Zaburzenia trawienia – jeden z najczęstszych powodów konsultacji z lekarzem weterynarii
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Święta Bożego Narodzenia mogą być niebezpiecznym okresem dla psiego układu trawiennego – z indykiem, świątecznym puddingiem, mnóstwem słodyczy i prezentów w całym domu, łatwo jest przeoczyć to, co Twój pies sprytnie podkradł. Ale nie tylko okres świąteczny może powodować dolegliwości trawienne. Jeśli podejrzewasz zaburzenia trawienia lub zauważysz objawy, takie jak biegunka lub wymioty, jak najszybciej zabierz psa do lekarza weterynarii.
Zarówno u zwierząt, jak i ludzi, trawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Termin „zaburzenie trawienia” odnosi się do każdego stanu, który uniemożliwia prawidłowe trawienie lub zmienia tempo, w jakim pokarm przechodzi przez przewód pokarmowy.
Zaburzenia trawienia są jednym z najczęstszych powodów konsultacji w gabinecie weterynaryjnym. Dwa główne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to wymioty lub biegunka. Choroba i wodnista lub krwawa kupa są dość oczywiste, ale bardziej subtelne zmiany stolca również mogą świadczyć o problemach. Zwróć uwagę na kupę, która jest bardziej miękka niż normalnie, zawiera krew, śluz lub ma nietypowy kolor, np. żółty lub zielony.
Istnieją jednak również inne, mniej oczywiste objawy, takie jak utrata masy ciała, zmiana apetytu, wzdęcia, bulgotanie w żołądku lub nagły brak aktywności.
Jeśli zauważysz takie zmiany, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. W przypadku zdiagnozowania zaburzenia trawienia, lekarz weterynarii omówi z Tobą najbardziej prawdopodobną przyczynę. Najczęstsze powody to:
- Zapalenie i podrażnienie żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka)
- Niekorzystna reakcja na pokarm lub po prostu zjedzenie czegoś, co „nie odpowiada” Twojemu psu
- Zapalenie jelita cienkiego
- Zapalenie jelita grubego (zapalenie okrężnicy), które powoduje częste biegunki, którym nierzadko towarzyszy krew lub śluz
- Zapalenie trzustki (zapalenie trzustki) lub trzustka może nie wytwarzać wystarczającej ilości enzymów trawiennych do prawidłowego przetwarzania żywności
Lekarz weterynarii może zalecić zmianę karmy lub przepisać leki, aby pomóc pupilowi szybciej wrócić do zdrowia. Jest to ważne, ponieważ wymioty i biegunka mogą prowadzić do utraty płynów i odwodnienia, a także do wypłukania witamin i minerałów. Ściana jelita często jest w stanie zapalnym i potrzebuje również odpowiednich składników odżywczych, aby szybko się zregenerować.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii o dietę Hill's Prescription Diet Canine i/d, która została specjalnie opracowana, aby bardziej efektywnie leczyć i regenerować psie jelita. Możesz zauważyć różnicę już po trzech dniach*.
Karma Hill's Prescription Diet i/d jest zalecana przez lekarzy weterynarii, ponieważ:
- Jest apetyczna, aby Twój pies ponownie zacząć jeść
- Ma delikatną, niedrażniącą konsystencję, która pomaga jelitom odzyskać równowagę
- Jest lekkostrawna z umiarkowaną zawartością tłuszczu, aby ułatwić wchłanianie ważnych składników odżywczych
- Wysoka zawartość elektrolitów i witamin z grupy B zastępuje składniki odżywcze utracone w wyniku wymiotów i biegunki
- Klinicznie sprawdzone przeciwutleniacze wspierają zdrowy układ odpornościowy.
- Nadaje się zarówno do krótkotrwałej regeneracji, jak i długotrwałego żywienia
- Jest idealna zarówno dla szczeniąt, jak i dorosłych psów. Pamiętaj, aby zapytać lekarza weterynarii, ile karmy podawać, ponieważ szczenięta potrzebują więcej karmy na kilogram masy ciała niż dorosłe psy.
- Jest dostępna w wersji mokrej i suchej
Po zdiagnozowaniu podstawowej przyczyny zaburzeń trawienia, Twój lekarz weterynarii może zalecić przejście na inną karmą z gamy Hill's. Podawaj tylko karmę zalecaną przez lekarza weterynarii – nie ulegaj pokusie „domowego gotowania” jedzenia lub mieszania z karmą innej marki. Może to spowodować, że posiłki nie będą zbilansowane. Możesz również poprosić lekarza weterynarii o poradę dotyczącą podawania małych posiłków kilka razy dziennie. Zadbaj o to, aby Twój pupil zawsze miał dostęp do czystej, świeżej wody.
Postępując zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii pomożesz swojemu psu szybko wrócić na cztery łapy. Jeśli objawy nie ustępują lub nawracają, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
* Wieloośrodkowe badanie wpływu interwencji żywieniowej u psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Hill's Pet Nutrition, Inc. Centrum Żywienia Zwierząt, 2003.