Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Wszyscy chcemy, żeby nasze psy były zdrowe i w jak najlepszej kondycji. Utrzymanie dobrej kondycji i szczupłej sylwetki jest ważne zarówno u ludzi, jak i u zwierząt i może pomóc wydłużyć życie, a wszyscy chcielibyśmy móc spędzić z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi jak najwięcej czasu. Czy można jednak w prosty sposób sprawdzić, czy pies jest w dobrej kondycji? Przyjrzyjmy się mu dokładnie, od nosa aż po ogon.
Odpowiednia waga
Zanim zaczniemy, musimy porozmawiać o wadze. Nadwaga u psów stanowi obecnie duży problem. Uważa się, że około 40-50% psów w Europie cierpi na nadwagę lub otyłość, więc jest to coś, na co powinniśmy uważać.
Twój lekarz weterynarii pewnie rozmawiał już z Tobą o tym, z jaką łatwością nawet najbardziej zadbane psy przybierają na wadze. Oprócz oczywistych potencjalnych przyczyn, takich jak zbyt duża ilość pokarmu, nadmierna ilość przekąsek czy za mała ilości ruchu, może to być spowodowane również innymi czynnikami:
- W miarę upływu lat, zwierzęta zwykle stają się mniej aktywne, a więc potrzebują mniejszej ilości kalorii, by utrzymać wagę.
- Niektóre rasy, jak np. labrador czy cocker spaniel, mają większe predyspozycje do przybierania na wadze niż inne.
- Zabiegi kastracji i sterylizacji zmieniają metabolizm psów, przez co łatwiej jest im przybrać na wadze.
- Czasem przyrost masy ciała związany jest z pewnymi schorzeniami, które wymagają leczenia.
Inne objawy, które należy uwzględnić to:
- Ciasna obroża.
- Powolne ruchy.
- Trudności w chodzeniu lub bieganiu.
- Duszność.
- Wzmożona senność.
Regularne ważenie psa przez całe życie jest świetnym nawykiem. U szczeniąt łatwo jest sprawdzić, czy rosną one w odpowiednim tempie, a u dorosłych psów można szybko zaobserwować wzrost lub spadek wagi. Zarówno przyrost, jak i utrata masy ciała mogą być objawami choroby, a im szybciej zauważysz zmianę wagi, tym szybciej będziesz mógł zacząć działać.
Jeśli nie jesteś pewny, czy waga Twojego psa jest właściwa, poproś lekarza weterynarii lub pielęgniarza/pielęgniarkę, żeby pomógł Ci to sprawdzić. Comiesięczne kontrole wagi w klinice weterynaryjnej są też dobrym sposobem na zbudowanie pozytywnych skojarzeń z kliniką i zespołem weterynaryjnym.
Przegląd zdrowia psa od nosa po ogon.
- Czysty, zdrowy nos. Chociaż mitem jest, że nos powinien być zawsze mokry, wciąż jest on przydatnym wskaźnikiem informującym o stanie zdrowia. Uważaj na nadmiar śluzu, wszelkiego rodzaju wydzieliny i kichanie. Łuszczenie się lub utrata koloru również mogą świadczyć o tym, że konieczna może być wizyta u lekarza weterynarii.
- Lśniące zęby. Choroby zębów są bardzo powszechne u psów, dlatego ważne jest, by dbać o ich higienę jamy ustnej. Zwracaj uwagę na nieświeży oddech, brązowy lub żółty nalot na zębach i zaczerwienione dziąsła. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk szczotkowania zębów, jednak w przypadku pojawienia się kamienia nazębnego, należy udać się do lekarza weterynarii na profesjonalną kontrolę i czyszczenie zębów, jeśli będzie to konieczne. Pamiętaj, żeby zawsze używać pasty do zębów dla psów, a nie dla ludzi.
- Jasne, błyszczące oczy. Oczy psa powinny być otwarte, czyste i wolne od zanieczyszczeń. U wszystkich zwierząt w kącikach oczu gromadzi się czasem trochę materii. Jest to po prostu wynik mechanizmu ochronnego polegającego na usuwaniu kurzu za pomocą mrugania. Jeśli jednak zauważysz, że pies mruży oczy, ociera je łapą lub, że są one zaczerwienione albo wydziela się z nich nadmiar wydzieliny, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Lepiej nie ryzykować pogorszenia się wzroku psa.
- Czyste uszy. Występowanie w uszach niewielkiej ilości woskowiny jest normalne, ale należy uważać, jeśli pies ma bardzo długie lub owłosione uszy, ponieważ może to być problematyczne. Nadmierne potrząsanie głową, drapanie uszu lub wypełnione woskowiną, czerwone uszy o nieprzyjemnym zapachu powinny budzić niepokój.
- Zdrowa sierść i skóra. Sierść psa powinna być lśniąca i w dobrym stanie. Należy zwracać uwagę na świąd, wypadanie sierści i strupy, a także kilka razy w tygodniu sprawdzać sierść pod kątem obecności pasożytów, takich jak pchły. Odżywianie i ogólny stan zdrowia mogą mieć duży wpływ na stan sierści, więc jeśli zauważysz, że sierść psa jest matowa lub jej brakuje, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, żeby omówić dietę psa i wykluczyć podstawowe schorzenia.
- Artretyzm i problemy ze stawami są powszechne u psów, zwłaszcza wśród niektórych ras i u starzejących się psów. Zwracaj uwagę na kulawiznę i utykanie. Możesz zauważyć, że po przebudzeniu Twój pies wydaje się sztywny, i że ustępuje to w miarę jak zaczyna się ruszać. Zwracaj także uwagę na zachowania takie jak opór przed wchodzeniem do samochodu lub po schodach. Mogą to być wczesne objawy problemów z biodrami lub plecami.
- Nawyki związane z wypróżnianiem się. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób pies zwykle oddaje mocz i się wypróżnia. Jeśli zauważysz zmianę koloru, częstotliwości lub konsystencji, będziesz mógł szybko temu zaradzić.
- Merdający ogon! Większość osób zna swoje psy lepiej niż ktokolwiek inny i jest w stanie poznać po ich zachowaniu, że nie najlepiej się czują, lub że są smutne. Jednak ładnie merdający ogon to zwykle dobry znak, świadczący o zainteresowaniu i uwadze naszego czworonożnego przyjaciela!
Niektóre elementy na tej liście mogą wydawać się oczywiste, ale mogą Ci naprawdę pomóc zaobserwować nawyki i upodobania psa. Używaj ich regularnie jako mentalnej listy kontrolnej, dzięki czemu będziesz miał przewagę, jeśli coś będzie nie tak. Nie zapomnij też o sprawdzaniu wcięcia w talii, to również bardzo ważne!
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS