Dlaczego kot nagle zaczyna załatwiać się poza kuwetą?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jedną z wielu wspaniałych cech kotów jako zwierząt domowych jest ich schludna, czysta natura. Nawet jeśli nie wychodzą na zewnątrz, aby skorzystać z toalety, potrafią doskonale utrzymywać czystość w domu. Dlatego może to być bardzo frustrujące, nie wspominając o bałaganie, jaki powstaje, gdy kot zaczyna załatwiać się poza kuwetą. Czasami takie wypadki zdarzają się na zewnątrz, ale prawdziwy problem pojawia się, gdy kot zaczyna to załatwiać się w całym domu i często w miejscach, w których najmniej tego chcesz. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym powodom, dla których tak się dzieje i czy można coś z tym zrobić.

Kuweta, żwirek i lokalizacja pozostają bez zmian

Jeśli Twoja kuweta znajdowała się w tym samym miejscu, żwirek pozostaje bez zmian, a Twój kot konsekwentnie z niej korzystał, zmiana zachowania może być bardziej prawdopodobna z powodu choroby. Przykładami tego mogą być:

  • Biegunka lub inna choroba przewodu pokarmowego, taka jak nieswoiste zapalenia jelit (IBD). Być może Twój kot po prostu nie trafia do kuwety na czas, gdy pojawia się potrzeba zrobienia kupy. Zazwyczaj zauważysz, że kupa jest miękka lub rzadka. Może również pojawić się śluz lub krew. W takim przypadku należy udać się do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny.
  • Artretyzm. Wraz z wiekiem koty mają tendencję do sztywnienia stawów, zwłaszcza w biodrach i ramionach, ze względu na częste skakanie i wspinanie się. W miarę postępu choroby Twój kot może mieć trudności lub odczuwać ból podczas załatwiania się do kuwety. Dotyczy to w szczególności kuwet o wysokich ściankach. Poobserwuj, czy Twój kot ma trudności lub niechętnie wskakuje na meble lub z nich zeskakuje. Warto wtedy umówić się na wizytę z lekarzem weterynarii. Przewlekły ból to nic przyjemnego, a koty są zachowawcze, jeśli chodzi o okazywanie oznak choroby lub bólu.

Nastąpiły zmiany kuwety lub w środowisku domowym

Są to zdecydowanie najczęstsze powody, dla których koty nie korzystają z kuwety, gdy normalnie są dobrze zdyscyplinowane i czyste.

  • Lokalizacja. Dla nas, opiekunów, wygodnie jest umieścić kuwety na uboczu, gdzie zapach nie będzie nam przeszkadzać. Często oznacza to, że znajdują się one w pralni lub podobnym miejscu, a także często w pobliżu misek z karmą i wodą. Wyobraź sobie, że dotyczy to Ciebie. Chcesz spodobałaby Ci się toaleta w jadalni? Czy dobrze znosisz hałas, światła i ludzi przechodzących obok, gdy próbujesz skorzystać z toalety? Kuwety powinny znajdować się w cichych, ustronnych miejscach, z dala od pożywienia i wody.
  • Liczba kuwet. Najlepiej byłoby mieć jedną dodatkową kuwetę i powinny one znajdować się w różnych pomieszczeniach. Koty są łatwo zastraszane przez inne koty w domu i może zdarzyć się, że jeden z Twoich kotów nie będzie mieć dostępu do kuwety. W związku z tym, będzie zmuszony pójść gdzieś indziej.
  • Czystość. Konieczne może być częstsze zmienianie żwirku. Kiedy idziemy do publicznej toalety i sedesy są brudne, nie chcemy na nie siadać. Koty muszą tam wchodzić i wkładać swoje czyste łapki. Nie dziw się więc, że zamiast tego idą pod Twoje czyste łóżko!
  • Stres. Koty są bardzo wrażliwymi stworzeniami i łatwo się zestresują. Być może często odwiedzają Cię goście lub urodziło Ci się dziecko, a może pakujesz się na wakacje i Twój kot wyczuwa, że czeka go pobyt w innym miejscu. Być może masz nowego kota lub psa. Każda z tych pozornie błahych sytuacji wystarczy, aby zaniepokoić kota i skłonić go do szukania samotności, w tym do załatwiania się poza kuwetą.
  • Rodzaj żwirku. Niektóre koty po prostu nie lubią kopać w niektórych rodzajach żwirku. Wypróbuj kilka różnych rodzajów.

Jeśli zauważysz, że coś ewidentnie się zmieniło, a stolec wygląda normalnie, możesz być w stanie samodzielnie odwrócić tę zmianę, uzyskując szybki efekt. Porządek będzie przywrócony! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zwłaszcza jeśli podejrzewasz u kota chorobę, ból lub stres, konieczna będzie szybka wizyta u lekarza weterynarii. W przypadku każdego problemu fizycznego lub psychicznego, im szybciej dotrzesz do jego sedna, tym lepiej.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA