Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

Opublikowany przez Chrissie Klinger
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy czasami zastanawiasz się nad tym, że "Twój pies przesypia całe dnie. Też tak chcesz!"? Psy śpią więcej niż ludzie i chociaż możemy być trochę zazdrośni o luksusowe, pięciogodzinne drzemki naszych psów, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego psy śpią tak dużo i wiedzieć, jak naprawdę wygląda nadmierne spanie u psów.

Ile snu naprawdę potrzebuje mój pies?

Kiedy spotykasz się z innymi rodzicami zwierząt, możesz zastanawiać się, czy ich pies też przesypia całe dnie. Niestety, porównywanie zachowań Twojego psa z zachowaniami innych psów może nie być najlepszym sposobem na określenie tego, co jest normalne. To, ile snu potrzebuje Twój pies, zależy od wielu czynników: wieku, rasy, poziomu aktywności i warunków środowiskowych.

Jeśli Twój pies zazwyczaj śpi od 12 do 14 godzin na dobę, to według American Kennel Club (AKC) nie masz się czym martwić. Jeśli jednak pies śpi ponad 15 godzin na dobę, należy zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się podczas snu. Jeśli zwierzęta wydają się ospałe lub niechętnie nastawione do ludzi i innych zwierząt, czas odwiedzić lekarza weterynarii.

Weź pod uwagę zmiany środowiskowe, jeśli wydaje Ci się, że Twój pies śpi więcej niż zwykle. Małe zmiany w życiu psa mogą prowadzić do dużych zmian w jego nawykach dotyczących snu.

  • Nowe zwierzaki: Jeśli w domu nagle pojawi się hałaśliwy kotek, Twój pies może szukać swojego własnego, spokojnego miejsca do odpoczynku.
  • Upalna pogoda: Jeśli Twój pies jest senny w lecie, zwróć uwagę na objawy wyczerpania cieplnego, takie jak senność, nadmierne ślinienie się lub wymioty.
  • Zmiana harmonogramu: Czy ostatnio masz za sobą zmianę pracy lub zmianę swojego harmonogramu pracy? Pies, który przez dłuższy czas przebywa sam w domu, może nudzić się lub czuć się samotny.
  • Wydłużył się czas zabawy: Czy Twój pies zaczął ostatnio uczęszczać do nowego przedszkola dla psów? Czy razem trenujecie do wyścigu na 5 km? Zwiększona ilość zabawy lub ćwiczeń może spowodować, że pies będzie po prostu zmęczony i może upłynąć trochę czasu, zanim pies przyzwyczai się do nowego poziomu aktywności i powróci do swojego normalnego rytmu snu.

Szczeniak rasy golden retriever śpiący na czerwonym flanelowym kocu.

Szczeniaki: Baw się dobrze, odpoczywaj dobrze

Wiek jest istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o ilość snu, jakiej potrzebuje pies. Tak jak ludzkie dzieci potrzebują dużo snu, PDSA zauważa, że niektóre szczeniaki mogą spać 18-20 godzin na dobę. Ten niezbędny odpoczynek pomaga w prawidłowym rozwoju centralnego układu nerwowego, układu odpornościowego i mięśni. Wiele szczeniąt zapewnia sobie niezbędną ilość snu, drzemiąc w ciągu dnia. Zachęcaj psa do drzemki w tym samym cichym i wygodnym miejscu, aby ustalić rutynę, i staraj się nie przeszkadzać dzieciom ani innym zwierzętom domowym.

Bardzo młode szczenięta mogą również potrzebować pomocy w ustaleniu regularnych pór snu. Każdego wieczoru o tej samej porze wyłączaj wszystkie światła i dźwięki, takie jak telewizor, aby przekonać zwierzę, że powinno kłaść się spać wtedy, kiedy Ty to robisz.

Sen a starzenie się

Psy seniorzy potrzebują więcej snu niż młode lub dorosłe psy i często dłużej dochodzą do siebie po wysiłku. Organizacja PDSA zauważa, że psy w podeszłym wieku mogą być mniej aktywne z powodu bólu stawów. Jeśli Twój pies nie tylko więcej śpi, ale także ma problemy ze staniem i chodzeniem, może to oznaczać, że rozwija się u niego choroba zwyrodnieniowa stawów.

Badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii pomoże ustalić, co może być przyczyną częstszego spania psa. Jeśli u Twojego zwierzęcia zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów, lekarz weterynarii może zalecić przeniesienie legowiska psa w cieplejsze miejsce i dodanie dodatkowej wyściółki, a także kontrolowanie wagi psa, aby nie obciążać dodatkowo jego stawów.

Dwa psie nosy wyłaniające się spod koca

Mój pies przesypia cały dzień: Pozostałe czynniki

Duże psy zwykle śpią częściej niż ich mniejsze odpowiedniki. Nowofundlandy, bernardyny, mastify i pirenejczyki są szczególnie znane jako kochające i wierne maty podłogowe. Jeśli masz gigantycznego psa, który uwielbia spać, może on po prostu mieć przodków ceniących sobie relaks.

Niewielka nadwyżka snu tu i ówdzie prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli dodatkowemu snu Twojego psa towarzyszą zmiany w sposobie odżywiania się, nietypowe pragnienie lub nadmierne oddawanie moczu, czas zasięgnąć porady lekarza. Takie połączenie może czasami wskazywać na cukrzycę lub chorobę nerek u psów.

Dobrym pomysłem może być również obserwowanie zachowania psa podczas snu. Mimo że większość rodziców psów widziała, jak ich pies biega we śnie, inna aktywność może być sygnałem wskazującym na ukryty problem. Pies, który przestaje oddychać lub chrapie, może być narażony na problemy z układem oddechowym. Z kolei ten, który śpi tak spokojnie, że nie słyszy nawet dzwonka do drzwi, może tracić słuch.

Jeśli niepokoją Cię wzorce snu Twojego zwierzęcia, obserwuj jego zachowania związane z jedzeniem, zabawą i łazienką, a także nietypowe zachowania związane ze snem. Stwierdzenie, że "mój pies śpi przez cały dzień", nie wystarczy, aby określić potencjalny problem, dlatego upewnij się, że lekarz weterynarii ma wystarczającą ilość informacji, aby ustalić, co się dzieje.

Spokojny sen

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy Twój pies śpi za dużo czy za mało. Najlepszym sposobem upewnienia się co do tego jest prześledzenie typowego dnia psa i podzielenie się tym z lekarzem weterynarii podczas regularnych badań kontrolnych. Lekarz weterynarii może potwierdzić, czy wzorce snu są normalne dla Twojego psa, a jeśli nie są normalne, może zalecić wprowadzenie odpowiednich zmian lub wykonanie badań. Kiedy zdasz sobie sprawę, że rytm snu Twojego psa jest normalny, pozwoli Ci to spać spokojnie, wiedząc, że Twój pies jest zdrowy i dobrze się czuje.

Autorka

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie oddaje się nauczaniu, pisaniu czy blogowaniu. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Powiązane artykuły

Powiązane produkty