Nauka korzystania z kuwety

Published by
Czas czytania

Przyuczanie kociaka do czystości

Ponieważ koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami, jest szansa, że Twój pupil zdążył nauczyć się korzystania z kuwety od swojej mamy. Musisz tylko kupić plastikowy pojemnik, wystarczająco duży, by Twój kociak mógł się w nim swobodnie poruszać, a następnie wypełnić go taką ilością żwirku, by przykryć dno. Jeśli użyjesz takiego samego żwirku jak hodowca, kociak z pewnością doceni znajomy zapach i fakturę. Pokaż kotu gdzie znajduje się jego kuweta i umieszczaj go w niej po posiłakach, lub jeśli zobaczysz, że węszy dookoła, przykuca i generalnie zachowuje się jakby chciał się załatwić.

Cat in litter box

Zasady dotyczące kuwety

Umieść kuwetę swojego kociaka z dala od jego legowiska i misek, w miejscu gwarantującym odpowiedni poziom prywatności. 

Regularnie opróżniaj kuwetę, gdyż kociak nie będzie chciał z niej korzystać, jeśli będzie brudna. Ponieważ niektóre środki dezynfekcyjne i wybielające są dla kotów toksyczne, najlepiej używać tylko gorącej wody i detergentów. Jeśli jesteś w ciąży, poproś kogoś innego, by wyczyścił kuwetę za Ciebie albo zrób to w gumowych rękawicach, a potem dokładnie umyj ręce. Zmniejsza to ryzyko zakażenia toksoplazmozą, która szczęśliwie zdarza się bardzo rzadko, ale może być bardzo niebezpieczna dla płodu.

Kiedy kociak jest już wystarczająco duży, by odważył się wychodzić na zewnątrz, być może zechcesz całkowicie zrezygnować z kuwety. Nie pozbywaj się jej jednak zbyt pochopnie. Może się bowiem okazać, że kiedy będzie bardzo zimno, Twój kot  nie zechce wyściubić nosa z domu.

Wypadki się zdarzają

Nawet najbystrzejszemu kociakowi na pewno zdarzy się kiedyś wpadka. Pod żadnym pozorem nie karz go za to. Pochwal zwierzaka gdy później skorzysta z kuwety, możesz też dać mu niewielką nagrodę, a wkrótce wszystko wróci do normy.

Artykuły powiązane

 • Czy koty można wyszkolić?

  Aby wychowywać kociaka trzeba zrozumieć jego sposób myślenia i zachowanie.
 • Kot i dziecko

  Jak Twój kot zareaguje na nowego członka rodziny i jak upewnić się, że kot i dziecko będą żyły w zgodzie? Lekarz weterynarii i behawiorystka Francesca Riccomini radzi jak przygotować kota do nadchodzących zmian.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Feline Adult Mięsiste kawałki w sosie z wołowiną

  Twój kot będzie szczęśliwy otrzymując saszetki Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Mięsiste Kawałki w Sosie z Wołowiną. Każda saszetka to pełnoporcjowa karma zawierająca odpowiednie połączanie witamin i skłądników mineralnych, aby Twój kot otrzymywał to, co najlepsze dla jego zdrowia. 
 • Science Plan™ Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat Kurczak

  U sterylizowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Mature Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Sterilised Cat Young Adult Kurczak

  U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light z Tuńczykiem pomaga utrzymać idealną masę ciała.  Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz wysoką zawartością L-karnityny, która pomaga przekształcić tłuszczu w energię. Odpowiednia do codziennego żywienia.