Potrzeby żywieniowe psa od szczenięcia do seniora
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Kiedy po raz pierwszy adoptowałeś(-aś) swojego psa, poświęciłeś(-aś) trochę czasu na poszukiwania i rozmowy z lekarzem weterynarii na temat wymagań żywieniowych psów, zanim zdecydowałeś(-aś), czym będziesz go karmić. Wiesz, że nigdy nie należy dzielić się resztkami ze stołu ze swoim pupilem, ale czy wiesz, że wraz z wiekiem psa zmieniają się jego potrzeby żywieniowe? Karma dla psów na danym etapie życia będzie rosła wraz z Twoim psem, ale ważne jest, aby wiedzieć, czego potrzebuje Twój futrzasty członek rodziny od szczenięcia do seniora.
Jakie są wymagania żywieniowe psów?
Substancje odżywcze to substancje pozyskiwane z pożywienia i wykorzystywane jako źródło energii. Psy uwielbiają bawić się ze swoimi opiekunami, a do tego potrzebują energii! Składniki odżywcze są niezbędne dla rozwoju zwierzęcia i mogą być uważane za środki pielęgnacyjne pozwalające utrzymać psa w optymalnym zdrowiu. Tak, jak Twój samochód wymaga benzyny (i innych rodzajów konserwacji), tak Twój pies potrzebuje pokarmu, aby utrzymać się na chodzie.
Istnieją różne klasy składników odżywczych, których pies potrzebuje w swojej diecie: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i woda. Wybór zbilansowanej karmy zawierającej te składniki odżywcze pomoże młodym psom rosnąć, a starszym zachować zdrowie.
Nowonarodzone szczenięta
Po urodzeniu i przez kilka następnych tygodni psy odżywiają się całkowicie mlekiem matki. Jednakże, jeśli matka jest chora lub psy zostały osierocone, młodym szczeniętom należy podać komercyjny zamiennik mleka. Lekarz weterynarii może udzielić informacji na temat wyboru preparatu zastępczego, a także sposobu karmienia nowonarodzonych szczeniąt, które nie otrzymują mleka od matki.
W końcu zaczną odzwyczajać się od mleka matki – lub płynu zastępczego – i zaczną trawić pokarmy stałe. Aby rozpocząć proces odsadzania, należy na krótki czas odsunąć matkę od miotu. Podczas nieobecności matki należy zapoznać je z pokarmem dla szczeniąt w naczyniu. Stopniowo wydłużaj czas, w którym miot ma kontakt z własnym jedzeniem, zachęcaj go, ale nie zmuszaj do jedzenia.
Młode szczenięta
Gdy szczenięta zostaną odstawione od piersi, wszystkie swoje składniki odżywcze będą czerpać z karmy dla psów, dlatego pamiętaj, aby wybrać coś, co jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Szczenięta potrzebują i zużywają dużo energii, dlatego też wymagania żywieniowe młodych psów obejmują zwiększoną ilość białka, aby zapewnić im zdrowy wzrost. Ponadto szczenięta mogą wymagać od trzech do czterech mniejszych posiłków dziennie, a następnie powoli przechodzić na dwa większe posiłki dziennie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o najlepszym sposobie żywienia szczeniąt, aby zapewnić im odpowiednią dawkę dziennego pożywienia.
Spodziewaj się, że szczenięta będą się bawić jedzeniem. Na początku jedzenie może być zabawą, ale młode psy będą cieszyć się smakiem i z niecierpliwością czekać na smaki i doznania towarzyszące żuciu. Pomocne może być lekkie zwilżenie suchej karmy, aby pies mógł wygodnie żuć.
Dorosłe psy
Większość psów osiąga dorosłość około pierwszego roku życia, dlatego ważne jest, aby w tym czasie przejść na karmę dla psów dorosłych. Pokarm dorosłego psa zależy od wielkości i poziomu aktywności. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ilości karmy, jaką należy podawać swojemu psu, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ale nigdy nie przekarmiaj swojego futrzanego przyjaciela. Na tym etapie życia psy wymagają odżywiania w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Dlatego bardzo aktywne zwierzę będzie miało inne potrzeby żywieniowe niż mniej aktywny pies. Ponadto duże psy wymagają w swojej diecie więcej pokarmu niż psy małych ras. Po wybraniu karmy, która najlepiej pasuje do Twojego psa, pamiętaj, że inne czynniki, takie jak temperatura, będą miały wpływ na zmiany w diecie Twojego psa. Ekstremalne upały i mrozy powodują większe zużycie energii przez psa, który musi to nadrobić w swojej diecie. Ponadto zmiana aktywności, na przykład, rozpoczęcie programu ćwiczeń, spowoduje zmianę ilości lub rodzaju pożywienia, które podajesz swojemu zwierzęciu.
Ponieważ dorosłe psy nie potrzebują tych samych składników odżywczych do wzrostu, co szczenięta, najlepsza karma dla dorosłego psa to taka, która została opracowana specjalnie z myślą o jego dorosłych potrzebach. Na przykład, produkty Hill's Science Diet zostały opracowane specjalnie z myślą o potrzebach aktywnych dorosłych psów. Dalsze karmienie dorosłego psa karmą dla szczeniąt po osiągnięciu przez niego pełnych rozmiarów może prowadzić do problemów z wagą, ponieważ karma dla szczeniąt jest zwykle bogata w składniki odżywcze wspomagające wzrost.
Psy w wieku 7+
Często pomijanym etapem w życiu psa są jego dojrzałe lata, czyli okres między siódmym a dwunastym rokiem życia. Chociaż Twój pies nadal ma w sobie dużo życia i prawdopodobnie nie ma problemów z zabawą i treningami z Tobą, możesz zauważyć, że zaczyna nieco zwalniać tempo, a sesje zabaw nie są już tak długie jak kiedyś. Psy nie różnią się pod tym względem od ludzi. Tak jak my spowalniamy z wiekiem, one też spowalniają, tak więc ważne jest, aby karmić je pokarmem, który zaspokoi ich dorosłe potrzeby. Ponieważ na tym etapie życia psa tempo jego rozwoju uległo spowolnieniu, potrzebuje on więcej składników odżywczych do utrzymania zdrowych organów, kości i mięśni. Karma dostosowana do potrzeb zwierząt w tym wieku pozwoli im zachować młodość i aktywność.
Nawet jeśli Twój pies nie zaczął jeszcze zwalniać tempa, jego organizm nadal potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą mu zachować młodość i aktywność. Rozważ produkty takie jak Hill's Science Diet Mature Dog, specjalnie opracowane, aby poprawić codzienną zdolność do wstawania i chodzenia. Wybór odpowiedniego odżywiania może pomóc zwiększyć ich aktywność, interakcję i mobilność wraz z wiekiem.
Jeśli nie wiesz, w którym momencie cyklu życia znajduje się Twój pies, zapoznaj się z tym pomocnym źródłem informacji na temat starzenia się zwierząt. Możesz tu porównać wiek swojego psa z wiekiem człowieka, a także lepiej zrozumieć oznaki starzenia się psa, na które należy zwracać uwagę w miarę upływu czasu.
Psy seniorzy
Pies osiąga wiek seniora zazwyczaj około 11 roku życia, ale może się to różnić w zależności od wielkości i rasy psa. Większe psy mają tendencję do szybszego osiągania wieku senioralnego niż mniejsze psy ze względu na obciążenie organizmu związane z przynależnością do dużej rasy. W miarę jak pies się starzeje, jego organizm i potrzeby żywieniowe ulegają kolejnym zmianom. Dojdzie do zmian metabolicznych i immunologicznych, które będą wymagały zmiany diety psa. Każdy pies jest inny, dlatego podczas corocznych badań kontrolnych należy zapytać, czy pies osiągnął już wiek seniora lub zbliża się do niego.
Karma dla psów seniorów będzie opracowana w taki sposób, aby pomóc im utrzymać normalne funkcje organizmu. Metabolizm często ulega znacznemu spowolnieniu, dlatego psy w podeszłym wieku nie potrzebują karmy bogatej w kalorie. Ponadto Hill's produkuje karmy opracowane specjalnie z myślą o wspieraniu zdrowej mobilności, która może być problemem w przypadku starszych psów. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia psa w miarę jego starzenia się, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci wybrać najlepszą karmę dla psa seniora, spełniającą jego potrzeby.
Zaspokajanie specjalnych potrzeb
Pamiętaj, że wymagania żywieniowe psów mogą się zmienić w każdym momencie życia zwierzęcia, niezależnie od jego wieku. Jeśli lekarz weterynarii zaleci zmianę diety zwierzęcia, należy postępować zgodnie z jego zaleceniami i zawsze pamiętać o stopniowym odchodzeniu od poszczególnych karm, aby uniknąć problemów trawiennych.
Wybór karmy dla psa na każdym etapie życia
Nie zapominaj, aby oprócz jedzenia pies miał zawsze dostęp do świeżej, czystej wody.
Jeszcze jedna krótka uwaga na temat karmienia psa pożywną dietą. Kiedy tak bardzo kochasz swojego psa, łatwo jest rozpieszczać go smakołykami i przekąskami. Pamiętaj, aby podczas treningu psa podawać mu zdrowe przysmaki. Przysmaki dla psów nie powinny stanowić więcej niż dziesięć procent diety psa.
Podjęcie decyzji o karmieniu psa nie powinno być trudne. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze spośród wielu dostępnych opcji, najpierw zawęź wybór do grupy wiekowej psa. Następnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać informacje na temat żywienia psa. Dokonując wyboru, lekarz weterynarii weźmie pod uwagę rasę, wielkość i wydajność energetyczną psa.
Informacja o autorce
Erin Ollila
Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet przekształcać odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w druku. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się więcej o niej na http://erinollila.com.