Higiena uzębienia

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

 

Rozwój uzębienia

Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne. Jest ich w sumie 28. W okolicy 3-4 miesiąca zęby te zaczynają się ruszać i wypadać. Zastąpią je zęby stałe.

Zęby mleczne powinny wypaść zanim jeszcze pojawią się stałe. Jeżeli Twój szczeniak nadal ma mleczaki, pomimo że zaczęły mu już wyrastać stałe zęby, poradź się lekarza weterynarii.

Na ogół pierwsze pojawiające się zęby stałe to dwa środkowe siekacze w górnej szczęce. Jako ostatnie wyrastają górne i dolne kły. Podczas wymiany zębów większość szczeniąt odczuwa jedynie niewielki dyskomfort, jednak może wówczas wystąpić zwiększone wydzielanie śliny.

Przeciętny pies ma 44 zęby. Zwykle 22 z nich znajdują się w górnej szczęce, a drugie 22 – w dolnej. Wyróżniamy 8 górnych i 6 dolnych siekaczy, 4 kły, 16 przedtrzonowców oraz 4 górne i 6 dolnych trzonowców.

Problemy z zębami

Ponieważ u psów często występują problemy z zębami, już teraz trzeba zacząć zwracać szczególną uwagę na tę kwestię. Regularnie, przynajmniej raz na tydzień sprawdzaj uzębienie swojego psa i zwracaj uwagę na wczesne sygnały ostrzegawcze, do których należą:
Yellow puppy lab chewing on a small toy soccer ball

  • Cuchnący oddech
  • Krwawiące dziąsła
  • Odkładanie się kamienia i płytki nazębnej

Codzienne szczotkowanie zębów psa jest może żmudnym zajęciem, ale pozwala zapobiegać problemom z uzębieniem, dlatego warto zacząć od zaraz. Poproś lekarza weterynarii, by polecił Ci pastę dla psów (ludzka pasta do zębów nie jest odpowiednia) oraz specjalną szczoteczkę.

Jak szczotkować zęby psa


Po pierwsze bezpiecznie umocuj psa na smyczy.

Ustaw siebie i szczeniaka w takiej pozycji, by mieć łatwy dostęp do jego ust.

Nałóż nieco pasty na palec i pozwól psu ją zlizać, a następnie zacznij zabieg, delikatnie wmasowując ją w jego zęby.

Kiedy już się do tego przyzwyczai, możesz zacząć używać specjalnej szczoteczki do zębów.

Delikatnie podciągnij wargi i policzki psa, by uzyskać dostęp do jego przedtrzonowców i trzonowców.

Szczotkuj okrężnymi ruchami, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca styku zębów z dziąsłami.

Staraj się dotrzeć do zębów usytuowanych najbardziej z tyłu, gdyż to od nich najczęściej zaczynają się problemy.

Przez cały czas koniecznie chwal szczeniaka, by był spokojny i zrelaksowany.

Chociaż początkowo cała czynność może wyglądać zniechęcająco, wraz z nabytym doświadczeniem staje się łatwiejsza. A jeśli Twój szczeniak przyzwyczai się do niej od wczesnej młodości, stanie się ona prostym zadaniem dla obu stron.

Na rynku dostępne są specjalne karmy, takie jak Hill’s™ Science Plan™ OralCare, które równie skutecznie jak szczotkowanie pomogą Ci utrzymać doskonały stan zębów i dziąseł Twojego szczeniaka, gdy dorośnie. Specjalnie opracowane duże krokiety zostały zaprojektowane tak, by wycierać zęby do czysta, dzięki czemu uzębienie Twojego pupila jest wolne od płytki nazębnej.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane