Szczepienia profilaktyczne

Published by
Czas czytania

Choroby, przeciwko którym niezbędne jest szczepienie

Szczepienia ochronią szczeniaka przed kilkoma poważnymi chorobami. Opisane poniżej schorzenia mogą się wydawać przerażające, jednak jeśli pies zostanie właściwie zaszczepiony, nie masz się czym martwić.

Nosówka

Objawy to między innymi kaszel, biegunka, gorączka, wymioty, bóle oczu i katar. Nos i podeszwy łap stają się niekiedy twarde i popękane, a w ciężkich przypadkach występują ataki padaczki, skurcze mięśni lub paraliż. Choroba bywa śmiertelna.

Parwowiroza

Jest to bardzo zaraźliwa choroba, przebiegająca z charakterystyczną krwawą biegunką. Inne obajwy to wymioty, osowiałość, posmutnienie i gorączka. Szczególnie narażone na zakażenie parwowirusem są szczenięta poniżej 6 miesiąca życia, a choroba może się dla nich skończyć śmiercią.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha)

Objawy to między innymi kaszel, bóle brzucha, drgawki, wymioty oraz biegunka. Oczy psa mogą przybierać niebieskawe zabarwienie. Najbardziej podatne na zachorowanie na tę poważną i zagrażającą życiu chorobę wątroby są szczenięta poniżej 12 miesiąca życia.

Leptospiroza

Jest to choroba bakteryjna, którą można zarazić się przez kontakt z moczem zakażonych zwierząt. Istnieją dwie postaci leptospirozy – jedna przenosi się z moczem psów, drugą (znaną też jako choroba Weila) można się zarazić przez kontakt z moczem szczurów. Objawy to między innymi posmutnienie, gorączka, zwiększone pragnienie, letarg, zmniejszone wydalanie moczu, bóle brzucha, wymioty, krwawa biegunka oraz żółtaczka. W przypadku ostatniego z wymienionych objawów możesz zauważyć u swojego szczeniaka zażółcenie skóry, a także białek oczu i wewnętrznej strony policzków. W ciężkiej postaci choroba może w ciągu kilku godzin spowodować śmierć zwierzęcia. Ta odmiana leptospirozy przenosi się na człowieka.

Zakażenie wirusem parainfluenzy

Jest to łatwo rozprzestrzeniające się zakażenie, powodujące tzw. kaszel psiarniowy (lub kenelowy). Objawia się to suchym, męczącym kaszlem, którego napady mogą być tak silne, że brzmi on jakby pies się dusił.

Artykuły powiązane

 • Higiena uzębienia

  Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne.
 • Pszczoły i osy

  Wszystkie psy są ciekawskie i uwielbiają biegać za rzeczami, które im uciekają – także owadami! W większości przypadków żądła pszczół i os powodują u psów jedynie niewielki ból i podrażnienie.
 • Czy Twój pies ma wrażliwy żołądek?

  Niektóre psy mają wrażliwy żołądek i są narażone na występowanie problemów trawiennych.
 • Podróżowanie z psem  

  Podróżowanie z psem może być bardzo przyjemne, o ile zostanie dobrze przygotowane.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light z Kurczakiem została opracowana, aby wspomagać utrzymanie optymalnej masy ciała.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz L-karnityną, które pomaga przekształcać tłuszcz w enenrgię.<br><b><br> </b>
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Med Kurczak

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ pomaga utrzymać zdrowie jamy ustnej.
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb & Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jagnięcina i Ryż została opracowana, aby wspomagać trawienie i masę mięśniową.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz łatwostrawną jagnięciną.