
Kontrola stanu zdrowia szczeniąt: Niezbędne wizyty u lekarza weterynarii i porady dotyczące pielęgnacji
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Przygarnięcie szczeniaka to zawsze ekscytujący czas i pewnie będziesz w pełno wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria, aby Twój nowy pupil czuł się mile widziany i szczęśliwy w Twoim domu. Ważne jest, aby jak najszybciej sprawdzić stan zdrowia szczenięcia u lekarza weterynarii. Być może znalazłeś świetnego hodowcę lub ośrodek adopcyjny, a szczeniak jest w doskonałej formie, ale badanie stanu zdrowia szczeniaka jest niezbędne. Pierwszy rok życia szczeniaka jest naprawdę ważny, aby zapewnić mu zdrową i szczęśliwą dorosłość, dlatego zadbać o to, by wykorzystać wszystkie właściwe porady. W tym artykule przyjrzymy się temu, czego można się spodziewać podczas tych kilku pierwszych wizyt i jak to zrobić, aby przebiegały tak gładko, jak tylko to możliwe.

Wybór lekarza weterynarii
Jeśli miałeś wcześniej zwierzęta, być może znasz klinikę weterynaryjną, którą lubisz i której ufasz, ale jeśli nie — jak znaleźć odpowiedniego lekarza weterynarii? Rekomendacje od rodziny i przyjaciół mogą być pomocne, ale w przypadku ich braku będziesz musiał zaufać swojemu instynktowi. Czy personel wydaje się przyjazny, kompetentny i pomocny? Czy gabinet jest dogodny pod względem dojazdu i czy zapewnia dobre warunki w przypadku złego samopoczucia szczeniaka poza godzinami pracy gabinetu? Powinieneś również dowiedzieć się, czy gabinet specjalizuje się w określonych dziedzinach lub czy lekarz weterynarii będzie w stanie skierować Twojego pupila do specjalisty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę na dodatkowe oznaki uważności, takie jak oddzielne strefy dla kotów i psów w poczekalni i w szpitalu.
Pierwsza wizyta kontrolna
Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii może być dla szczeniaka dość stresująca. Być może będziecie jechać samochodem, spotkacie nowych ludzi i napotkacie nowe zapachy i trzeba będzie znieść kilka koniecznych „szturchnięć” i manipulacji. Możesz pomóc na wiele sposobów. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Im bardziej jesteś zdenerwowany, tym bardziej pies to wyczuwa i sam się denerwuje. Następnym krokiem jest upewnienie się, że szczeniak jest bezpiecznie przypięty w samochodzie za pomocą klatki podróżnej lub uprzęży i pasów bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest również spakowanie zabawek i smakołyków, aby nagradzać szczenię za dobre zachowanie. W ten sposób zobaczy ono, że wizyta u lekarza weterynarii nie jest taka zła! Możesz nawet rozważyć wycieczkę do kliniki jeszcze przed wielkim dniem. Mała wycieczka do poczekalni i kilka smakołyków po drodze zapoczątkują pozytywne skojarzenia dla was obojga.
Podczas tej pierwszej wizyty szczenię będzie miało prawdopodobnie 8-10 tygodni, a zespół weterynaryjny będzie chciał omówić szereg kwestii oraz przeprowadzić badanie fizykalne. Oto, czego możesz się spodziewać;
Badanie fizykalne i kontrola masy ciała. Lekarz weterynarii przeprowadzi kompletne badanie szczeniaka od głowy aż po ogon. Ważne jest, aby sprawdzić, czy jest on dobrze odżywiony, czy ma jakieś wrodzone schorzenia, takie jak przepuklina pępkowa lub wady serca, lub inne problemy, takie jak pchły. Regularna kontrola wagi przez całe życie jest bardzo przydatna przy wykrywaniu otyłości lub utraty wagi, ale w okresie wzrostu jest ona absolutnie niezbędna. Utrzymywanie szczupłej sylwetki szczeniąt pomaga zachować szczupłą sylwetkę u dorosłych psów. Ważne jest również monitorowanie wzrostu, aby mieć pewność, że pies nie rośnie zbyt szybko lub zbyt wolno. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt dużych ras, które w wieku dorosłym osiągną wagę ponad 25 kg. Lekarz weterynarii lub pielęgniarka mogą udostępnić Ci wykres wzrostu lub po prostu nanieść go na specjalną krzywą na komputerze.
Szczepienia. Szczepienie szczeniaka przeciwko chorobom zagrażającym jego życiu jest niezbędne i jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zachował on zdrowie. Szczepionki ewoluują wraz z upływem czasu, w związku z czym zmieniają się wytyczne. Harmonogram szczepień szczenięcia będzie się również różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Światowe Stowarzyszenie Weterynarzy Małych Zwierząt (WSAVA) regularnie opracowuje kompleksowe wytyczne dotyczące szczepień. przewodnik po szczepieniach, dzięki któremu dowiesz się, czego należy się spodziewać.
Twoje szczenię mogło otrzymać jedną lub więcej szczepionek podczas pobytu w hodowli, więc upewnij się, że posiadasz wszystkie informacje. Jeśli tak, hodowca powinien przekazać Ci zaświadczenie podpisane i zapieczętowane przez lekarza weterynarii, który je wykonał. Lekarz weterynarii może następnie sprawdzić, jakich innych szczepionek potrzebuje szczenię.
Aby utrzymać stałą ochronę, należy wykonywać coroczne szczepienia przypominające, choć dawki przypominające niektórych szczepień podaje się tylko raz na dwa lata. Lekarz weterynarii doradzi Ci w tej kwestii, w zależności od chorób występujących w Twoim kraju lub regionie.
Odrobaczanie. Istnieją dwa rodzaje robaków, którymi może zarazić się szczeniak: glisty i tasiemce, które należy jak najszybciej zacząć leczyć. Lekarz weterynarii doradzi Ci w sprawie regularnego programu odrobaczania. Jako że niektóre robaki mogą również zarażać ludzi, ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu odrobaczania ustalonego przez lekarza weterynarii. Szczenięta mogą zarazić się robakami od matki przez macicę lub poprzez mleko, dlatego też wszystkie szczenięta powinny być odrobaczane, niezależnie od tego, czy widoczne są jakiekolwiek objawy występowania robaków, czy nie.
Pchły Jeśli Twój szczeniak jest nosicielem nieproszonych gości, prawdopodobnie będzie się dużo drapał. Podczas pielęgnacji możesz również zauważyć w jego sierści brud z pcheł. Istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że dostrzeżesz pchły, które są czerwono-brązowe i mają około 2-3 mm długości, ponieważ poruszają się one bardzo szybko i większość czasu spędzają w miękkich meblach.
Jeśli podejrzewasz, że szczeniak ma pchły, zwróć się do lekarza weterynarii o poradę w kwestii leczenia. Nowoczesne preparaty na pchły są bardzo skuteczne i powinny szybko wyeliminować pchły. Konieczne może być również zastosowanie odpowiednich preparatów w domu — lekarz weterynarii może zaoferować właściwy spray lub proszek.
Kleszcze to krwiopijne pasożyty, które powszechnie występują na wrzosowiskach i w cieplejszych obszarach. Czekają na roślinach i wspinają się na zwierzęta, gdy te przechodzą obok. Następnie czołgają się przez futro i przyczepiają się, zanurzając aparat gębowy w skórze, najczęściej na głowie i uszach. W zależności od etapu życia kleszcze mogą być bardzo trudne do wykrycia. Zauważalne są najczęściej duże, dorosłe kleszcze, w pełni wypełnione krwią, przez co łatwiej je dostrzec. Kleszcze mogą roznosić poważne choroby, dlatego zapytaj lekarza weterynarii o profilaktykę i sposoby ich wykrywania.
Ubezpieczenie zwierząt domowych. Możesz zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia dla swojego szczeniaka. Dzięki temu nie będziesz musiał przynajmniej martwić się o wysokie koszty leczenia.
Pamiętaj, że większość ubezpieczeń zwierząt domowych nie obejmuje rutynowej opieki zdrowotnej. Ważne jest również, aby zrobić odpowiednie rozeznanie, ponieważ warunki i ceny są bardzo zróżnicowane. Niczego nie podpisuj, dopóki nie przeczytasz zapisów napisanych drobnym drukiem. Zapytaj lekarza weterynarii, jakie firmy poleca. Dopłacenie niewielkiej różnicy w cenie może w znacznym zakresie rozszerzyć zakres usług objętych ubezpieczeniem.
Mikroczipowanie. Mikroczip to niewielkie urządzenie, które można wszczepić pod skórę szyi szczeniaka. Jest to stosunkowo bezbolesna procedura, która przypomina zastrzyk szczepionki. Chip posiada unikalny numer, który jest zarejestrowany w centralnej bazie danych. Jeśli szczeniak kiedykolwiek zaginie, będzie można go zidentyfikować i odnaleźć Twoje dane. Jest to płatna usługa, ale warto dokonać tej inwestycji. W wielu krajach mikroczipowanie jest nakazane prawnie. Zapytaj lekarza weterynarii o więcej szczegółów.
Socjalizacja, oswojenie i porady dotyczące zachowania. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia szczenięta uczą się, jak funkcjonować w otaczającym je świecie. Socjalizacja to sposób, w jaki szczenię uczy się zachowywać i komunikować z innymi zwierzętami i ludźmi. Oswajanie to sposób, w jaki szczenię uczy się czuć komfortowo i nie bać się rzeczy w swoim życiu, takich jak ruch uliczny, głośne dźwięki i urządzenia gospodarstwa domowego. Kluczowy okres dla tego procesu rozpoczyna się już w wieku 4 tygodni, a jego długość może różnić się w zależności od rasy i wielkości Twojego pupila. Najważniejsze są jednak pierwsze tygodnie i miesiące. Jest to znacznie krótszy okres niż u ludzi.
Sposób, w jaki przebiega, ma kluczowe znaczenie. Wszystko należy robić w jak najbardziej pozytywny sposób, w przeciwnym razie można łatwo osiągnąć efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Zapytaj lekarza weterynarii o najlepszy sposób na oswojenie pupila. Może on również zaproponować „przyjęcie” dla szczeniąt lub zajęcia, podczas których Ty i Twój szczeniak będziecie mogli poznać innych ludzi i ich szczenięta w bezpiecznym środowisku.
Kastracja. Podczas tej wizyty kontrolnej lekarz weterynarii omówi kwestię kastracji. Polityka dotycząca kastracji różni się znacznie w zależności od kraju i rasy psa. Lekarz weterynarii powie Ci, czy kastracja jest zalecana, a jeśli tak, to w jakim wieku pies powinien zostać wykastrowany. Zwykle ma to miejsce między 4 a 12 miesiącem życia.
Dieta. Odżywianie w okresie wzrostu ma kluczowe znaczenie dla właściwego rozwoju kości, stawów i narządów, takich jak mózg, serce i oczy. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jaka karma dla szczeniąt jest najlepsza dla Twojego psa. Jeśli odchodzisz od karmy podawanej przez hodowcę, pamiętaj, aby okres przejściowy trwał 5-7 dni, zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii. Pomoże to uniknąć rozstroju żołądka spowodowanego nagłą zmianą i pozwoli szczeniakowi stopniowo przyzwyczaić się do nowej karmy.
Kontrole stanu zdrowia szczeniąt w pierwszym roku życia — czego należy się spodziewać?
Częstotliwość wizyt u lekarza weterynarii może być różna, ale poniżej przedstawiamy ogólny harmonogram, który pokaże Ci, czego należy się spodziewać.
Kontrola wagi przez cały rok. Dobrym pomysłem jest ważenie szczeniaka co 2 tygodnie przez pierwsze 3-4 miesiące. Szybkie wizyty w klinice weterynaryjnej na ważenie i poczęstunek od jednego z pracowników to świetny sposób na budowanie pozytywnych skojarzeń z wizytą u lekarza weterynarii oraz monitorowanie wzrostu. Idealnym rozwiązaniem są comiesięczne kontrole do momentu osiągnięcia przez pupila pełnej dojrzałości. Warto ważyć psa co kilka miesięcy przez cały okres życia.
4-6 miesięcy. W wieku 4-6 miesięcy szczeniak może zostać poddany zabiegowi kastracji, lub sterylizacji, zwanych również ubezpłodnieniem. Wczesna sterylizacja suk zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutka w późniejszym okresie życia, a sama ubezpłodnienie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla obu płci. Lekarz weterynarii poinformuje Cię, czego należy się spodziewać i jak długo potrwa rekonwalescencja. W zależności od usposobienia i rasy psa lekarz weterynarii może zalecić opóźnienie kastracji do czasu, aż pies będzie starszy. W tym czasie, w zależności od miejsca zamieszkania, pies może potrzebować dodatkowego szczepienia przypominającego. Lekarz weterynarii sprawdzi również w tym okresie harmonogram odrobaczania i przeprowadzi kolejne badanie fizykalne.
9 miesięcy. Jeśli Twój pies został wykastrowany, lekarz weterynarii może chcieć przeprowadzić więcej niż tylko kontrolę masy ciała w wieku 9 miesięcy, aby sprawdzić, czy pies nie przytył. Może on wówczas zalecić zmianę karmy lub zmianę porcji żywieniowych.
Jeden rok. W wieku roku większość małych i średnich psów jest dorosła i może być tak traktowana. Rady duże i olbrzymie dojrzewają dłużej i mogą zostać uznane za dorosłe dopiero po 18-24 miesiącach. Zapytaj lekarza weterynarii, kiedy należy przejść na karmę dla dorosłych psów. W wieku jednego roku psy otrzymają szczepienia przypominające.
Może się to wydawać zniechęcające, ale bycie przygotowanym i wiedza o tym, czego się spodziewać, zapewni Tobie, szczeniakowi i całej rodzinie doskonały start. Jak zawsze, jeśli obawiasz się, że coś jest nie tak, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Po to jesteśmy i uważamy, że zawsze lepiej jest dmuchać na zimne. Nie ma czegoś takiego jak głupie pytania, jeśli chodzi o zdrowie szczeniąt!
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.