Jak oswoić kota w nowym domu? Poznaj 10 praktycznych porad

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Przyjęcie nowego kota do domu to bardzo ekscytujące wydarzenie. Wzajemnemu poznawaniu się towarzyszy odkrywanie wszystkich wspaniałych sposobów, na jakie zwierzę umili Wam życie — a Wy jemu. Oto jak sprawić, by kot poczuł się komfortowo w swojej nowej rodzinie:

 


1. Podstawowe wyposażenie

Przygotuj to, co niezbędne: kuwetę i żwirek (pamiętaj, aby kuweta była oddalona od miejsca na pożywienie), legowisko, naczynia na karmę i wodę, zdrową żywność dla kota oraz dobrej jakości transporter. Zakup obrożę i tabliczkę identyfikacyjną, żeby zwierzę łatwo się odnalazło, jeśli się oddali od domu.

2. Parę zabawek

Koty uwielbiają zabawę, ale nie musisz inwestować w duże ilości specjalnych akcesoriów. W zupełności wystarczy pusty karton czy papierowa torebka (usuń wszelkie uchwyty, żeby kot w niej nie utknął), albo też puste pojemniki imitujące jej legowisko. Co więcej, wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi, nie pozwól kotu bawić się motkami włóczki lub sznurka, gdyż oba można łatwo połknąć. Według amerykańskiej organizacji Humane Society of the United States, należy również unikać wstążek, nici dentystycznych, szpilek, igieł, gumek elastycznych, spinaczy do papieru i foliowych toreb. Latarka lub laser dla kota również jest dobrym pomysłem — łapanie przez kota przemieszczającego się po pokoju punktu światła to świetna zabawa dla Was obojga.

3. Stwórz bezpieczne otoczenie

Twój nowy członek rodziny będzie próbował dostać się dosłownie wszędzie. I zapewne mu się to uda. Dlatego też usuń wszelkie trujące dla kota rośliny (np. lilie czy amarylis), zamknij w szafkach środki czystości i leki, pamiętaj o opuszczaniu klapy sedesowej i zwiąż sznurki od zasłon. Spróbuj przekierować przewody elektryczne, jeśli przebiegają w niebezpieczny sposób, lub załóż osłony na najbardziej wyeksponowane kable. Zabezpiecz otwierane okna i schowaj wszelkie kruche przedmioty, które mogłyby kota zainteresować.

4. Przygotuj najmłodszych członków rodziny

Twoja rodzina może być chętna i gotowa do adopcji, ale pamiętaj o tym, żeby wytłumaczyć dzieciom, co oznacza opiekowanie się kotem w sposób odpowiedzialny, w tym dbanie o jego potrzeby fizyczne. Prawidłowa opieka nad kotem to wspaniała okazja do zawiązania bliskich więzi. Obchodzenie się z nim w sposób łagodny i delikatny sprawi, że Twój koci przyjaciel dużo szybciej poczuje się komfortowo.

5. Wizyta u lekarza weterynarii

Wkrótce po adopcji kota, zabierz go do lekarza weterynarii, aby sprawdzić ogólny stan jego zdrowia i wykonać ewentualne szczepienia, których może potrzebować. Regularne badania kontrolne pozwalają kotom zachować zdrowie niezależnie od ich wieku, pochodzenia i stylu życia (bez względu na to, czy żyją w domu czy na zewnątrz). Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentów medycznych, jeśli przekazano Ci je w momencie adopcji. Dobrze jest też umieścić w widocznym miejscu numer telefonu do kliniki oraz numer alarmowy do lekarza w razie nagłych wypadków.

6. Zapewnij mu własną przestrzeń

Gdy przybędzie do domu, Twój mruczący przyjaciel będzie szukał miejsca, żeby się schować; pozwól mu pozostać w transporterze podczas tego procesu adaptacji. Kiedy w końcu wyjdzie, będzie potrzebować dla siebie pomieszczenia, lub chociaż jakiegoś zacisznego kątu czy miejsca w szafie, w którym poczuje się równie bezpiecznie. Możesz użyć kartonu, o którym mowa w punkcie 2 i który, według Petcha oferuje taki sam poziom bezpieczeństwa. Równie ważne jest, aby nie nakłaniać kota na wyjście z bezpiecznych miejsc, które sobie wybrał. Opuści je sam, gdy będzie gotowy na eksplorację otoczenia.

7. Zapoznaj kota z Twoimi aktualnymi zwierzętami

Przedstawienie nowego kota pozostałym zwierzętom może być stresujące, dlatego należy zrobić to bez pośpiechu. Stopniowo zapoznawaj świeżo zaadoptowanego zwierzaka z aktualnymi mieszkańcami domu i przygotuj się na to, że nie obejdzie się bez syków, pacnięć, a nawet wyginania grzbietu. To zupełnie normalne. Najlepszy scenariusz? Wszystkie zwierzęta akceptują się wzajemnie i każde powraca do swoich zajęć. Jeżeli jednak staną się zbyt agresywne i zaczną atakować, nie należy przerywać bójki poprzez zabranie jednego z nich. Animal Planet uważa, że najlepszym sposobem jest oderwanie ich uwagi przez klaśnięcie lub głośne mówienie.

8. Pamiętaj o czesaniu

Regularne szczotkowanie i czesanie kociego członka rodziny pozwala mu zachować lśniącą sierść, zdrową skórę i ogranicza niepożądane linienie. Możesz z łatwością wpleść czesanie w codzienną rutynę — to świetny pomysł dla Was obojga, aby zrelaksować się i odprężyć po długim dniu. Przycinanie pazurków i właściwa higiena jamy ustnej to także obowiązkowe czynności. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o najlepszym podejściu do tego rodzaju pielęgnacji.

9. Spędzajcie wspólnie czas

Koty mają opinię samotników, ale im również czas może się dłużyć bez odpowiedniego towarzystwa. Postaraj się bywać w domu tak często, jak to możliwe przez pierwszych kilka tygodni, aby pomóc kotu przyzwyczaić się. Jeżeli pracujesz do późnych godzin poza domem, rozważ adopcję dwóch kotów, aby zapewniły sobie wzajemne towarzystwo.

10. Nie popędzaj go

Po przyniesieniu do domu nowego kota, pamiętaj, że potrzeba czasu, aby poczuł się komfortowo w nowym środowisku. Najlepiej nie przyspieszać tego procesu. Pozwól kotu, aby zbliżył się do Ciebie, gdy będzie gotowy — co na pewno się stanie. Koty są świetne w informowaniu o tym, co lubią, a czego nie, i Twój pupil na pewno da Ci do zrozumienia czy jest gotowy na pieszczoty, zabawę, czy też po prostu ma ochotę zwinąć się w kłębek i uciąć sobie drzemkę.

Przyprowadzenie do domu nowego kota to dopiero początek pełnego miłości i przyjemnych niespodzianek wspólnego życia. Nie spiesz się. Odkryjesz jak wartościowe może być stopniowe poznawanie Twojego nowego najlepszego przyjaciela.

Informacja o autorze

Christine O'Brien Contributor Bio Photo

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien jest pisarką i kocią mamą z długoletnim stażem. Śledź ja na Twitterze i Instagramie @brovelliobrien.

 

Powiązane artykuły

  • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

    Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
  • Adopcja dorosłego kota

    Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
  • Świadomy wybór młodego kota z miotu

    Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
  • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

    Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty