Przewodnik po ząbkowaniu u szczeniąt: Porady, opieka stomatologiczna i nie tylko

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pojawienie się nowego szczeniaka to ekscytujący czas dla każdej rodziny. Prawdopodobnie spędziłeś wiele godzin, przeglądając oferty sklepów zoologiczne i przygotowując wszystkie akcesoria. Jedną z rzeczy, o których można nie pomyśleć w przypadku młodego szczeniaka, jest pielęgnacja zębów. Często myślimy, że problemy z zębami są problemem starszych psów, co jest prawdą, ale dbanie o zęby psa od najmłodszych lat może zapobiec wielu problemom w późniejszym życiu. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak i kiedy zęby się pojawiają i znikają oraz temu, jak można wcześnie wprowadzić odpowiednią pielęgnację.

Etapy rozwoju zębów u szczeniąt

Szczenięta, podobnie jak dzieci, rodzą się bez zębów. Nie są one konieczne podczas ssania mleka i mogłyby sprawić, że życie mamy byłoby niekomfortowe! W wieku od trzech do czterech tygodni szczeniętom zaczynają wyrzynać się zęby mleczne, zwane również mlecznymi. Łącznie mają one 28 zębów mlecznych. Ząbkowanie może powodować pewien dyskomfort, ponieważ zęby muszą przebić się przez dziąsła. Główne objawy ząbkowania, które możesz zauważyć to:

  • Ślinienie się

  • Trzymanie łapek w buzi

  • Żucie zabawek lub przedmiotów gospodarstwa domowego częściej niż zwykle

  • Zapalenie dziąseł

  • Zmniejszone spożycie pokarmu

Wszystkie te objawy są normalne, ale jeśli będziesz miał poczucie, że coś jest nie tak albo występuje zbyt dużym natężeniu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zmienianie zabawek do gryzienia tak, aby były interesujące, pozwoli zmniejszyć uszkodzenia mebli!

W wieku około 3-4 miesięcy zęby mleczne zaczną się ruszać i wypadać. Następnie zostaną one zastąpione stałymi zębami. Możesz zobaczyć zęby mleczne na podłodze, ale w większości przypadków wypadają one podczas jedzenia i są połykane.

Szczenięta powinny stracić zęby mleczne przed pojawieniem się zębów stałych. Czasami niektóre zęby mleczne nie wypadają i są zachowane lub stałe. Zwykle są to kły i jest to znacznie bardziej powszechne u ras miniaturowych i ras o płaskich kufach, u których zęby są często niewłaściwie ustawione. Jeśli zęby szczeniaka są nadal na miejscu, gdy zaczyna pojawiać się ząb stały, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Zachowane zęby mogą powodować choroby dziąseł, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że pokarm zostanie uwięziony między zębami dorosłymi a mlecznymi. Mogą one również powodować dyskomfort. Lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci usunięcie ich przy znieczuleniu ogólnym.

Pierwszymi zębami stałymi, które się wyrzynają, są zwykle górne siekacze z przodu jamy ustnej, a ostatnimi są duże zęby trzonowe z tyłu jamy ustnej. Większość szczeniąt odczuwa bardzo niewielki dyskomfort w tym czasie, ponieważ otwory w dziąsłach są już obecne po zębach mlecznych. 

Dorosłe psy mają 42 zęby, 20 w górnej szczęce i 22 w dolnej szczęce. Dolna szczęka ma o dwa zęby trzonowe więcej niż górna. Wszystkie te zęby powinny wypaść w wieku 6-7 miesięcy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby zębów są bardzo powszechne u psów, zwłaszcza w późniejszym okresie życia. Mogą one powodować ból i stan zapalny, utratę zębów, a także infekcje, które mogą dostać się do krwiobiegu i uszkodzić inne narządy, takie jak serce i nerki. Tak samo jak u ludzi, mycie zębów jest najbardziej sprawdzonym sposobem zapobiegania chorobom zębów i dziąseł. Mycie psu zębów już od najmłodszych lat sprawi, że szybko stanie się to częściom codziennej pielęgnacji.

Jak myć szczenięciu zęby

Ustaw siebie i szczeniaka w taki sposób, aby mieć łatwy dostęp do jego pyszczka. Można to zrobić, delikatnie umieszczając go między kolanami lub poprosić przyjaciela lub członka rodziny, aby delikatnie go przytrzymał. Bardzo ważne jest, aby zarówno pasta do zębów, jak i szczoteczka do zębów były przeznaczone dla zwierząt domowych, a nie dla ludzi. Ludzkie pasta do zębów jest przeznaczona do wytwarzania piany i wypluwania. Zwierzęta mogą połknąć zbyt dużo pasty i spożyć nadmierną ilość fluoru. Delikatna szczoteczka do zębów dla zwierząt jest idealna, a gdy szczeniak jest mały, wystarczy myć mu zęby palcem. Pamiętaj, aby nie rozpoczynać mycia zębów, gdy szczeniak ząbkuje. Rozpoczęcie czyszczenia zębów w czasie, gdy szczenię czuje się niekomfortowo, może zniechęcić je do tego na całe życie. Gdy przyjmiesz szczenię do domu, może się okazać, że ma ono już wszystkie zęby mleczne, ale jeśli jesteś hodowcą lub karmisz szczeniaka ręcznie, należy poczekać, aż pojawią się wszystkie zęby mleczne. Dobrym pomysłem może być również wstrzymanie czyszczenia zębów w okresie wyrzynania się zębów stałych. Oto, co należy zrobić:

  • Ważne jest, aby szczeniak był spokojny, zrelaksowany i ciągle chwalony. Możesz wstrzymać się z oferowaniem nagród, jeśli wydaje się, że potrzebuje przerwy. Zacznij powoli. Nie oczekuj, że już pierwszego dnia wykona uda Ci się umyć szczenięciu wszystkie zęby. Myj psu zęby przez minutę lub dwie, a następnie i przestań. W ten sposób proces nauki powinien pozostać pozytywnym doświadczeniem.

  • Nałóż trochę pasty na palec i pozwól szczeniakowi ją zlizać, a następnie delikatnie wmasuj ją w jego zęby. Zacznij od tylnej części jamy ustnej, ponieważ przednie zęby są zwykle bardziej wrażliwe.

  • Gdy szczenię przyzwyczai się do tego procesu, możesz zacząć używać szczoteczki do zębów dla psów.

  • Delikatnie odciągnij wargi i policzki, aby uzyskać dostęp do zębów przedtrzonowych i trzonowych.

  • Myj zęby okrężnymi ruchami, pamiętając o szczotkowaniu w miejscach, w których zęby stykają się z linią dziąseł.

  • Spróbuj dotrzeć do tylnych zębów, gdzie najczęściej rozwijają się problemy z zębami.

Chociaż zadanie to może początkowo wydawać się zniechęcające, staje się łatwiejsze wraz z praktyką, a jeśli szczeniak przyzwyczai się do tego na wczesnym etapie życia, później będzie to bezstresowe dla was obojga. Codzienne szczotkowanie jest idealnym rozwiązaniem, ale jeśli nie jest to możliwe, nie załamuj się, tylko myj pupilowi zęby tak często, jak to możliwe, ponieważ z pewnością jest to lepsze niż nic.

Oprócz szczotkowania zębów dostępne są specjalne suche karmy, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł psa w dorosłym życiu. Karmy te są specjalnie opracowane z dużymi kawałkami, dzięki czemu pies musi je żuć, a nie tylko połykać. Mają również specjalnie ułożone włókna zaprojektowane do wycierania zębów, pomagając uniknąć powstania u zwierzęcia płytki nazębnej i kamienia. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o poradę dotyczącą tych specjalnych karm, które mogą być pożytecznym uzupełnieniem codziennego mycia zębów.

Lekarz weterynarii będzie co roku przeprowadzał kompleksowe badanie psa w trakcie wizyty, ale warto mieć oko na zęby i dziąsła psa w domu. Im wcześniej zauważysz takie rzeczy jak wyszczerbione lub złamane zęby, kamień nazębny lub zapalenie dziąseł, tym szybciej będziesz mógł uzyskać profesjonalną pomoc i miejmy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany szybciej i skuteczniej.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.