Adopcja dorosłego kota

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Charakter dorosłego kota  da się odczytać na pierwszy rzut oka. Zachowanie kociaka może znacząco zmienić się z wiekiem (nie zawsze na lepsze!). Osobowość dorosłego zwierzęcia jest bardziej konsekwentna. Możesz zauważyć wszelkie cechy i kaprysy kota, obserwując jego relacje z personelem schroniska.

To bardzo łatwe

Kolejnym powodem, aby przygarnąć dorosłego kota jest fakt, że szczerze mówiąc, wymaga to mniej wysiłku. Żeby odpowiednio stymulować kocięta i nie pozwalać im wpaść w tarapaty, trzeba poświęcić im dużo uwagi. Dorosłe zwierzę jest wygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela, który nie ma czasu lub siły, by je niańczyć.

Dorosłe koty, rzadko trafiają do schroniska dlatego, że coś jest nie tak z nimi, lub ich charakterem. Na ogół, przyczyną jest pogorszenie sytuacji materialnej, albo pojawienie się alergii u poprzednich właścicieli. Przeważnie są to przyjacielskie i oswojone z ludźmi zwierzęta, które chętnie stałyby się częścią nowej rodziny.

Osobowość

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy adopcji kota, jest to, czy odpowiada Ci jego osobowość. Personel schroniska może udzielić dokładnych informacji o temperamencie zwierzęcia. Dowiesz się, czy rozumie się ono dobrze z innymi czworonogami, czy jest samotnikiem. Czy lgnie do ludzi, czy może jest bardziej niezależne. Jeśli już masz w domu koty i psy, szukaj osobnika, który żył wcześniej z innymi zwierzętami. Niezależnie od swej przeszłości, kot zawsze jest szczęśliwszy w przyjaznym domu, niż w schronisku.

Poznajcie się

Spędź trochę czasu sam na sam z kotem lub kotami, które zamierzasz przygarnąć. Spytaj personel schroniska, czy jest tam ciche miejsce, z dala od kociarni, gdzie możecie pobyć razem. Przebywanie w schronisku bywa dla kota niezwykle stresujące i przerażające, więc może minąć kilka minut zanim uspokoi się na tyle, żeby pokazać swoją prawdziwą osobowość.

W większości schronisk, koty przechodzą dokładne badania weterynaryjne, mają aktualne szczepienia i są kastrowane. Mimo wszystko, dokładnie obejrzyj zwierzę, szukając jakichkolwiek śladów choroby.

Czytaj drobny druk

Niektóre schroniska wymagają podpisania kontraktu przy adopcji kota. Przeczytaj go dokładnie. Mogą się w nim znajdować zapisy, takie jak zakaz oddawania zwierzęcia innej osobie w prezencie. Jeśli planujesz podarować komuś kota, poproś potencjalnego właściciela, żeby odwiedził schronisko i wziął udział w adopcji. 

Wybierz kota (lub koty), który najbardziej przypadł ci do gustu. Powodzenia i gratulacje z okazji pojawienia się nowego członka rodziny.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane