Żywienie i aktywność fizyczna  

Published by
min Czas czytania

Żywienie i aktywność fizyczna: jak zyskać pewność, że szczeniak wyrośnie na zdrowego i sprawnego psa

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich musisz dowiedzieć się o swoim nowym szczeniaku, kiedy przyniesiesz go do domu, jest sposób, w jaki należy go odżywiać.

Wybór pokarmu zależy zarówno od niego jak i od Ciebie, weź jednak pod uwagę, że rosnące szczenię potrzebuje więcej energii, minerałów, białka i witamin niż dorosły pies.

Na rynku dostępnych jest dziś wiele komercyjnych karm dla zwierząt, o bardzo zróżnicowanej cenie i jakości. Dzięki ich znajomości i wiedzy na temat składu możesz dokonać właściwego wyboru.

Co znajduje się w menu Twojego szczeniaka?

Podstawą karm dla szczeniąt są: kurczak, wątroba, soja, ryż, kukurydza i olej. Jednak o strawności i wartości odżywczej wybranej przez Ciebie diety stanowi jakość tych produktów.

Wspomniane produkty dostarczają Twojemu szczeniakowi najważniejszych składników odżywczych takich jak białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały. Ważne jednak, aby pomiędzy tymi składnikami zachowane były odpowiednie proporcje. Co nie powinno zaskakiwać, niektóre z karm dla zwierząt zawierają niewłaściwe oraz źle dobrane proporcje składników odżywczych i wytwarzane są z ciężkostrawnych produktów o niskiej jakości.

Ze względu na ogromny wybór dostępnych dzisiaj karm, trudno samemu wiedzieć co jest najlepsze dla szczeniaka. Dlatego warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak karmić szczeniaka?

Chociaż powyższe pytanie brzmi głupio, wcale takie nie jest. W rzeczywistości istnieje kilka różnych sposobów karmienia psów.

Musisz najpierw zdecydować, czy wolisz stosować karmy suche, puszkowane czy mieszankę obu tych typów. Korzystanie z suchych karm, zwłaszcza w przypadku dużych ras, jest na ogół ekonomiczne. Jednak zarówno żywność w puszkach, jak i sucha może zawierać właściwe proporcje wszystkich niezbędnych składników. Poproś lekarza weterynarii aby doradził Ci coś lub polecił konkretną karmę.

Kontrolowanie wagi szczeniaka

Czy wiesz że otyły zwierzak to taki, którego waga jest o 15% wyższa od prawidłowej? Przekłada się to na jedyne 330 gramów w przypadku maleństwa takiego jak chihuahua, ale już ponad 7,5 kg u rottweilera. Ponieważ tłuszcz odkłada się powoli, wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak grube stały się ich zwierzęta. Rzadko też zgłaszają się do lekarzy weterynarii z powodu problemów z wagą u swoich pupili.

Kiedy Twój szczeniak rośnie, potrzebuje więcej jedzenia niż w pełni dojrzały, dorosły osobnik. Nigdy jednak nie karm go na żądanie. Zacznij od trzech, czterech posiłków dziennie o stałych porach. Jedzenie należy zostawić na 15 minut, a potem sprzątnąć, nawet jeżeli w misce coś zostało. Kiedy wprowadzasz nową karmę, podawaj psu taką jej objętość, jaką zaleca się dla zwierzęcia o jego rozmiarach na opakowaniu.

Zacznij od najmniejszej wskazanej dawki, jeśli masz psa rasy ze skłonnością do tycia. Najlepiej jednak poradź się lekarza weterynarii. Pamiętaj jednak, że instrukcja karmienia zawiera tylko wskazówki. Twój szczeniak jest jedyny w swoim rodzaju i wymaga indywidualnego podejścia. Możesz samodzielnie wykonać test na otyłość, delikatnie omacując klatkę piersiową psa, aby ocenić ilość tłuszczu pod skórą. Powinieneś być w stanie wyczuć palcami jego żebra, co jest trudniejsze jeśli pies ma nadwagę. Umów się jednak na spotkanie z lekarzem weterynarii, jeżeli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi swojego pupila. Lekarz może zaproponować Ci darmową kontrolę wagi w pierwszym roku życia szczeniaka. Ogólnie przyjmuje się, że powinno się ją przeprowadzać raz na miesiąc, a wyniki nanieść na specjalny wykres wzrostu szczenięcia.

Karma kompletna czy uzupełniająca?

Na etykiecie wybranego przez Ciebie pożywienia znajdziesz informację o tym, czy jest to karma kompletna czy uzupełniająca. Kompletne karmy dostarczają szczenięciu wszystkich niezbędnych składników i można je podawać samodzielnie, jedynie z wodą do picia.

Natomiast karmę uzupełniającą należy zmieszać z innym pokarmem, aby zapewnić psu odpowiednio zbilansowaną dietę. Na marginesie dodać można, że większość karm dla szczeniąt jest kompletna.

Kilka słów o grymaszeniu

Prawie wszystkie szczenięta, które wybrzydzają przy jedzeniu zostały rozpuszczone przez swoich właścicieli. Pomijając okazjonalnie podawane przysmaków, Twój szczeniak powinien otrzymywać jedynie jedzenie przeznaczone specjalnie dla niego. Nie pozwól, by przyzwyczaił się do zjadania resztek ze stołu – może przez to zacząć grymasić przy jedzeniu.

Ruch: niezbędny dla szczeniaka i korzystny dla Ciebie

Kiedy Twój szczeniak jest już po serii szczepień, powinieneś pozwolić mu normalnie się rozwijać, do czego niezbędny jest ruch. Zapewnia on nie tylko sprawność fizyczną, ale także rozwój umysłowy oraz kontakty niezbędne przy socjalizacji.

Przed pierwszym spacerem wybierz odpowiednią smycz. Dopóki masz pewność że Twój szczeniak nie ucieknie, może to być wydłużająca się smycz automatyczna, a jeśli bardzo ciągnie, zdecyduj się na szelki.

Następnie musisz sprawdzić, w których parkach i ogrodach wolno spuszczać psy ze smyczy. Duże parki i pola na wsi mogą być świetnym miejscem dla Twojego pupila. Trzeba się jednak upewnić czy można go tam puścić wolno i uważać na zwierzęta gospodarskie. Nie zapomnij jednak o zestawie do sprzątania odchodów.

Nie przesadź z ruchem

Chociaż codzienny ruch poprawia siłę mięśni Twojego szczeniaka i jego wytrzymałość, nie możesz z nim przesadzić. Codziennie powinieneś znaleźć czas na częste i krótkie spacery. Choć może Cię kusić, by odbywać z nowym towarzyszem wielkie wędrówki, pamiętaj, że wciąż jest on tylko dzieckiem i cały czas rośnie. Postaraj się więc nie zużywać całego czasu przeznaczonego na spacery w weekendy i na długie wycieczki. Może to jedynie przemęczyć szczeniaka i spowodować problemy z kośćmi i stawami.

Tego jak ważna jest kontrola nad natężeniem i częstotliwością wysiłku fizycznego nie da się przecenić. Jeśli nie masz pewności ile ruchu potrzeba Twojemu szczeniakowi, poproś o radę lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane