Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

$authorText
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Naucz kocię korzystania z toalety

Koty są z natury bardzo czyste i istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój kociak nauczył się korzystać z kuwety od swojej mamy. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić plastikową kuwetę – wystarczająco dużą, aby kocię mogło się w niej poruszać – i wypełnić ją taką ilością żwirku, aby pokryła dno kuwety. Jeśli możesz użyć żwirku, którego używał hodowca, kocię doceni znajomy zapach i teksturę. 

Pokaż kociakowi, gdzie znajduje się kuweta i umieszczaj go w niej po posiłkach. Rób to również wtedy, gdy widzisz, że kocię węszy, przykuca lub ogólnie zachowuje się tak, jakby musiało „skorzystać z toalety”. Kocięta często szukają ukrytych, ciemnych i zacisznych miejsc, dlatego należy uważnie obserwować, czy nie skradają się gdzieś po posiłku.

Kot w kuwecie

Zalecenia i zakazy związane z korzystaniem z kuwety

Na kuwetę kota należy patrzeć jak na publiczną toaletę. Nie chcielibyśmy chodzić do toalety w hałaśliwym, ruchliwym miejscu, gdzie każdy przechodzień mógłby nas zobaczyć – koty mają tak samo. Umieść kuwetę z dala od legowiska i pożywienia, w jak najbardziej cichym i ustronnym miejscu. Wiele osób umieszcza kuwetę w pralni, ale hałas w tym pomieszczeniu może być przerażający i odstraszający dla kociaka, a nawet dorosłego kota.

Regularnie opróżniaj kuwetę, ponieważ kociak nie będzie chciał z niej korzystać, jeśli będzie ona „brudna”. Najlepiej jest mieć o jedną kuwetę więcej niż kotów. Powinny się one znajdować w różnych miejscach, tak aby jedna kuweta była zawsze wolna i czysta. Kuwety należy czyścić co najmniej raz dziennie. Niektóre środki dezynfekujące i wybielacze są toksyczne dla kotów, dlatego najlepiej używać tylko ciepłej wody i detergentu. Jeśli jesteś w ciąży, poproś kogoś innego o wyczyszczenie kuwety lub załóż gumowe rękawiczki i dokładnie umyj potem ręce. Zminimalizuje to ryzyko zarażenia toksoplazmozą, do którego na szczęście dochodzi bardzo rzadko. Może ona jednak spowodować poważne problemy u nienarodzonych dzieci.

Gdy kocię jest już na tyle duże, że może wychodzić na zewnątrz, można całkowicie zrezygnować z kuwety. Może się okazać, że mając możliwość wychodzenia na zewnątrz, kocię nie będzie chciało już z niej korzystać. Nie pozbywaj się jej jednak zbyt pochopnie. Na początku przebywanie na zewnątrz będzie dla kociaka przytłaczające, dlatego należy zapewnić mu możliwość korzystania z kuwety. Przydatne jest również zachowanie kuwety na wypadek wydarzeń, takich jak przeprowadzka, kiedy kot nie będzie mógł wychodzić przez kilka tygodni z domu, żeby się do niego przyzwyczaił.

Wypadki będą się zdarzać

Nawet najbystrzejszym kociętom zdarzają się wypadki. Nie należy ich za to karać. Chwal kocię, gdy korzysta z kuwety i ewentualnie daj mu małą nagrodę, a niedługo znowu będzie się zachowywało właściwie. Jeśli przyłapiesz kocię na gorącym uczynku w niewłaściwym miejscu, spróbuj je delikatnie podnieść i włożyć do kuwety, zanim skończy. W ten sposób po skorzystaniu z toalety będzie ono drapać i kopać w kuwecie, co utrwali w nim przekonanie, gdzie powinno się załatwiać.

Jeśli Twojemu kotu lub kociakowi zdarzają się nagle częstsze „wypadki” i najwyraźniej nie chce korzystać z kuwety, może to być oznaką problemu medycznego lub behawioralnego, szczególnie w przypadku starszego kota. Jeśli zauważysz nagle dziwne zachowania podczas procesu nauki korzystania z kuwety lub na późniejszym etapie życia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS