Pies na spacerze zjada kupy swoje lub innego psa
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Zabrałeś psa na spacer, właśnie skończyłeś opowiadać sąsiadowi, jak grzecznie się na tym spacerze zachowywał i nagle widzisz, jak Twój pies zjada kał innego psa. O nie! Co go mogło do tego skłonić?
Koprofagia (oficjalna nazwa zjadania kału) nie jest dla właściciela miła i wcale nie występuje wśród psów tak rzadko. Dobra wiadomość jest taka, że zjadanie kału wcale nie jest szkodliwe dla Twojego psa.Złą wiadomość już znasz – jest to odrażające i łatwo sobie można wyobrazić, że po zjedzeniu kału psu będzie nim pachniało z jamy ustnej. Istnieje także ryzyko zarażenia się pasożytami, jeżeli Twój pies zje kał innego, zarażonego psa.
Ciekawość
Nikt tak do końca nie wie, dlaczego psy to robią, ale istnieje kilka możliwości. Może dlatego, że po prostu to lubią. Psy kontaktują się ze światem za pomocą jamy ustnej, lubią w niej przenosić różne przedmioty i uwielbiają gryźć kości lub zabawki.
Psy także lubią rzeczy, które mają silny zapach, a odchody na pewno zaliczają się do tej kategorii. Może to się wydawać dziwaczne, ale zjadanie kału może być sposobem, w jaki Twój pies próbuje zbadać coś, co go interesuje.
Zagubione szczenięta
Szczenięta zjadają czasami swój własny kału w czasie nauki korzystania z toalety.Zdarza się tak dlatego, że nadal nie mają pewności co do tego, gdzie powinny, a gdzie nie powinny oddawać kał. Bojąc się, że zrobiły coś złego próbują usunąć „dowody winy”.Tego rodzaju zachowania mogą także zdarzyć się u dorosłych psów w domu.
Suki często zjadają kał swoich szczeniąt podczas ich czyszczenia.Jest to prawdopodobnie zachowanie instynktowne.W naturze zjadanie kału szczeniąt zmniejszało prawdopodobieństwo, że drapieżniki odnajdą ślady młodych i bezbronnych zwierząt.
Niedobory pokarmowe
Jedną z najczęściej powtarzanych teorii dotyczących przyczyn zjadania przez psy kału jest teoria sugerująca, że psy w ten sposób kompensują pewne niedobory pokarmowe. Kał zwierząt roślinożernych może być dla nich źródłem witamin, których brakuje w normalnej diecie psa.
Karmy dla kotów zawierają duże ilości białka, więc kocia kuweta może zachęcać Twojego psa do działania. Musisz natychmiast przerwać takie czynności, ponieważ koci żwirek może być dla psów toksyczny.
Zapobieganie
Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest zbieranie kału po swoim psie.Niektórzy ludzie także sugerują, że korzystne jest posypywanie kału sproszkowanym pieprzem, tabasco czy parafiną, aby miał on „gorszy” smak.
Istnieją także dodatki do karmy dla psów, które są całkiem smaczne podczas ich zjadania, ale stają się gorzkie po strawieniu i dzięki temu kał psa będzie miał nieatrakcyjny smak. Niestety te metody nie są skuteczne u wszystkich psów.
Aby poradzić sobie z koprofagią, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowane i stanowcze zniechęcanie psa do zjadania kału.
Warto także porozmawiać z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci ustalić czy Twój pies nie ma jakichś nie spełnionych potrzeb pokarmowych.