Szkolenie kotów

Zapoznaj się z tymi artykułami, aby dowiedzieć się, jak wyszkolić kota. 

0 Wyniki uporządkowane według

Stosowność

Jak wyszkolić kota 

Podczas gdy psy pragną zadowolić swego „przywódcę stada”, musimy pamiętać, że koty są inne. Bardziej zainteresowane są swoim własnym zadowoleniem! Dlatego, jeśli chcesz, aby kot przestał drapać meble, wskakiwać na kuchenny blat lub powstrzymał się przed gryzieniem podczas zabawy, będzie wymagać to wiele cierpliwości, szacunku, pozytywnego wzmocnienia i nagród.  

Podstawowe zasady szkolenia

Przede wszystkim, koty nie rozumieją kar. Dużo skuteczniejsze jest zachęcanie do dobrego zachowania. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale nie musi takie być. Po prostu delikatnie i zdecydowanie powiedz „nie”, jeśli robi coś, do czego chcesz go zniechęcić. A jeśli zrobi coś, do czego chcesz go zachęcić, okaż mu tyle miłości i uwagi, ile tylko możesz. Smakołyki też są zawsze bardzo motywujące, dlatego miej pożywne smakołyki pod ręką. (Ale uważaj, by nie dawać zbyt wielu smakołyków.)

Koty to z natury czyste stworzenia, dlatego całkiem możliwe, że kot już wie, jak korzystać z toalety. Przygotuj kuwetę, zanim kot się wprowadzi. Jeśli masz dość miejsca w domu, zapewnij więcej niż jedną kuwetę. Ustaw je w cichych i spokojnych miejscach i pamiętaj, aby codziennie je sprzątać.

Koty mają bardzo krótki etap socjalizacji. Tak naprawdę kluczowy okres kształtowania zachowania i rozwoju społecznego to czas od czwartego do 16 tygodnia życia. Zanim kot się do Ciebie wprowadzi, całkiem możliwe, że już miał kontakt z ludźmi, szczególnie jeśli pochodzi ze schroniska. Koniecznie przedstaw mu również dzieci. Ale zanim to zrobisz, poproś dzieci, aby grzecznie się bawiły. Ogólnie rzecz biorąc, spotkania zapoznawcze muszą być krótkie, dopóki kot nie zacznie się czuć swobodnie w towarzystwie nowych dla siebie osób. Jeśli zmusisz go do większej socjalizacji, niż ma ochotę, może stać się bojaźliwy i wycofany, a nawet może zacząć chorować ze stresu.