Kontroluj wagę swojego szczenięcia

$authorText
MIN: CZAS CZYTANIA

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kontroluj wagę swojego szczenięcia

Czy wiesz, że otyłość u psa definiuje się jako przekroczenie jego idealnej wagi o 15% lub więcej? Przekłada się to na zaledwie kilkaset gramów u małego psa, takiego jak chihuahua, ale już ponad 7,5 kilograma u rottweilera. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z nadwagi swoich psów, ponieważ zmiany zachodzą stopniowo. Wielu opiekunów nie postrzega tego jako problemu medycznego, więc nie szukają pomocy u lekarza weterynarii.

Wszyscy słyszeliśmy o nadmiarze tłuszczu u szczeniąt, ale ten problem jest poważniejszy niż mogłoby się przypuszczać. Nadwaga lub otyłość u szczeniąt może mieć wpływ na całe ich życie. Szczenięta z nadwagą mają tendencję do jej utrzymywania w dorosłym życiu i trudniej jest im schudnąć. Dlatego też dbanie o szczupłą sylwetkę szczenięcia to doskonały początek długiego i zdrowego życia.

Zdrowe nawyki żywieniowe u psów

W trakcie wzrostu szczenię potrzebuje relatywnie więcej pokarmu, niż dorosły pies, ale nigdy nie należy go karmić na żądanie. Zacznij od czterech posiłków dziennie o ustalonych porach. Pozostaw jedzenie na około 15 minut, a po ich upływie zabierz pozostałości. Psy uwielbiają rutynę, a to wzmacnia ustrukturyzowany nawyk jedzenia.

Zawsze przestrzegaj instrukcji karmienia umieszczonej na opakowaniu, by podawać odpowiednią ilość karmy i pamiętaj, że jest to ilość na cały dzień, a nie na jeden posiłek. Aby ustalić, jak karmić Twojego szczenięcia, musisz znać jego wagę, która nieustannie się zmienia w okresie wzrostu. Zaleca się więc ważenie co dwa tygodnie. W tym celu możesz zabrać pupila do lekarza weterynarii – przy okazji będzie to świetny sposób na zbudowanie dobrych skojarzeń z gabinetem.

Pamiętaj, że przewodnik żywieniowy jest tylko orientacyjny. Twój szczeniak jest indywidualnością i w taki sposób należy go traktować. Jeśli martwisz się o wagę swojego psa, prostym sposobem na sprawdzenie otyłości jest delikatne dotknięcie jego klatki piersiowej, aby ocenić ilość tłuszczu pod skórą. Czy jesteś w stanie wyczuć żebra palcami? Jeśli Twój pies ma nadwagę, trudniej będzie Ci wyczuć jego żebra.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi szczeniaka, umów się na wizytę u lekarza weterynarii (niektórzy oferują bezpłatne kontrole wagi). Przyjmuje się, że przez pierwszych kilka miesięcy należy sprawdzać wagę pupila co dwa tygodnie, a następnie co miesiąc. Wynik ten powinien zostać naniesiony na specjalną krzywą wzrostu szczeniąt, aby upewnić się, że rosną one w zdrowym tempie.

Kilka słów o wybrednym jedzeniu

Szczenięta, które są wybredne, były niemal bez wyjątku nadmiernie karmione przez swoich opiekunów. Poza okazjonalnymi psimi przysmakami, Twój szczeniak powinien być karmiony wyłącznie karmą przeznaczoną dla rosnących szczeniąt. Nie nabieraj nawyku karmienia swojego pupila resztkami ze stołu. W konsekwencji może on stać się wybrednym niejadkiem, a także nieustannie przerywać Ci posiłki!

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty