Nauka kota korzystania z kuwety

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Przyuczanie kociaka do czystości

Ponieważ koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami, jest szansa, że Twój pupil zdążył nauczyć się korzystania z kuwety od swojej mamy. Musisz tylko kupić plastikowy pojemnik, wystarczająco duży, by Twój kociak mógł się w nim swobodnie poruszać, a następnie wypełnić go taką ilością żwirku, by przykryć dno. Jeśli użyjesz takiego samego żwirku jak hodowca, kociak z pewnością doceni znajomy zapach i fakturę. Pokaż kotu gdzie znajduje się jego kuweta i umieszczaj go w niej po posiłakach, lub jeśli zobaczysz, że węszy dookoła, przykuca i generalnie zachowuje się jakby chciał się załatwić.

Kot w kuwecie

Zasady dotyczące kuwety

Umieść kuwetę swojego kociaka z dala od jego legowiska i misek, w miejscu gwarantującym odpowiedni poziom prywatności. 

Regularnie opróżniaj kuwetę, gdyż kociak nie będzie chciał z niej korzystać, jeśli będzie brudna. Ponieważ niektóre środki dezynfekcyjne i wybielające są dla kotów toksyczne, najlepiej używać tylko gorącej wody i detergentów. Jeśli jesteś w ciąży, poproś kogoś innego, by wyczyścił kuwetę za Ciebie albo zrób to w gumowych rękawicach, a potem dokładnie umyj ręce. Zmniejsza to ryzyko zakażenia toksoplazmozą, która szczęśliwie zdarza się bardzo rzadko, ale może być bardzo niebezpieczna dla płodu.

Kiedy kociak jest już wystarczająco duży, by odważył się wychodzić na zewnątrz, być może zechcesz całkowicie zrezygnować z kuwety. Nie pozbywaj się jej jednak zbyt pochopnie. Może się bowiem okazać, że kiedy będzie bardzo zimno, Twój kot  nie zechce wyściubić nosa z domu.

Wypadki się zdarzają

Nawet najbystrzejszemu kociakowi na pewno zdarzy się kiedyś wpadka. Pod żadnym pozorem nie karz go za to. Pochwal zwierzaka gdy później skorzysta z kuwety, możesz też dać mu niewielką nagrodę, a wkrótce wszystko wróci do normy.

Artykuły powiązane

 • Kot skacze? Jak utrzymać łapki na podłodze

  Cute cat on windowsill Dowiedz się, dlaczego koty lubią skakać i przebywać wysoko, a także jak zapewnić im alternatywne możliwości skakania z blatów i mebli.
 • Jak nauczyć kota aportowania

  Domestic Cat Carrying A Ball As Though He Were A Dog Czy mój kot może bawić się w aportowanie? Tak, to możliwe! Poznaj skuteczną metodę szkolenia, dzięki której nauczysz swojego kota aportowania, a także dowiesz się, jakich komunikatów należy używać.
 • Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle możliwe?

  Chcesz nauczyć Twojego kotka odpowiednich zachowań i go wytrenować? Postaw na pozytywne wzmocnienie. Wybierz kliker dla kota i rozpocznij trening.
 • Kot i dziecko

  Jak Twój kot zareaguje na niemowlę? Jak dopilnować aby kot i dziecko żyły w zgodzie? Przeczytaj artykuł o wychowaniu w jednym domu kota z małym dzieckiem.

Produkty powiązane