
Alergie skórne

Alergie skórne wcale nie tak rzadko występują u zwierząt, zaś niektóre pyłki, które wywołują reakcje alergiczne u ludzi mogą także być przyczyną tego rodzaju zmian u psów. Alergiczne zapalnie skóry może być wywoływane przez wiele różnych czynników, ale w efekcie jego skutki są zawsze takie same – silne uczucie dyskomfortu u psa, który nie może przestać się wylizywać i drapać. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dochodzić do wypadania włosów.
Co możesz zrobić?
Twój lekarz weterynarii może próbować pomóc Twojemu psu stosując różne metody leczenia – iniekcje, leki doustne, działające miejscowo szampony, podstępowanie żywieniowe, kąpiele, maści oraz terapię środowiskową.
W domu możesz przygotować dużą ilość czystej wody (twój lekarz może nawet zalecić, aby była destylowana). Jeżeli Twój lekarz wykonał biopsję lub zapisał lek, upewnij się, że postępujesz zgodnie z jego zaleceniami dotyczącymi opieki oraz ograniczenia aktywności. Wszelkie spraye powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, zaś po ich użyciu należy uważnie obserwować psa, czy objawy nie nawracają.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania lub problemy, zadzwoń do lekarza.
Pokarm
Żywienie może pomóc psu z alergią pokarmową, zaś u psów z alergicznymi chorobami skóry lub psów ze świądem lub zapaleniem skóry często stosowana jest doustna terapia kwasami tłuszczowymi.
Istnieje kilka różnych karm do zastosowania u psów z alergiami w zależności od stopnia ich zaawansowania. Sprawdź jakie są zalety karm Hills™ Science Plan™ Sensitive Skin lub skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który udzieli Ci informacji na temat skuteczności diet leczniczych Prescription Diet™.
Zwalczanie pcheł
Jeżeli pies ma możliwość wychodzenia na zewnątrz, całkowite wyeliminowanie pcheł jest niemal niemożliwe. Bardziej realnym celem jest skuteczne zwalczanie pcheł, szczególnie kiedy jest cieplej. To oznacza konieczność kontrolowania cyklu życiowego pcheł przy pomocy jednego ze skuteczniejszych preparatów do stosowania miejscowego lub ogólnego. Twój lekarz weterynarii doradzi Ci, jaki produkt będzie najodpowiedniejszy dla Twojego psa i Twojego domu.
Ważnym elementem zwalczania pcheł jest także terapia środowiskowa. Częste odkurzanie usuwa jaj pcheł ze szczelin i dywanów (nie zapomnij o wyrzuceniu worka z odkurzacza). Zalecane jest także wypranie legowiska psa. Lekarz weterynarii może także zalecić stosowanie sprayów. Profilaktyka wykonana przed pojawieniem się inwazji pcheł może oszczędzić Tobie i Twojemu psu wiele nieprzyjemnych momentów.
Kleszcze
Kleszcze przenoszą choroby takie jak borelioza i zarówno ludzi jak i zwierzęta mogą na nią zachorować, dlatego kleszcze są poważnym zagrożeniem. Jeżeli pisy żyją lub często wyjeżdżają na wieś, powinieneś sprawdzać czy przypadkiem na ich sierść i skórę nie przedostały się kleszcze.
Jeżeli to możliwe staraj się utrzymać psa z dala od wysokich traw i zarośli. Jeżeli wychodzisz na spacer w takie okolice, zawsze sprawdzaj czy po spacerze na skórze psa nie pojawiły się jakieś małe guzki.
Odpowiednie usuwanie kleszczy może zabezpieczyć psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Zabierz swego psa do lekarza weterynarii, który będzie w stanie je usunąć przy pomocy profesjonalnego sprzętu, aby ich podczas usuwania nie rozerwać i nie pozostawić fragmentów kleszcza w ciele psa.