Zdrowa skóra i zdrowa sierść psa
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego psa ma dbałość o stan jego skóry i sierści. Częstotliwość potrzebnej pielęgnacji może się różnić, jednak każdy pies powinien być poddany odpowiedniej pielęgnacji. Wiele miejsc oferuje różnorodne usługi pielęgnacyjne z rozsądną cenę. Zasięgnij porady w pobliskim sklepie zoologicznym. Jego pracownicy mogą polecić zaufany salon lub gabinet weterynaryjny oferujący zabiegi pielęgnacyjne. Personel w tego typu miejscach jest odpowiednio przygotowany i zna potrzeby pielęgnacyjne różnych ras, zajmie się także czyszczeniem uszu oraz obcięciem paznokci.
Pielęgnacja – zrób to sam
Możesz pielęgnować psa sam lub co jakiś czas korzystać z pomocy specjalisty. Zabiegi pielęgnacyjne to świetna okazja żeby spędzić trochę czasu z psem. Większość psów uwielbiają gdy się je szczotkuje. Zdrowa sierść powinna być miękka i gładka nawet u krótkowłosych ras. Powinna także lśnić i nie mieć mocnego zapachu. Sierść w złej kondycji jest sucha i łamliwa, znajduje się w niej dużo pojedynczych włosów, które wypadły. Może być również tłusta lub wyglądać jakby była zakurzona. Kolejne objawy to powstawanie łysych plam oraz nieprzyjemnego oleistego zapachu.
Szczotkuj regularnie
Szczotkowanie jest bardzo ważnym elementem utrzymania higieny u psów. Psy ras długowłosych będą wymagały szczotkowania razy na dwa tygodnie w tygodniu, ale psy ze skłonnościami do wypadania włosów lub z grubym podszerstkiem, powinny być szczotkowane raz w tygodniu. Szczotkowanie może być także korzystne u psów ras krótkowłosych i ma na celu usunięcie włosów, które wypadły. Podobnie jak w przypadku każdej innej czynności, szczotkowanie wymaga odpowiedniego sprzętu, a na rynku znajduje się tyle rodzajów szczotek ile jest rodzajów sierści na psach. Najlepiej byłoby, abyś posiadał dwie szczotki, jedną z szerokim rozstawem zębów dla zewnętrznej warstwy sierści, oraz z gęściej rozstawionymi włosami przeznaczoną do wyczesywania włosów oraz sierści na głowie. Zapytaj lekarza weterynarii lub groomera o zalecane przez nich produkty.
Czas na kąpiel
„Zapach psa” jest zazwyczaj wywoływany przez bakterie i tłuszcz, które znajdują się na sierści psa. I chociaż Twój pies jest całkowicie szczęśliwy bez kąpieli, to właśnie kąpiel jest najlepszym sposobem na eliminację tego zapachu. Możliwe jest jednak także „przekąpanie” psa, co prowadzi do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry, więc jeżeli pies się nie zabrudzi w wyjątkowy sposób (błoto, kał itp.) nie musisz go kąpać częściej niż raz na miesiąc.
Generalną zasadą jest nie używanie szamponów, które są przeznaczone dla ludzi. Szampony dla dzieci są bezpieczne i nie powodują podrażnienia oczu, ale zawarte w nich środki myjące są zbyt łagodne i nie usuną całego zabrudzenia ani tłuszczu. Najlepiej jest stosować produkty myjące przeznaczone specjalnie dla psów. Możesz je kupić u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym.
Właściwe odżywianie
Odżywianie jest kolejnym czynnikiem mającym wielki wpływ na stan sierści. Włos zbudowany jest przede wszystkim z białka, więc im lepsza dieta, tym zdrowsze futro. Karmy zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe mają szczególnie korzystny wpływ na zdrowie sierści i skóry Twojego psa. Jeśli jego włosy są matowe lub przetłuszczone, albo skóra łuszczy się i jest wysuszona, przyczyną może być niewłaściwa dieta. Spytaj lekarza weterynarii, która karma pozwoli właściwie zadbać o sierść i skórę Twojego pupila.