Wyczerpanie cieplne u psów: Oznaki wskazujące na to, że Twój pies się przegrzewa

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Przegrzania u psów nie wolno lekceważyć. Gdy temperatury na zewnątrz rosną, należy mieć świadomość tego, jak gorąco wpływa to na Twojego czworonoga. Wyczerpanie cieplne u psów może prowadzić do poważnego i potencjalnie śmiertelnego stanu, jak udar cieplny i zatrzymanie akcji serca. Aby pomóc psu zachować bezpieczeństwo i chłód latem, pamiętaj o poniższych objawach przegrzania i o sposobach jego zapobiegania: wskazówka - miska wody czyni cuda, jeśli chodzi o chłodzenie czworonoga.

Wyczerpanie cieplne i udar cieplny

W odróżnieniu od ludzi, psy nie mogą pozbywać się nadmiaru ciepła wraz z potem. Mimo że pies ma kilka gruczołów potowych w łapach, nie pomagają mu one zbytnio w regulacji temperatury ciała. Zamiast tego pies robi to, szybko oddychając przez szeroki otwarty pysk, co nazywamy dyszeniem. Ale czasami dyszenie nie wystarczy, by zapobiec przegrzaniu.

Wyczerpanie cieplne u psów może występować, gdy temperatura ciała psa wzrośnie powyżej normalnego poziomu. Szacunki dotyczące tego poziomu różnią się nieznacznie, według serwisu PetMD.com, ale ogólnie uznaje się, że temperatura od 39,4 stopni Celsjusza wzwyż przekracza normalny poziom. Jeśli temperatura ciała będzie dalej wzrastać i osiągnie 41,1 stopni Celsjusza lub więcej, pies znajduje się w strefie zagrożenia udarem cieplnym, podczas którego narządy zaczynają się wyłączać, a serce psa może się całkowicie zatrzymać.

Znaki ostrzegawcze

Na szczęście zauważenie oznak przegrzania u psa nie jest trudne. Nadmierne dyszenie to pierwszy objaw. Niebezpiecznie przegrzany pies, według Fundacji na rzecz Zdrowia Psów Amerykańskiego Klubu Hodowców Psów (American Kennel Club Canine Health Foundation), może zemdleć lub mieć drgawki, wymiotować lub dostać biegunki, a także kolor jego dziąseł lub języka może zmienić się na niebieski lub jasnoczerwony. Lepiej jednak wykryć problem, zanim osiągnie tak poważny stan, i zapobiegać poważnemu przegrzaniu. Wczesne objawy są bardziej subtelne i mogą na przykład polegać na tym, że pies będzie gorzej reagował na polecenia niż zwykle. Kiedy zawołasz psa, zamiast na Ciebie spojrzeć, może po prostu iść dalej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zabezpiecz psa przed gorącem. Organizacja „Humane Society of the United States” uzupełnia listę potencjalnych objawów udaru cieplnego o zamglone oczy, nadmierne ślinienie się, przyspieszony puls, zawroty głowy lub brak koordynacji, gorączkę, letarg i utratę przytomności.


Czynniki ryzyka

overweight pug pantingMimo że w pewnych warunkach ryzyko przegrzania dotyczy wszystkich psów, niektóre rasy są na nie bardziej narażone od innych. Obejmuje to psy o grubej lub długiej sierści, psy bardzo młode lub bardzo stare lub rasy krótkogłowe - czyli te z krótkimi nosami i płaskimi pyszczkami - jak Shih Tzu, Mopsy, Boksery i Bulldogi. Psy z nadwagą i cierpiące na schorzenia powodujące problemy z oddychaniem lub problemy z sercem są szczególnie narażone.

Skrajnie aktywne psy oraz rasy użytkowe, robocze lub myśliwskie (jak owczarki, Aportery i Spaniele) są również objęte wysokim ryzykiem, szczególnie podczas ciepłych miesięcy. Musisz uważać, aby za dużo od nich nie wymagać, dlatego zapewnij im wiele przerw, by mogły odpocząć w cieniu, a także stałe i odpowiednie nawodnienie.

Czynnik środowiskowe również mogą zagrażać psu. Zwracaj uwagę nie tylko na wysoką temperaturę, ale również na wysoką wilgotność, która może zwiększać ryzyko wyczerpania cieplnego u psów. Wszystkich psów dotyczy zwiększone ryzyko przegrzania, jeśli nie zapewni im się dość cienia lub innego chłodniejszego miejsca relaksu w pomieszczeniu. A pies pozostawiony w gorącym samochodzie jest poważnie zagrożony wyczerpaniem i udarem cieplnym.


Co zrobić, jeśli doszło do przegrzania u psa

W razie stwierdzenia pierwszych objawów przegrzania, podejmij niezwłoczne działania w celu ochłodzenia psa. Serwis „Vetsreet” zaleca zastosowanie poniższej procedury radzenia sobie z wyczerpaniem cieplnym u psów:

  1. Natychmiast przenieś psa w chłodniejsze miejsce, albo do pomieszczenia wyposażonego w klimatyzację, albo do cienia obok wentylatora.
  2. Użyj termometru odbytniczego, by zmierzyć temperaturę psa. Wyczerpanie cieplne zwykle występuje, gdy temperatura psa mieści się pomiędzy 39,4 a 41,1 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 41,1 stopni grozi psu udarem cieplnym. Jeśli pies jest w strefie zagrożenia, wezwij weterynarza.
  3. Jeśli jesteś blisko zbiornika słodkiej wody, np. jeziora lub basenika dziecięcego, pozwól psu się zanurzyć w celu ochłody. W przeciwnym razie możesz pomóc psu, przykrywając go chłodnym i mokrym ręcznikiem lub ścierką. Połóż chłodne i mokre ręczniki na szyi, pachach i między tylnymi nogami psa. Możesz również delikatnie zwilżyć jego uszy i poduszki łap zimną wodą.
  4. Jeśli pies jest przytomny i da radę pić, daj mu do picia chłodnej i świeżej wody. Ale nie zmuszaj psa do picia, by woda nie przedostała się do jego płuc. Jeśli pies nie chce pić lub nie pije albo nie jest w stanie połykać wody, zwilż mu wodą język. Nie podawaj mu kostek lodu, ponieważ mogą one spowodować zbyt szybki spadek temperatury powodujący szok termiczny.
  5. Zawieź psa do weterynarza. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zadzwoń z wyprzedzeniem, aby gabinet mógł się przygotować do podjęcia natychmiastowych działań zaraz po Twoim przybyciu.

Zapobieganie wyczerpaniu cieplnemu u psów

Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć. Możesz chronić swojego czworonoga przed przegrzaniem, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obejmuje to ograniczanie ruchu fizycznego i aktywności na wolnym powietrzu w bardzo gorące lub wilgotne dni, zapewnienie psu dużo cienia i wody, gdy jest na dworze, a także niezostawianie psa nigdy i pod żadnym pozorem w zaparkowanym samochodzie - nawet w cieniu z opuszczonymi szybami. Nawet w przyjemne dni, gdy temperatura wynosi około 21-26 stopni Celsjusza, wnętrze zaparkowanego samochodu w ciągu kilku minut może nagrzać się do 50 stopni Celsjusza. Takie miejsce jest niezwykle niebezpieczne dla pozostawionego w nim nawet na chwilę psa.

White spaniel dog swimming in lake water.Jeśli czworonóg cierpi na nadmiar energii i musi się ruszać, aby zachować spokój, pójdź z nim popływać lub pozwól mu pobawić się ze zraszaczem trawnika, a potem wróć z nim do domu. Możesz również użyć chłodzącego kompresu do ciała lub chłodzącej kamizelki, aby go ochłodzić bez moczenia. A jeśli Twój pies ma długą lub gęstą sierść, rozważ wizytę u psiego fryzjera i wybranie mu krótkiej fryzury, by pomóc mu przetrwać gorące miesiące - pamiętaj tylko, aby pozostawić dość sierści, by zapewnić mu ochronę skóry przed słońcem.

Ponadto, jeśli chodzisz z psem na długie spacery, lepiej będzie wyprowadzać go o chłodniejszej porze dnia, np. wcześnie rano lub późnym popołudniem (pamiętaj jednak, że gorące chodniki mogą poparzyć mu poduszki łap). Pamiętaj, by zabierać ze sobą wodę i robić psu przerwę raz na jakiś czas. Jeśli biegasz z psem, pamiętaj, by nie przesadzać. Tak jak wysoka temperatura utrudnia Ci prawidłowe nawodnienie podczas miłego biegu, to samo, w jeszcze większym stopniu, dotyczy Twojego najlepszego przyjaciela.

Jeśli zamierzasz polować lub iść na pieszą wycieczkę z psem, lub gdy pies ma do wykonania pracę, jak zaganianie owiec lub bydła, pamiętaj, by zrobić mu kilka przerw w cieniu i zapewnić mu dużo świeżej wody. Rozważ zmoczenie psa lub użycie kamizelki chłodzącej podczas okresu aktywności, a także uważnie obserwuj go pod kątem pierwszych objawów przegrzania. Pamiętaj, że psy pracujące zwykle tak mocno koncentrują się na wykonywanym zadaniu, że zapominają o odpoczynku i ochłodzie. To na Tobie spoczywa obowiązek obserwowania psa i dopilnowania, aby robił sobie przerwy dla zachowania zdrowia.

Na koniec, nie zapomnij wdrożyć planu zapewniania psu ochłody w razie przerwy w zasilaniu lub awarii klimatyzacji. Takie warunki są bardzo niewygodne dla Ciebie, ale jeszcze trudniejsze do zniesienia dla Twojego psa, którego temperatura ciała i tak jest dużo wyższa od Twojej. Jeśli planujesz uciec w jakieś chłodniejsze miejsce, sprawdź, czy pies będzie tam również mile widziany. W przeciwnym razie rozważ pozostawienie psa w budzie, dopóki powrót do chłodniejszego domu nie będzie dla niego bezpieczny.

Wyposażony w wiedzę o sposobach rozpoznawania przegrzania, metodach reagowania, a przede wszystkim, unikania go, możesz z radością oczekiwać na bezpieczne i radosne lato ze swoim czworonożnym towarzyszem.

Biogram autorki

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus jest właścicielką zwierząt i prowadzi blog poświęcony zwierzętom. Mieszka w mieście Tulsa w stanie Oklahoma, gdzie zwykle pisze pod czujnym okiem futrzanych towarzyszy leżących jej na kolanach.

Related Articles

Related products