Problemy trawienne to jeden z najczęstszych powodów wizyty u lekarza weterynarii

Published by
min Czas czytania

Święta Bożego Narodzenia mogą powodować problemy trawienne u psa – przez zamieszanie z indykiem, makowcem i masą słodyczy oraz prezentów ciężko się zorientować, co pies przed chwilą zwędził. Jeżeli podejrzewasz zaburzenia trawienia, albo zauważysz objawy takie jak biegunka czy wymioty, zabierz psa jak najszybciej do lekarza weterynarii

Dla wszystkich ssaków – kotów, psów, a także ludzi – trawienie pokarmu i przyswajanie składników odżywczych jest kluczowe dla zdrowia i ogólnego dobrostanu. Termin "zaburzenia trawienia" odnosi się do każdej sytuacji, w której trawienie nie zachodzi w prawidłowy sposób, albo w której pokarm w niewłaściwym tempie przechodzi przez przewód pokarmowy.

Zaburzenia trawienne są jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza weterynarii. Dwa objawy, na które należy zwracać szczególną uwagę, to biegunka i wymioty. Istnieją też inne, mniej wyraźne objawy jak utrata masy ciała, zaburzenia łaknienia, wzdęcia, przelewanie się w brzuchu czy nagły spadek aktywności.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych objawów, wybierz się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Po zdiagnozowaniu problemów z trawieniem, lekarz omówi z Tobą najbardziej prawdopodobne przyczyny. Najczęściej są to:



  • Zapalenie lub podrażnienie żołądka (gastritis)
  • Niepożądana reakcja na pokarm, albo po prostu zjedzenie czegoś, co zaszkodziło Twojemu psu
  • Zapalenie lub przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego
  • Zapalenie okrężnicy (colitis), skutkujące częstymi biegunkami, często z krwią lub śluzem
  • Zapalenie (pancreatitis) lub niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki (nie produkuje ona wystarczającej ilości enzymów trawiennych)

W związku z tym lekarz może zalecić zmianę diety lub zaordynować leki, które pomogą psu szybciej wrócić do zdrowia. To dlatego, że biegunka i wymioty mogą spowodować utratę płynów (odwodnienie) oraz witamin i składników mineralnych. Często występuje również zapalenie ściany jelita, przez co wymaga ono odpowiednich składników odżywczych, aby mogło szybko powrócić do zdrowia.

Spytaj lekarza weterynarii o karmę Hill's™ Prescription Diet™ Canine i/d™, która została specjalnie opracowana, aby pomóc Twojemu kotu w skutecznej rekonwalescencji. Różnicę zauważysz już po trzech dniach.*

Hill's Prescription Diet i/d jest polecana przez lekarzy weterynarii, ponieważ:

  • Przyciąga doskonałym smakiem, zachęcając psa by zaczął znowu jeść
  • Ma delikatną, nie drażniącą teksturę, wspomagającą leczenie jelit
  • Jest wysoko strawna i zawiera umiarkowaną ilość tłuszczu, przez co wspomaga wchłanianie niezbędnych składników odżywczych
  • Posiada naszą specjalną Formułę Przeciwutleniaczy, wspomagającą funkcjonowanie układu odpornościowego
  • Nadaje się do podawania w okresie rekonwalescencji, jak również do długotrwałego żywienia
  • Jest doskonała zarówno dla szczeniąt, jak i dorosłych psów
  • Dostępna jest w postaci suchej oraz wilgotnej

Po ustaleniu przyczyny  zaburzeń trawienia, lekarz weterynarii może zalecić wprowadzenie innej karmy z gamy produktów Hill's. Podawaj tylko pokarm zalecony przez lekarza – nie próbuj gotować "domowego jedzenia" ani mieszać diety z karmami innych firm. Zapytaj lekarza weterynarii, co sądzi o podawaniu kilku małych posiłków w ciągu dnia i zawsze zapewnij zwierzęciu duże ilości świeżej, czystej wody.

Dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza, pomożesz psu szybko wrócić do zdrowia. Jednak jeżeli mu się nie poprawi (albo jest lepiej przez chwilę, a potem objawy wracają), zawsze kontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

* A Multi-centre Feeding Study of the Influence of Dietary Intervention in Dogs with Gastrointestinal Disorders. Hill's Pet Nutrition, Inc. Pet Nutrition Centre, 2003.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane