Dlaczego psy nie lubią kąpieli? (i wskazówki dotyczące kąpieli przestraszonego psa)

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Twój pies uwielbia chlapać się w kałużach, ale kiedy przychodzi czas na kąpiel, chowa ogon i ucieka. Dlaczego psy tak bardzo nie lubią kąpieli? Jeśli to nie woda, to co takiego jest w myciu, że tak wiele psów nie lubi tej czynności? Dowiedz się, co może być przyczyną lęku psa przed kąpielą i jak umyć psa, który nie znosi kąpieli.

Dlaczego psy nie lubią kąpieli?

To prawda, że nie wszystkie psy lubią chlapać się w wodzie, ale nie wyjaśnia to, skąd bierze się niechęć Twojego psa do kąpieli. Nawet rasy lubiące wodę, takie jak Labrador retrievery, często wzbraniają się przed kąpielą. Skoro więc nie chodzi o wodę, to dlaczego psy nie znoszą kąpieli? Wiele czynników może wyjaśnić, dlaczego Twój pies nie lubi zbliżać się do wanny lub umywalki.

Pies Corgi myje się w łazience

Przywoływanie złych skojarzeń

Podobnie jak ludzie, psy mogą nauczyć się kojarzyć pewne sytuacje z uczuciem strachu lub niepokoju, wyjaśnia PDSA. Przykre doświadczenia związane z kąpielą, takie jak poparzenie gorącą wodą, poślizgnięcie się i upadek w wannie, wlanie wody do nosa lub dostanie się do oczu szczypiącego szamponu, mogą być dla psa traumą i sprawić, że będzie bać się kąpieli. Nawet przykre doświadczenia związane z innymi czynnościami pielęgnacyjnymi, takie jak ból spowodowany zbyt krótkim obcięciem paznokci lub czyszczeniem uszu, mogą wywoływać złe skojarzenia z kąpielą, jeśli odbywała się ona w tym samym czasie.

Utrata kontroli

Kiedy Twój pies pływa lub chlapie się w kałuży, jest to zabawa, w której sam decyduje się uczestniczyć. Z drugiej strony, kąpiele są zazwyczaj wymuszane na psach i wiążą się z obracaniem i poruszaniem ich ciał w sposób, którego nie lubią. Ta utrata możliwości wyboru i kontroli nad tym, co się z nim dzieje, może być dla psa bardzo przykra.

Nowe doświadczenie

Psy, które dopiero zaczynają kąpać się lub nie są kąpane zbyt często, mogą być po prostu przestraszone nieznanym im doświadczeniem, jakim jest zanurzenie się w wannie z wodą i namydlenie szamponem. To z kolei może wywołać negatywne skojarzenia, które sprawią, że będą obawiać się przyszłych kąpieli.

Czas kąpieli jest stresujący

Czasami nie tylko psy nienawidzą kąpieli. Psy często przejmują emocje od swoich rodziców. Im więcej masz zmartwień, tym więcej zmartwień ma Twój pies – mówi PDSA. Krzyczenie na psa, szorstkie traktowanie i pośpiech podczas kąpieli uczą go, że należy bać się kąpieli. Nawet jeśli zachowujesz delikatność w stosunku do swojego psa, będzie on w stanie wyczuć Twoją frustrację, co może sprawić, że w przyszłości będzie on bać się kąpieli.

Czy psy muszą się kąpać?

Czy Twój pies rzeczywiście potrzebuje regularnych kąpieli? To zależy. Kąpiele psów są w dużej mierze po to, aby ułatwić im życie. Nie chcesz, aby Twój pies wszędzie roznosił błoto, ani nie lubisz przytulać się do śmierdzącego psa. Rasy krótkowłose o zdrowej skórze nie wymagają kąpieli dla własnego dobra i nie trzeba ich kąpać regularnie, chyba że mają tendencję do częstego brudzenia się. W wielu przypadkach wystarczy przetrzeć je chusteczkami dla zwierząt. Jeśli jednak masz rasę, która ma fałdy między skórą, taką jak pug lub shar-pei, należy pamiętać o regularnym wycieraniu swojego psa.

Z kolei u ras długowłosych i kędzierzawych warto regularnie stosować szampon i odżywkę, aby ich sierść nie matowiała i nie była podatna na układanie. Rasy bezwłose, takie jak meksykański bezwłosy, wymagają regularnych kąpieli, aby zapobiec wysuszeniu ich skóry. Z kolei psy o tłustej skórze, takie jak cocker spaniele, wymagają częstych kąpieli, aby zapobiec gromadzeniu się oleju.

Jak wykąpać psa, który nienawidzi kąpieli

Jeśli Twój pies ma taki rodzaj skóry lub sierści, że kąpiel jest konieczna, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przygotowanie go do tego, aby polubił kąpiele, a przynajmniej się ich nie bał. Wymaga to zastąpienia negatywnych skojarzeń pozytywnymi, a także czasu i cierpliwości. To, w jakim stopniu, zależy od tego, czy Twój pies jest przerażony kąpielami, czy jest po prostu zmartwiony koniecznością ich przeprowadzania, czy też znajduje się gdzieś pośrodku.

1. Zachowaj spokój

Po pierwsze, upewnij się, że masz pozytywne nastawienie do kąpieli psa. Jeśli spieszysz się, odczuwasz stres lub frustrację, lepiej jest poczekać z kąpielą na spokojniejszy moment – pomoże to Twojemu psu poczuć się spokojniej.

2. Twórz pozytywne skojarzenia

Uroczy pies z różowym ręcznikiem i żółtą gumową kaczką gotowy do kąpieli

Blue Cross zaleca powolne wprowadzanie psa do kąpieli: przyprowadź go do łazienki, pochwal go i zaoferuj mu smakołyki. Nie próbuj kąpać go od razu, ale daj mu czas na wyrobienie sobie pozytywnych skojarzeń z łazienką i wanną. Jednym ze sposobów na przekształcenie strachu psa przed kąpielą w oczekiwaniu na nią jest przeniesienie miski z jedzeniem do łazienki, postawienie jej obok wanny i umieszczenie w niej smakołyków. Kiedy uznasz, że pies jest gotowy, przenieś jego miskę do wanny na matę antypoślizgową. Pozwól mu na samodzielne wejście, jeśli jest wystarczająco duży, co wzmocni jego poczucie wyboru i kontroli.

Kiedy pies będzie już bez obaw przebywać w wannie, zaoferuj mu jedzenie i spróbuj odkręcić wodę. Daj mu zabawki do zabawy w wannie oraz smakołyki. Blue Cross sugeruje, aby rozsmarować na ściance wanny trochę masła orzechowego bez ksylitolu i pozwolić psu zlizywać go, kiedy popłynie woda. Kiedy Twój pies przyzwyczai się do odgłosu płynącej wody i zamoczy łapki, spróbuj ochlapać go odrobiną wody – zrób z tego zabawę. Stopniowo pracuj nad tym, aby zmoczyć psa i namydlić go szamponem, jednocześnie chwaląc go i uspokajając. Na każdym etapie tego procesu, jeśli pies staje się niespokojny, przerwij i spróbuj ponownie następnego dnia.

3. Zapobiegaj negatywnym skojarzeniom

Podejmij środki ostrożności, aby Twój pies czuł się bezpiecznie podczas kąpieli. Umieść na dnie wanny matę antypoślizgową lub naklejki antypoślizgowe, aby zapobiec ślizganiu się psa i rozważ użycie szelek do kąpieli, takich jak te używane przez profesjonalnych groomerów, aby pies czuł się bezpiecznie. Upewnij się, że zachowasz delikatność w stosunku do swojego psa. Sprawdź temperaturę wody, czy nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna. Unikaj spryskiwania lub polewania pyszczka wodą; zamiast tego używaj ściereczki do mycia buzi i innych wrażliwych miejsc. Inne czynności związane z pielęgnacją psa, takie jak przycinanie paznokci i mycie zębów, zachowaj na inny dzień.

Chociaż istnieje wiele możliwości odpowiedzi na pytanie, dlaczego psy nienawidzą kąpieli, rozwiązania są takie same, niezależnie od tego, co wywołuje niechęć Twojego pupila. Z dużą dozą cierpliwości, delikatności i troski możesz zmienić nastawienie psa do kąpieli i sprawić, że będzie ona przyjemniejsza i mniej stresująca dla Was obu.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt domowych i pisarką, której prace pojawiają się między innymi na stronach AKC.org, Care.com i Daily Puppy. Jest również powieściopisarką, która mieszka w Ozarks z mężem i gromadką czworonożnych podopiecznych, gdzie popijając poranną kawę, z przyjemnością obserwuje jelenie, dzikie indyki i sporadycznie zabłąkane krowy przechadzające się po podwórku.

 

Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »