Jak zabezpieczyć choinkę i kable przed kotem?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kot Brendy Martin, Max, przewrócił kiedyś choinkę, wskakując na nią z impetem.

Maxa już nie ma z Brendą, ale właścicielka wraz mężem, Johnem Myersem, wyciągnęła z tego doświadczenia jeden wniosek: Koty i choinki to niszczycielska kombinacja. Dlatego, aby mieć zabezpieczoną przed kotami choinkę, zaczęli mocować swoje świąteczne drzewka do ściany.

Teraz ich dwa koty, Sugar i Spice, co roku z przyjemnością wspinają się po ich choince i kładą na jej gałązkach, aby podziwiać świąteczne lampki. Pewnego razu, podczas świąt, John znalazł Spice na samym czubku 2,7-metrowego drzewka.

"Leżała sobie tam, usadowiona jak gwiazdka," mówi Brenda.

Spice climbing the Christmas tree.

Mimo że utrzymanie kota (a szczególnie młodszego kociaka) z dala od choinki może wydawać się prawie niemożliwe, ograniczenie problemów związanych z ciekawskim kocim wspinaczem jest jak najbardziej osiągalne.

Choinka zabezpieczona przed kotem

Kocia behawiorystka, Pam Johnson Bennet, proponuje kilka sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa choinkom podczas tegorocznych świąt. Jak twierdzi, najlepiej umieścić drzewko w pomieszczeniu, które można zamknąć, gdy nasz futrzany przyjaciel pozostaje bez nadzoru. W ten sposób można po prostu zamknąć drzwi, gdy nie ma nas w domu, aby zagwarantować, że po powrocie nie będą na nas czekały żadne niespodzianki.

Ale jeśli to nie jest możliwe, Pam proponuje podjęcie kroków podobnych do tych, jakie wykonali Brenda i John:

 • Przymocuj drzewko do ściany lub sufitu. Przymocowanie choinki żyłką wędkarską do śruby oczkowej wkręconej w ścianę lub sufit bardzo utrudni przewrócenie drzewka przez kota.
 • Zainwestuj w solidny stojak choinkowy. Wyszukaj stojak, który utrzyma wagę i wysokość drzewka, nawet zaatakowanego przez kota-wspinacza.
 • Usuń meble z okolicy drzewka. Kot może wykorzystać pobliski stolik, kanapę lub półkę jak skocznię, by znaleźć się w samym środku drzewka.

Skończ podjadanie

Chociaż żaden z kotów Brendy i Johna nigdy nie próbował jeść drzewka, pewne kociaki mogą potraktować gałązki choinki jako przekąskę. Pani Johnson-Bennett zaleca spryskanie gałązek gorzkim środkiem zapobiegającym gryzieniu. Na rynku jest wiele rodzajów takich specyfików, ale można również stworzyć własny, mieszając olejek cytrusowy albo świeży sok z cytryny z wodą, a potem popryskać drzewko. Pamiętaj: Niektóre koty bardziej nie lubią pewnych środków niż innych, dlatego musisz obserwować efekty, aby zobaczyć, czy dany środek wystarczy do odstraszenia kota. Jeśli jeden środek nie działa, spróbuj preparatu innej marki.

Podgryzanie drzewka przez kota jest nie tylko źródłem irytacji, ale zagrożeniem dla bezpieczeństwa kota, jeśli drzewko jest żywe, zwraca uwagę Pani Johnson-Bennet.

"Igły drzewka są toksyczne po spożyciu, a poza tym nie wiadomo, czy drzewko nie zostało wcześniej spryskane środkami zmniejszającymi palność lub konserwującymi albo jakimiś pestycydami", pisze.

Według ekspert ds. zachowania kotów, Marilyn Krieger, spożycie igiełek sosnowych może spowodować uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Igiełki mogą przebić jelita, a igiełki sztucznych choinek mogą spowodować niedrożność jelit.

Igły to niejedyne toksyczne zagrożenie związane z choinkami. W domu mogą znajdować się toksyczne świąteczne rośliny. Należy również dopilnować, aby kot nie pił wody ze zbiornika pod choinką. Pani Johnson-Bennett zwraca uwagę, że toksyczny jest nie tylko sok z drzewka, ale również większość środków przedłużających jego żywotność, które czasem dodaje się do wody, jak aspiryna.

Jak utrzymać kota z dala od wody? Zbiornik można zasłonić siatką lub taśmą pakową umieszczoną klejącą stroną do góry, aby kot nie mógł uzyskać dostępu do wody odżywiającej drzewko.

Przewody i psoty to niebezpieczna kombinacja

Sugar, fascinated by the Christmas lights.

Środkiem zapobiegającym gryzieniu należy również spryskać przewody lampek choinkowych, aby zniechęcić koty do ich gryzienia. Zapoznaj się z poniższymi pozostałymi sposobami na ochronę futrzanego przyjaciela i radowanie się piękną i świecącą choinką:

 • Mocno owiń kable wokół gałęzi, aby nie zwisały i nie były luźne, gdyż bardzo możliwe, że kot nie będzie mógł się oprzeć pokusie zabawy takimi elementami.
 • Wybierz stały tryb świecenia zamiast migania lub migotania, aby ograniczyć chęć kota do zabawy lampkami.
 • Zasłoń wszelkie kable prowadzące od drzewka do gniazdka. Po prostu poprowadź je przez papierowe rurki - rdzenie z rolek papieru kuchennego lub toaletowego, aby zabezpieczyć je przed psotnym kociakiem.
 • Sprawdzaj kota pod kątem obrażeń i drzewko pod kątem uszkodzeń. Jeśli kot ma dostęp do drzewka, gdy nikogo nie ma w domu, pamiętaj, aby często sprawdzać kable pod kątem uszkodzeń spowodowanych zębami lub pazurami. Zawsze odłączaj lampki od zasilania, gdy w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby zareagować. Jeśli podejrzewasz, że kot pogryzł kabel pod napięciem, sprawdź pyszczek kota pod kątem oznak oparzenia oraz poszukaj osmalonej sierści i przypalonych wąsów. Jeśli podejrzewasz, że kot odniósł obrażenia z powodu pogryzienia kabli świątecznych lampek, niezwłocznie zadzwoń do lekarza weterynarii.

Zasady bezpiecznego korzystania z ozdób świątecznych

Nie możesz mieć kotu za złe, że uwielbia ozdoby choinkowe. Musisz przyznać, że te błyszczące i bujające się przedmioty wyglądają zupełnie tak, jak zabawki dla kota. Kot nie wie, że bombka jest przekazywaną w rodzinie z pokolenia na pokolenie pamiątką. Co zatem zrobić, aby kot zostawił te cenne ozdoby w spokoju? Według Brendy najważniejsze jest rozmieszczenie.

"W dolnej jednej trzeciej drzewka wieszamy po prostu ozdoby, które się nie zbiją lub są tak tanie, że nie będziemy się przejmować ich uszkodzeniem", mówi Brenda. Najlepiej może po prostu pozostawić najcenniejsze i najdelikatniejsze ozdoby w pudełkach, dopóki nie sprawdzimy, jak kot zareaguje na inne ozdoby na drzewku.

Aby zapewnić świąteczny spokój choince i kotu, Pani Johnson-Bennet zaleca następujące rozwiązania dotyczące ozdób:

 • Wybór ozdób, które się nie zbiją. W przeciwnym razie kot może przypadkowo połknąć ostry fragment lub na niego nadepnąć, co będzie wymagało wizyty u weterynarza.
 •  Zawieszenie ozdób bliżej pnia drzewka, a nie na dolnych lub zewnętrznych gałęziach, gdzie ich dostępność sprawi, że kot nie będzie im się mógł oprzeć.
 • Użycie zielonych opasek mocujących (np. można je znaleźć na dziale z warzywami w supermarkecie) do przymocowania ozdób do choinki. W ten sposób można solidnie przymocować ozdobę do gałęzi, co bardzo utrudni kotu zrzucenie jej na podłogę.
 • Wybór stylu retro. Jeśli kot ma obsesję na punkcie ozdób choinkowych, rozważ udekorowanie drzewka prostymi ozdobami papierowymi i papierowymi girlandami, aby zabezpieczyć zarówno kota, jak i ozdoby.

Cokolwiek zrobisz, nie pozwól, aby ciekawski kot i niebezpieczne choinki zepsuły Twój radosny świąteczny nastrój. Zapytaj po prostu Brendę - koty i choinki to przecież materiał na wspaniałe świąteczne wspomnienia.

"Co roku wpadają na jakieś nowe szalone pomysły na psocenie z choinką, które zawsze nas rozśmieszają", mówi. "Teraz to część naszej rodzinnej tradycji."

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależną autorką i właścicielką zwierząt zamieszkałą w Erie w stanie Pensylwania. Ma psa rasy Goldendoodle, który wabi się Maddie.

Related Articles

Related products