Problemy skórne u psów

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka


Choroby skóry u psów mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Alergie są jedną z najczęstszych przyczyn występowania problemów skórnych i mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami od pasożytów, takich jak pchły, po składniki pokarmowe. Atopowe zapalenie skóry to termin używany w odniesieniu do alergii na czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, roztocza i niektóre rośliny.

Reakcje alergiczne mogą powodować intensywne swędzenie i drapanie, co nie jest przyjemne ani dla Ciebie, ani dla psa. Często to właśnie drapanie i samookaleczanie wywołują wiele innych objawów, które możemy zaobserwować:

 • Wypadanie włosów

 • Czerwona, rozpalona skóra

 • Zaschnięta skóra lub strupy

 • Nadmierne lizanie i skubanie skóry

 • Niepokój i przerywany sen

Jak możesz pomóc swojemu psu w walce z chorobą skóry?

Lekarz weterynarii może zaproponować różnorakie sposoby leczenia choroby skóry u psa, takie jak zastrzyki, leki doustne, leczenie żywieniowe, szampony miejscowe, krople, maści i zabiegi środowiskowe.

Jeśli lekarz weterynarii wykonał biopsję lub przepisał lek, należy ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących opieki i ograniczeń aktywności. Używaj sprayów środowiskowych i zamgławiaczy zgodnie z zaleceniami i uważnie obserwuj psa pod kątem oznak nawrotu choroby. W razie pytań lub problemów, skontaktuj się z kliniką weterynaryjną.

Przemyślana dieta


Odpowiednia dieta może pomóc psom, u których występują niepożądane reakcje na pokarm, a niektóre składniki pokarmowe mogą korzystnie wpłynąć na funkcje skóry, a także zmniejszyć stan zapalny i swędzenie. Istnieje kilka różnych karm opracowanych, by pomóc w walce z problemami skórnymi. Poproś lekarza weterynarii o zalecenie kompletnej, zbilansowanej karmy wysokiej jakości, która pomoże w walce z przypadłością Twojego psa.

Zwalczanie pcheł

Podjęcie środków zapobiegawczych, jeszcze zanim wykryjesz pchły, może zaoszczędzić wiele dyskomfortu zarówno Tobie, jak i psu. Pcheł nie da się całkowicie wyeliminować, ponieważ psy mogą się na nie natknąć na spacerach i w ogródku. Bardziej realistycznym celem jest zwalczanie pcheł na wszystkich etapach cyklu życia za pomocą jednego z obecnie dostępnych preparatów o wysokiej skuteczności, do stosowania miejscowego lub doustnego. Lekarz weterynarii może zalecić odpowiedni preparat dla psa, uwzględniając także inne zwierzęta i członków rodziny mieszkających w Twoim domu.

Leczenie środowiskowe jest również istotne w zwalczaniu pcheł. Częste odkurzanie pozwala usunąć jaja pcheł z dywanów i wykładzin, ale pamiętaj, by niezwłocznie wyrzucić worek z odkurzacza lub opróżnić zewnętrzny pojemnik. Zaleca się też pranie legowiska dla psa i koców, na których lubi leżeć. Lekarz weterynarii może również zalecić spray do użytku domowego.

Kleszcze

Kleszcze roznoszą choroby, takie jak borelioza, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta domowe. Jeśli mieszkasz na wsi lub jeździsz tam z psem, powinieneś regularnie sprawdzać, czy pies nie ma kleszczy.

Staraj się, żeby pies nie wędrował po wysokiej trawie ani lesie. Jeśli spacerowaliście w takich miejscach, sprawdź, czy na skórze psa nie pojawiły się małe grudki (podobne do brodawek).

Szybkie usunięcie kleszcza może zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez kleszcze. Samodzielne usunięcie całego kleszcza może być trudne. Najlepiej jest zabrać psa do lekarza weterynarii, który będzie w stanie wyjąć kleszcza w całości za pomocą odpowiednich przyrządów.

WAŻNE: Problemy skórne mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli zauważysz którykolwiek ze wspomnianych objawów, takich jak drapanie czy lizanie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czasem dotarcie do przyczyny może być długim procesem, ale im szybciej udasz się do lekarza weterynarii, tym szybciej Twój pies znów poczuje się komfortowo.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

 • Jak alergie pokarmowe mogą wpłynąć na Twojego psa

  Dogs running Poznaj znaki ostrzegawcze, objawy i sposoby leczenia nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowych u psów oraz ich wpływ na Twojego pupila.
 • Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?

  Dogs running Jak rozpoznać, czy Twój pies ma nadwagę? Po pierwsze, lekarz weterynarii waży psa podczas regularnych wizyt kontrolnych. Między wizytami kontrolnymi połóż dłonie na żebrach psa. Czy są one trudne lub niemożliwe do wyczucia? Jeśli tak, Twój pies ma prawdopodobnie nadwagę.
 • Przebieg ciąży u psów

  "Poznaj wskazówki dotyczące przebiegu ciąży u suk oraz o jej przygotowaniach do nowego miotu. Wiesz jakie są objawy zbliżającego się porodu? Sprawdź! "
 • Choroba i biegunka: czy to nagły wypadek u psa?

  Pierwszym krokiem, jeśli Twój pupil jest chory lub ma biegunkę, jest zaprzestanie jego karmienia i podawanie mu tylko małych łyków wody, w małych ilościach i często.

Powiązane produkty