Zapalenie żołądka i jelit u psów: Co należy wiedzieć

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli Twój pies cierpi z powodu wymiotów, biegunki lub kombinacji obu tych objawów, Twój biedny futrzany przyjaciel może mieć zapalenie żołądka i jelit. Zapalenie żołądka i jelit jest stosunkowo częstym schorzeniem u psów, w którym dochodzi do zapalenia żołądka i jelit, którego skutkiem są wymioty, biegunka lub obie te dolegliwości. Choć jest to częsta przypadłość, zapalenie żołądka i jelit może być frustrujące, przerażające i – w zależności od przyczyny i skutków dla danego psa – trudne do opanowania.

Rodzaje zapalenia żołądka i jelit u psów

Zapalenie żołądka i jelit dzieli się na dwa rodzaje – ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie żołądka i jelit pojawia się nagle. Przewlekłe zapalenie żołądka i jelit trwa tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Ostre zapalenie żołądka i jelit zwykle ustępuje samoistnie, w innych przypadkach pogarsza się stopniowo, aż do momentu podjęcia leczenia weterynaryjnego.

Staffordshire terrier wrapped up in a blanket.

Rodzaje zapalenia żołądka i jelit u psów

Zapalenie żołądka i jelit u psów może mieć wiele potencjalnych przyczyn. Oto lista możliwych przyczyn:

 • Połknięcie zepsutego lub surowego jedzenia, albo przedmiotów niebędących pożywieniem
 • Wirusy (parwowirus, nosówka itd.)
 • Pasożyty jelitowe
 • Zmiany we florze jelitowej/mikrobiomie
 • A Alergia lub wrażliwość pokarmowa
 • Wrzody żołądkowo-jelitowe
 • Nowotwory przewodu pokarmowego
 • Ciała obce
 • Niedrożność jelit
 • Choroba lub predyspozycja genetyczna

Niestety, zazwyczaj trudno jest wskazać dokładną przyczynę choroby. Nie oznacza to jednak, że Twojego psa nie da się wyleczyć. W rzeczywistości większość zabiegów weterynaryjnych kończy się sukcesem.

Rodzaje zapalenia żołądka i jelit u psów

Zapalenie żołądka i jelit u psów zazwyczaj zaczyna się od miękkiego stolca, który stopniowo staje się coraz bardziej mokry. W późniejszym okresie możesz zauważyć śluz w stolcu, psa próbującego się wypróżnić i/lub wypróżniającego się w domu. Możesz też zaobserwować biegunkę połączoną z wymiotami. Rzadziej może objawiać się tylko wymiotami, choć jeśli dolegliwości ograniczają się do samego żołądka, lekarze weterynarii mogą nazywać je zapaleniem żołądka.

Oto inne typowe objawy:

 • Gwałtowne i/lub częste wypróżnienia
 • Smolisty kał
 • Duże ilości wodnistego stolca
 • Krew w kale
 • Ospałość
 • Niespokojność
 • Ból brzucha
 • Nudności (ślinienie się, częste połykanie)
 • Wymioty

Kiedy zabrać psa do lekarza

White and black dog lays on rug wrapped in green sweater.
Wiele psów z zapaleniem żołądka i jelit wygląda zaskakująco normalnie. Mogą nie wykazywać żadnych innych objawów poza zmianą jakości, ilości, częstotliwości lub umiejscowienia stolca.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma zapalenie żołądka i jelit, Blue Cross zaleca jak najszybsze zabranie go do lekarza weterynarii. Ponieważ trudno jest przewidzieć, czy stan psa będzie się niebezpiecznie pogarszał, ważne jest, aby zasięgnąć porady specjalisty, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, psów geriatrycznych lub psów małych ras, u których ryzyko odwodnienia jest większe. Opieka weterynaryjna jest bezwzględnie konieczna, jeżeli u psa występują objawy w postaci wymiotów, nudności, krwi, bólu lub senności.

Jak leczyć zapalenie żołądka i jelit u psów

Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia problemów z układem pokarmowym psa powinno być skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii może udzielić Ci informacji o najlepszych zaleceniach dla Twojego psa i poinformować Cię, czy Twoje zwierzę wymaga natychmiastowego badania. Lekarz weterynarii może być zmuszony do wykonania badań, takich jak badanie kału i krwi, lub wykonania zdjęć rentgenowskich w celu ustalenia przyczyny objawów występujących u psa. Oprócz leków i metod leczenia zapalenia żołądka i jelit, lekarz weterynarii może zalecić środki wspomagające, takie jak:

 • Podawanie karmy dietetycznej, która jest lekkostrawna i łatwa dla przewodu pokarmowego
 • Dodawanie suplementu elektrolitowego do wody pitnej w celu lepszego nawodnienia organizmu
 • Ograniczenie wysiłku fizycznego przez kilka dni

Rola odżywiania w zapaleniu żołądka i jelit

Nie sposób przecenić roli, jaką odgrywa odżywianie w zapaleniu żołądka i jelit, zwłaszcza że u podstaw wielu przypadków leżą niewłaściwe wybory żywieniowe. Należy podawać psu regularne posiłki składające się z pokarmów, o których wiadomo, że nie rozregulują jego żołądka. Staraj się nie zmieniać ich pożywienia zbyt szybko ani nie dodawać nowych składników nagle lub w dużych ilościach.

Lekarze weterynarii zazwyczaj zalecają karmę o niskiej zawartości tłuszczu z dodatkiem błonnika prebiotycznego w leczeniu (i zapobieganiu) większości przypadków zapalenia żołądka i jelit. Jeśli Twój pies ma wrażliwość lub alergię pokarmową, lekarz może zalecić mu dietę z hydrolizowanym białkiem lub dietę z nowym białkiem.

Zapalenie żołądka i jelit jest bolesne dla wszystkich – nie tylko dla Twojego pupila. Na szczęście opieka weterynaryjna może być skuteczna w leczeniu tego schorzenia.

Informacja o autorce

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly ukończyła z wyróżnieniem zarówno Wellesley College, jak i Szkołę Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Ukończyła studia MBA w Wharton School of Business w ramach prestiżowego programu VMD/MBA zakończonego podwójnym dyplomem studiów. Obecnie jest dumną właścicielką Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie. Ale to nie wszystko. Dr. K jest zapaloną czytelniczką, fanką robótek ręcznych, fanatyczką hot jogi, maniaczką muzyki, starającą się biegaczką i niestrudzoną smakoszką. Mieszka w południowym Miami z trzema psami, niezliczonymi kotami, dwiema uratowanymi kozami i przezabawnym stadem kur.

Możesz przeczytać więcej jej artykułów na stronie DrPattyKhuly.com oraz na sunsetvets.com.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Powiązane artykuły

Powiązane produkty