Jak kąpać i czesać swojego psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Być może jesteś bardziej zainteresowany kąpielą swego psa niż on sam – szczególnie, gdy wytarzał się na zewnątrz w czymś nieprzyjemnym. Ale aby ułatwić wam obu życie, istnieje kilka rzeczy, które możecie zrobić, aby cały zabieg przebiegał na tyle bezproblemowo, na ile to możliwe.

 1. Wybierz odpowiednie miejsce do kąpieli dla Twojego psa. Zazwyczaj najwygodniejszym jest wanna, ale jeżeli masz bardzo małego psa, może lepszym rozwiązaniem dla Was obojga będzie miska. Jeżeli pies ma długie włosy, pamiętaj, że mogą one zatkać odpływ.
 2. Zawsze prze kąpielą najpierw wyszczotkuj psa. To pomaga w usunięciu wszystkich luźnych włosów oraz kołtunów, z którymi znacznie trudniej sobie poradzić, gdy są mokre. Wiele psów uwielbia szczotkowanie i taktuje je jako formę relaksu.
 3. Załóż fartuch lub stare ubrania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się zamoczysz!
 4. Włóż na dno wanny matę, która nie będzie miała śliskiej powierzchni (szczególnie gdy masz dużego psa), aby uniknąć poślizgnięcia się, na przykład podczas wkładania i wyjmowania psa z wanny.
 5. Nalej trochę ciepłej wody do wanny lub do miski. Zimna woda nie jest atrakcyjna dla psa (wyobraź sobie, że TY miałbyś wziąć zimną kąpiel) ale nie lubi także, gdy jest zbyt gorąca.
 6. Głębokość wody jest uzależniona od wielkości psa, ale nie powinna być zbyt duża, ponieważ pies może spanikować.Szum wody płynącej z kranu może także przestraszyć psa, dlatego należy wannę napełnić wodą zanim jeszcze włożymy do niej psa.
 7. Podnieś i wstaw psa do kąpieli. Będzie prawdopodobnie starał się natychmiast z niej wyjść, ale musisz go przytrzymać.
 8. Użyj plastikowego kubka lub dzbanka do polewania psa. (Możesz użyć prysznica, jeżeli ten nie będzie powodował lęku Twojego psa). Pies może także próbować otrząsnąć się z wody (i całkowicie Cię zamoczyć).
 9. Wyciśnij szampon dla zwierząt na ręce lub rozpuść go w małej objętości ciepłej wody i nanieś na sierść psa. Następnie przy pomocy rąk delikatnie wmasuj szampon w sierść swojego psa – upewnij się, że szampon dotarł do powierzchni skóry. Spróbuj uniknąć przedostania się szamponu do oczu i uszu psa.
 10. Spłucz psa ciepłą wodą. Upewnij się, że jego skóra będzie całkowicie pozbawiona szamponu, ponieważ jego obecność może spowodować przesuszanie się skóry.
 11. Wyjmij psa z wanny – ostrożnie, żebyście się nie poślizgnęli – i pozwól otrząsnąć się z części wody. Następnie wytrzyj go miękkim ciepłym ręcznikiem (lub użyj suszarki, jeżeli pies nie boi się jej dźwięku).
 12. Daj psu przekąskę za grzeczną postawę podczas kąpieli, a następnie go wyszczotkuj.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane