
Podział karm ze względu na etap życia psa: Żywienie psów od szczenięctwa do wieku senioralnego
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Posiadanie psa może być jedną z największych życiowych przyjemności, a ludzie przygarniają psy w różnym wieku — od młodych szczeniąt po adoptowane staruszki gotowe, by przeżyć ostatnie lata życia w kochającym domu. Niezależnie od wieku psa, żywienie jest jedną z najważniejszych kwestii, w których należy się rozeznać, aby odpowiednio je dopasować. Prawidłowe odżywianie zapewnia zdrowe kości i mięśnie, ale może również wpływać na rozwój mózgu i narządów, a nawet na zdolności treningowe.
Wszystkie zwierzęta i ludzie przechodzą przez różne etapy życia. W miarę jak nasze psy rosną i się rozwijają, a następnie zaczynają się starzeć, zmieniają się ich potrzeby żywieniowe. Ważne jest, abyśmy jako opiekunowie rozpoznawali te etapy życia i odpowiednio zmienili karmę naszym pupilom, aby zachowali oni szczupłą sylwetkę, zdrowie i doskonałą formę. Karma dla psów na danym etapie życia będzie się zmieniała wraz z Twoim psem, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czego potrzebuje Twój futrzasty członek rodziny od szczenięcia do seniora.
Jakie są potrzeby żywieniowe psów?
Psy uwielbiają bawić się ze swoimi opiekunami i odkrywać świat, ale do tego potrzebują energii! Substancje odżywcze to substancje pozyskiwane z pożywienia i wykorzystywane jako źródło energii i umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są one niezbędne dla rozwoju zwierzęcia i mogą być uważane za środki pielęgnacyjne pozwalające psu zachować zdrowie. Tak, jak Twój samochód wymaga paliwa (i innych rodzajów konserwacji), tak Twój pies potrzebuje pokarmu, aby właściwie funkcjonować.
Istnieją różne klasy składników odżywczych, których pies potrzebuje w swojej diecie: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i woda. Wybór kompletnej i zbilansowanej karmy zawierającej te składniki odżywcze pomoże młodym psom rosnąć, a starszym zachować zdrowie. Etapy życia psów ogólnie dzielą się na:
Szczenięta - noworodki (0-8 tygodni)
Małe/średnie rasy 2-12 miesięcy, duże/ olbrzymie rasy 2-12/18 miesięcy
Dorosłe psy
Małe/średnie rasy 1-6 lat, duże/ olbrzymie rasy 12/18 miesięcy do 5 lat
Dojrzałe psy
Małe/średnie rasy 7-10 lat, duże/ olbrzymie rasy 6-8 lat
Starsze psy
Małe/średnie rasy 11+ lat, duże/ olbrzymie rasy 9+ lat
Nowonarodzone szczenięta
Przez kilka tygodni po narodzeniu psy odżywiają się wyłącznie mlekiem matki. Jest to również ważne dla ich układu odpornościowego, ponieważ przeciwciała od matki powinny chronić również szczenięta. Jednakże, jeśli matka jest chora lub psy zostały osierocone, młodym szczeniętom należy podać komercyjny zamiennik mleka. Lekarz weterynarii może udzielić informacji na temat wyboru preparatu zastępczego, a także sposobu karmienia nowonarodzonych szczeniąt, które nie otrzymują mleka od matki.
Z czasem zaczną one samoistnie odstawiać mleko matki i trawić pokarm stały. W okresie laktacji matka szczeniąt powinna być bez ograniczeń karmiona karmą dla szczeniąt, aby dostarczyć jej wszystkich kalorii i składników odżywczych potrzebnych jej i szczeniętom. Może być to karma mokra lub sucha, o ile jest kompletna i zbilansowana. W miarę jak szczenięta rosną, w naturalny sposób zaczynają odkrywać pożywienie i naśladować matkę. Jeśli mama spożywa suchą karmę, moczenie jej przed karmieniem pomoże szczeniętom gdy ich zęby są jeszcze malutkie. W miarę wzrostu szczenięta zaczną jeść coraz więcej pokarmu stałego i przyjmować coraz mniej mleka. Mama wkrótce również będzie zmęczona i zacznie oddalać się na coraz dłuższy czas. Zwykle w wieku około 8-9 tygodni większość szczeniąt jest odstawiona od piersi i gotowa do oddania do nowego domu.
Szczenięta (2-12 miesięcy)
Gdy szczenięta zostaną odstawione od piersi, wszystkie swoje składniki odżywcze będą czerpać z karmy dla psów, dlatego pamiętaj, aby wybrać coś, co jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wzrost i rozwój to ciężka praca, a szczenięta potrzebują i zużywają dużo energii, dlatego potrzeby żywieniowe młodych psów obejmują zwiększoną ilość białka, wyższą gęstość energetyczną i inne składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe i wapń, aby wspierać prawidłowy wzrost i rozwój narządów. Żołądki szczeniąt są stosunkowo małe, więc potrzebują one kilku małych posiłków dziennie. Lekarz weterynarii może udzielić Ci wskazówek dotyczących odpowiedniej liczby posiłków dla danego wieku. Niektórzy ludzie ograniczają pupilom w dorosłym wieku posiłki do dwóch dziennie, ale nie ma powodu, dla którego nie mogłyby one spożywać ich więcej, o ile porcje byłyby odpowiednio podzielone, a psy pozostawałyby szczupłe.
W dzisiejszych czasach psy mogą mieć bardzo różne rozmiary i różnią się pod względem potrzeb żywieniowych. Duże rasy to zazwyczaj te, które w wieku dorosłym ważą ponad 25 kg. Psy te powinny rosnąć wolniej niż psy małych ras, aby ich stawy i kości były zdrowe. Przy wyborze karmy zawsze upewniaj się, że jest ona odpowiednia dla szczeniąt dużych ras. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Spodziewaj się, że szczenięta będą się bawić jedzeniem. Na początku jedzenie może być zabawą, ale młode psy będą cieszyć się smakiem i z niecierpliwością czekać na smaki i doznania towarzyszące żuciu. Jak już wspominaliśmy, na początku pomocne może być delikatne zwilżenie suchej karmy, aby pies mógł wygodnie żuć.
Bardzo ważne jest regularne kontrolowanie masy ciała przez całe życie, a szczególnie od urodzenia do osiągnięcia dorosłości. Pomaga to upewnić się, że szczenię rośnie prawidłowo i nie za szybko. Bardzo pomocne są w tym wykresy wzrostu. Ważne jest również regularne sprawdzanie wagi i kondycji ciała u lekarza weterynarii, aby upewnić się, że szczeniak jest szczupły. Szczupłe szczenięta mają tendencję do bycia szczupłymi w dorosłym życiu i na odwrót, więc utrzymanie szczupłej sylwetki jest świetne dla zachowania zdrowia przez całe życie.
Psy dorosłe (1-6 lat)
Większość małych i średnich psów osiąga dorosłość około pierwszego roku życia. Na tym etapie życia psy wymagają właściwej diety, aby zachować zdrowie, więc bardzo ważne jest w tym okresie przejście na karmę dla dorosłych. Bardzo duże i olbrzymie rasy mogą potrzebować nawet 18-24 miesięcy, aby osiągnąć dojrzałość szkieletową, więc zapytaj lekarza weterynarii, kiedy należy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych.
Wybór karmy dla dorosłych psów zależy od ich wielkości i poziomu aktywności, gdyż potrzeby żywieniowe bardzo aktywnych psów są inne niż te mniej aktywnych zwierząt. Wyobraź różnicę w zapotrzebowaniu na kalorie między kimś, kto przez cały dzień siedzi przy biurku, a maratończykiem!
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ilości karmy, jaką należy podawać swojemu psu, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ale nigdy nie przekarmiaj swojego futrzanego przyjaciela.
Po wybraniu karmy, która najlepiej pasuje do Twojego psa, pamiętaj, że inne czynniki, takie jak temperatura, będą miały wpływ na zmiany w diecie Twojego psa. Ekstremalne upały i mrozy powodują większe zużycie energii przez psa, który musi to nadrobić w swojej diecie. Ponadto zmiana aktywności, na przykład, rozpoczęcie programu ćwiczeń, spowoduje zmianę ilości lub rodzaju pożywienia, które powinieneś podajesz swojemu zwierzęciu.
Ponieważ dorosłe psy nie potrzebują tych samych składników odżywczych do wzrostu, co szczenięta, najlepsza karma dla dorosłego psa to taka, która została opracowana specjalnie z myślą o jego dorosłych potrzebach. Dalsze karmienie dorosłego psa karmą dla szczeniąt po osiągnięciu przez niego pełnych rozmiarów może prowadzić do problemów z wagą, ponieważ karma dla szczeniąt jest zwykle bogata w składniki odżywcze wspomagające wzrost i zbyt kaloryczna dla większości dorosłych psów.
Dojrzałe psy (7-10 lat)
Jak już mówiliśmy, ten etap życia różni się w zależności od rasy. Ogólnie rzecz biorąc, im większy pies, tym krótsza jest jego średnia długość życia. Dlatego też doga niemieckiego można uznać za seniora w wieku 7 lat, podczas gdy mieszaniec byłby dopiero uznany za dojrzałego. Poproś lekarza weterynarii o informacje na temat etapu życia Twojego psa.
Ten etap życia jest często pomijany. Chociaż Twój pies nadal ma w sobie dużo życia i prawdopodobnie nie ma problemów z zabawą i treningami z Tobą, możesz zauważyć, że zaczyna nieco zwalniać tempo, a sesje zabaw nie są już tak długie jak kiedyś. Psy nie różnią się pod tym względem od ludzi. Tak jak my spowalniamy z wiekiem, one też zwalniają, więc ważne jest, aby karmić je pokarmem, który zaspokoi ich potrzeby w dorosłym życiu. Ponieważ na tym etapie życia psa tempo jego rozwoju uległo spowolnieniu, potrzebuje on więcej składników odżywczych do utrzymania zdrowych organów, kości i mięśni. Karma dostosowana do potrzeb zwierząt w tym wieku pozwoli im zachować młodość i aktywność.
Wraz z upływem lat zapotrzebowanie na kalorie spada. Wiele osób zauważa, że po czterdziestce nagle od wszystkiego przybierają na wadze! To samo dotyczy dojrzałych psów. Karmy przeznaczone dla psów na tym etapie życia są zazwyczaj mniej kaloryczne, ale zawierają więcej błonnika, dzięki czemu pies nadal czuje się syty i zadowolony. Należy tu ponownie podkreślić, że regularne kontrole wagi są naprawdę ważne. Nie tylko po to, aby dostosować dawkę pokarmu do potrzeb pupila, ale również po to, abyś mógł zauważyć objawy problemów, takich jak otyłość na wczesnym etapie. Kontrole te pomagają wykryć również utratę masy ciała. Utrata masy ciała może być pierwszą, subtelną oznaką wielu schorzeń starszych psów, więc jej wczesne wykrycie może naprawdę uratować życie.
Super senior (+15 lat)
Pies osiąga wiek seniora zazwyczaj około 10 roku życia, ale może się to różnić w zależności od wielkości i rasy psa. Każdy pies jest inny, dlatego podczas corocznych badań kontrolnych należy zapytać, czy pies osiągnął już wiek seniora lub się do niego zbliża.
W miarę starzenia się psa, jego potrzeby żywieniowe zmieniają się razem z jego ciałem. Na przykład, metabolizm często ulega znacznemu spowolnieniu, więc wiele starszych psów, podobnie jak psy dojrzałe, nie potrzebuje pokarmu bogatego w kalorie. Karma dla psów seniorów jest odpowiednio dostosowana i specjalnie opracowana, aby utrzymać normalne prawidłowe funkcjonowanie organizmu i mobilność psa. Niektóre psy w podeszłym wieku mogą mieć trudności z utrzymaniem wagi. Czasami dzieje się tak dlatego, że po prostu tracą masę tłuszczową, ale często dlatego, że tracą one masę mięśniową. Jest to choroba zwana sarkopenią, która — podobnie jak u ludzi — pojawia się wraz z wiekiem. Utrata smukłych mięśni może być problematyczna, ponieważ Twój pupil może stać się słabszy i wpaść w błędne koło utraty mięśni i osłabienia. Lekarz weterynarii może wykonać różne pomiary, aby stwierdzić, czy pies traci tkankę tłuszczową, czy masę mięśniową, a następnie zalecić karmę odpowiednio dopasowaną do potrzeb danego psa.
W późniejszym, dorosłym życiu i wieku senioralnym psy mogą cierpieć na choroby związane z wiekiem, takie jak choroby stawów lub narządów, takie jak choroby serca czy nerek. Podobnie jak ludzie starsze psy mogą również doświadczać starzenia się mózgu. Istnieje wiele diet terapeutycznych ze specjalnie dopasowanymi składnikami odżywczymi, które mogą mieć ogromny wpływ na jakość i długość życia Twojego psa. Zapytaj lekarza weterynarii o dostępne karmy, jeśli uważasz, że mogą być odpowiednie dla Twojego psa.
Wybór karmy dla psa na każdym etapie życia
Podjęcie decyzji o karmieniu psa nie powinno być trudne. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze spośród wielu dostępnych opcji, najpierw zawęź wybór do grupy wiekowej psa. Następnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać informacje na temat indywidualnych potrzeb żywieniowych Twojego psa. Dokonując wyboru, lekarz weterynarii weźmie pod uwagę rasę, wielkość i wydajność energetyczną psa.
Kiedy tak bardzo kochasz swojego psa, łatwo jest rozpieszczać go smakołykami i przekąskami. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń podawać psu zdrowe przysmaki. Przysmaki dla psów nie powinny stanowić więcej niż dziesięć procent diety psa. Pamiętaj też, aby zapewnić psu stały dostęp do świeżej, czystej wody.
Informacje o autorce

Erin Ollila
Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet przekształcać odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w druku. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stroniehttp://erinollila.com.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.