Kiedy sterylizacja, kastracja? Karma i pielęgnacja

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Neutering puppyKastracja (sterylizacja) jest zdecydowanie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, ponieważ:

Wykastrowane szczenięta rosną zdrowsze i szczęśliwsze

ICzy wiesz, że kastracja przynosi korzyści zdrowotne?

Jeżeli jesteś dumnym właścicielem młodej suczki, na pewno zainteresuje Cię fakt, że sterylizacja ograniczy u niej ryzyko wystąpienia nowotworów sutka, macicy czy jajników. Zmniejsza ona również prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji dróg moczowych. W dodatku unikniesz ryzyka nieplanowanej ciąży. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają wysterylizowanie suki przed, a inni po pierwszej cieczce. Porozmawiaj więc ze swoim lekarzem weterynarii na temat momentu wykonania zabiegu.

Jeżeli Twój szczeniak jest samcem, kastracja wykluczy u niego ryzyko zachorowania na guza jąder i możliwe, że zapobiegnie problemom z prostatą. Zmniejszy też prawdopodobieństwo wystąpnienia guzków i przepuklin odbytu.

Korzyści dla Ciebie

Niewątpliwą korzyścią z posiadania wysterylizowanego zwierzęcia jest fakt, że Ty i Twoja rodzina nie będziecie musieli matwić się co zrobić z niechcianym potomstwem. Istnieją również inne zalety tego zabiegu. Samce wykastrowane we wczesnym okresie życia są łagodniejsze, rzadziej zwracają uwagę na suki w cieczce, wykazują mniejszą skłonność do znaczenia terytorium moczem i rzadziej “kopulują” z meblami czy nogą właściciela.

Wysterylizowanie suki zapobiegnie inwazji bezpańskich psów na twój ogród, a także zmniejszy u niej potrzebę włóczenia się i posiadania potomstwa.

Jeżeli masz psa czystej rasy, możesz oczywiście liczyć na pokaźny zarobek ze sprzedaży jego potomstwa. Weź jednak pod uwagę, że nawet w przypadku doświadczonych hodowców, większość zysków pochłaniają koszty związane z hodowlą, szczepieniami i opieką weterynaryjną. Prowadzenie hodowli wymaga też dużo ciężkiej pracy oraz specjalistycznej wiedzy, więc lepiej chyba zostawić to profesjonalistom.

Korzyści dla społeczeństwa

Niestety, w naszym kraju co roku usypia się miliony psów. Większość z nich to przypadkowe potomstwo niewykastrowanych, włóczących się rodziców. Dzięki wysterylizowaniu swojego szczeniaka nie bedziesz przykładać do tego ręki.

Obawy właścicieli związane z kastracją

Pomimo wielu argumentów przemawiających za kastracją, nadal możesz mieć pewne obawy. Rozważmy najczęstsze z nich:

Obawy związane z zabiegiem

Wysłanie szczeniaka na operację nikomu nie przychodzi łatwo, jednak należy pamiętać, że sterylizacja to rutynowy zabieg, który statystycznie jest bardzo bezpieczny. Płynące z niego korzyści zdrowotne zdecydowanie przeważają nad ryzykiem.

Czy mój szczeniak przytyje?

Wykastrowany szczeniak wcale nie musi przybrać na wadze. Pamiętaj tylko, aby dostosować ilość jedzenia, które dostaje do poziomu jego aktywności fizycznej. Gdy pies ukończy pierwszy rok życia, możesz rozważyć wprowadzenie mniej kalorycznej karmy, takiej jak Hill’s™ Science Plan™ Light.

Czy zmieni się charakter szczeniaka?

Tylko na lepsze! Będzie mniej agresywny, mniej skłonny do włóczęgi i rzadziej będzie znaczył terytorium swoim moczem.

Z czym wiąże się ten zabieg?

Przeprowadzenie zabiegu wymaga zastosowania u Twojego pupila znieczulenia ogólnego. U samców operacja polega na wycięciu obu jąder, u suk usuwa się macicę wraz z jajnikami lub same jajniki.

Lekarz weterynarii zaleci odstawienie jedzenia i wody na dwanaście godzin przed zabiegiem.

Prawdopodobnie będziesz mógł zabrać szczeniaka do domu jeszcze tego samego dnia, jednak możliwe, że będzie on musiał zostać w klinice trochę dłużej, jeżeli będzie bardzo śpiący.

Lekarz może zalecić (a nawet przygotować) lekki posiłek, który podasz psu wieczorem, po operacji. Kiedy szczeniak wróci już do domu, będzie potrzebował kilku dni odpoczynku i szczególnej troski. Nie pozwól mu biegać i skakać ani gryźć szwów. Ruch powinien odbywać się wyłącznie na smyczy i pod Twoją kontrolą. Lekarz weterynarii udzieli Ci dalszych wskazówek na temat opieki nad psem i powie, kiedy należy przyprowadzić go na pooperacyjną kontrolę. Zwykle 10 dni po zabiegu trzeba zjawić się w lecznicy w celu sprawdzenia szwów i jeśli to konieczne, ich usunięcia.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane