzęta są zaszczepione i wykastrowane lub zneutralizowane, czy w domu są dzieci i czy mieszkają w miejscu, które akceptuje zwierzęta. Jeśli nie wykonano jeszcze szczepień i kastracji, zapytaj, czy przyszły opiekun jest gotów zobowiązać się do wykonania tych zabiegów.
- Umów się na spotkanie. Pozwól kotu spotkać się z przyszłym opiekunem pod Twoim nadzorem, aby upewnić się, że dobrze się rozumieją, zanim zgodzisz się oddać kota.
Jak pomóc bezdomnemu kotu
Bezdomne koty zazwyczaj potrafią same o siebie zadbać, więc w tym przypadku nie musisz wiele robić. Warto jednak skontaktować się z lokalną organizacją zajmującą się opieką nad zwierzętami, aby dowiedzieć się, jak wygląda procedura złapania, wykastrowania i oddania kotów (TNR). Takie organizacje pomagają kontrolować lokalną populację bezdomnych kotów i zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych na zwierzęta domowe. Cats Protection wyjaśnia, że TNR polega na odławianiu bezdomnych kotów i kociąt, poddawaniu ich zabiegom kastracji lub sterylizacji i szczepieniu, a następnie zwracaniu dorosłych kotów do ich środowiska lub znajdowaniu domów lub schronisk, które przyjmą kocięta.
Znalezienie właściciela zagubionego kota może być dość trudne, jeśli zdecydujesz się zostać dobrym samarytaninem, ale często warto to zrobić dla spokoju ducha i dobrego samopoczucia, które towarzyszy pomaganiu zwierzęciu w potrzebie. Kto wie? Ten zabłąkany kot, który stoi na twoim progu, może stać się Twoim ulubionym towarzyszem.
Informacja o autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus jest rodzicem zwierząt domowych, blogerką i pisarką z Tulsy w stanie Oklahoma, gdzie zazwyczaj pisze pod opieką sierściuchów.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA