Oznaki stresu u psów: Zarządzanie i leczenie stresu u psów

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wiele psów cieszy się „rozpieszczonym” stylem życia z pluszowymi legowiskami, smakołykami i mnóstwem czułości. Pomimo tych udogodnień i opieki, a czasem nawet w ich wyniku, psy mogą również doświadczać stresu.

Grzmoty, fajerwerki, niemowlę lub inne zmiany w rutynie lub gospodarstwie domowym mogą mieć wpływ na psa. Oprócz stresu psychicznego, te stresujące wydarzenia mogą mieć także wpływ na zdrowie fizyczne psa. Mogą one prowadzić do zachowań destrukcyjnych lub agresywnych. Ale jak rozpoznać, że pies jest zestresowany? W tym artykule przyjrzymy się oznakom stresu u psów i temu, co można zrobić, aby im pomóc.

Jakie są objawy stresu u psów?

Wszystkie psy różnią się między sobą, a niektóre objawy są bardziej subtelne niż inne. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać te oznaki, ponieważ są one często pomijane, a ich przeoczenie może prowadzić do eskalacji problemów. Najczęstsze objawy stresu u psów to:

  • Ziewanie. Jest to jeden z najczęściej pomijanych objawów stresu. Psy ziewają, gdy są zmęczone, ale ziewanie jest jedną z najwcześniejszych oznak, że pies czuje się niekomfortowo lub jest niespokojny w danej sytuacji.
  • Oblizywanie warg. Podobnie jak ziewanie, jest to często pomijane
  • Pokazywanie białek oczu. Jest to również znane jako oko wieloryba.
  • Dyszenie.
  • Bieganie i niemożność uspokojenia się.
  • Trzęsienie się lub drżenie.
  • Ukrywanie się lub kulenie.
  • Ogon mocno schowany między nogami.
  • Uszy odsunięte do tyłu, napięty pyszczek.
  • Utrata apetytu.
  • Biegunka lub utrata kontroli nad jelitami.
  • Oddawanie moczu w domu.
  • Obnażanie zębów.
  • Warczenie.

Kłapanie lub gryzienie. Jeśli wydaje Ci się, że Twój pies doświadcza stresu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na konsultację, aby w pełni zbadać sytuację. Ból i choroba mogą być główną przyczyną powyższych objawów i niepokoju, więc lekarz weterynarii będzie chciał to wykluczyć, zanim zacznie wprowadzać zmiany w zachowaniu. Twój zespół weterynaryjny upewni się, że otrzymasz specjalistyczną pomoc, której potrzebujesz. W gabinecie może pracować wykwalifikowany behawiorysta lub lekarz weterynarii może skierować Cię do specjalisty. Poproś lekarza weterynarii o skierowanie. W wielu krajach doradztwo behawioralne jest całkowicie nieuregulowane, a jeśli chodzi o stres i jego leczenie, warto udać się do specjalisty, który wie, co robi.

Jak uspokoić zestresowanego psa i jak mu pomóc?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zachowanie równowagi i spokoju. Psy są niezwykle dobre w odczytywaniu stanu emocjonalnego swoich opiekunów i z pewnością wyczują, kiedy ich opiekun będzie spięty, zmartwiony czy niespokojny. Poznaj swojego psa. Jeśli wiesz, co je wywołuje, możesz po prostu starać się unikać takich sytuacji. Klasycznym tego przykładem są dzieci. Dla wielu psów (i wielu dorosłych!) przebywanie w towarzystwie dzieci jest niezwykle stresujące. Jeśli odwiedzają Cię dzieci, upewnij się, że Twój pies ma bezpieczną przestrzeń, do której dzieci nie mają wstępu. Oczywiście, niektóre psy uważają za stresujące wiele czynników, których nie da się uniknąć. W takich przypadkach lekarz weterynarii lub specjalista behawioralny może zalecić psu zastosowanie niektórych albo wszystkich poniższych strategii radzenia sobie ze stresem.

  1. Podejmij kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu psu i jego rodzinie – jeśli pies próbuje wyrwać się lub uciec podczas wyzwalania stresu, najlepiej jest przenieść go w bezpieczne miejsce. Jeśli pies wykazuje agresywną reakcję, należy go fizycznie odseparować od potencjalnych celów agresji.
  2. Nigdy nie karz psa wykazującego oznaki stresu – karanie zestresowanego lub niespokojnego zwierzaka jest nie tylko niehumanitarne, ale prawdopodobnie jeszcze dodatkowo zwiększy stres psa i zniszczy więź między Wami.
  3. Jak wspomnieliśmy na przykładzie dzieci, należy zidentyfikować czynniki wywołujące stres i zarządzać nimi.Chociaż całkowite wyeliminowanie czynników wywołujących stres byłoby idealnym rozwiązaniem, często nie jest to możliwe. Na przykład, nie można kontrolować burz, ale nawet jeśli nie da się ich uniknąć, można zminimalizować ich wpływ poprzez zmianę otoczenia. Na przykład, podczas burzy z piorunami możesz przenieść psa do wewnętrznego pomieszczenia i puścić muzykę w tle.
  4. Rozpocznij program zmian behawioralnych.Z pomocą behawiorysty możesz pracować nad odwrażliwieniem swojego zwierzaka na bodziec wyzwalający stres, wystawiając go na działanie zmodyfikowanego bodźca wyzwalającego, zaczynając od bardzo niskiego poziomu i stopniowo zwiększając intensywność. Inną strategią jest przeciwwarunkowanie: wpływanie na psa, aby reagował na wyzwalacz w pozytywny sposób, czując się zrelaksowanym zamiast zestresowanym. Można to osiągnąć poprzez połączenie ekspozycji na bodziec wyzwalający z czymś przyjemnym, takim jak jedzenie lub zabawki. Odczulanie i przeciwwarunkowanie są często łączone. Obie te czynności muszą być wykonywane pod okiem eksperta, ponieważ niewłaściwe ich wykonanie może pogłębić strach i stres.
  5. Karm psa dietą kliniczną opracowaną z myślą o objawach stresu.Lekarz weterynarii może również zasugerować zmianę diety, wprowadzając karmę, która pomoże złagodzić zaburzenia trawienne związane ze stresem. Wysoce przyswajalne rozwiązanie żywieniowe zawierające hydrolizat białka mleka, błonnik prebiotyczny i imbir może pomóc w leczeniu zaburzeń trawiennych związanych ze stresem u małych psów.
  6. Rozważ zmianę stylu życia w celu zmniejszenia stresu. Podobnie jak u ludzi, regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do ogólnej redukcji stresu u psa. Spacery i zabawy z psem pomogą utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu zarówno psa, jak i opiekuna, zapewniając stymulację psychiczną i relaks.
  7. Na rynku dostępnych jest również wiele pomocnych produktów zmniejszających stres, takich jak feromony. Podczas konsultacji lekarz weterynarii może również omówić możliwe terapie lekowe.

Zapobieganie stresowi to podstawa

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli to możliwe, staraj się wybrać psa lub szczeniaka, który jest spokojny i pochodzi od zrównoważonych rodziców o dobrym temperamencie. Socjalizacja i przyzwyczajenie są bardzo ważne u szczeniąt i młodych psów, więc upewnij się, że porozmawiasz z hodowcą lub ośrodkiem adopcyjnym o tym, co zostało już zrobione i jak możesz stopniowo kontynuować tę podróż edukacyjną. Życie może być przerażające ze wszystkimi niezwykłymi, cudownymi widokami i dźwiękami towarzyszącymi życiu rodzinnemu. Odpowiednie przygotowanie psa do takiej sytuacji może w dłuższej perspektywie oszczędzić obu stronom wiele bólu i stresu. Jeśli nie masz pewności, porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat właściwego sposobu socjalizacji i przyzwyczajania psa.

Autorka: Jacqueline Neilson, DVM, DACVB

Recenzja: dr Emma Milne BVSc FRCVS i dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA