Jak radzić sobie ze wzdęciami i gazami u psa

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Istnieje milion dowcipów na temat gazów u psów, ale jeśli masz zwierzaka, który nadmiernie puszcza bąki, założymy się, że ich zapach i dźwięk negatywnie odbijają się na Twoim życiu osobistym. Co więcej, w niektórych przypadkach odpowiedź na pytanie, dlaczego psy puszczają tak cuchnące gazy, może być taka, że warto uważniej przyjrzeć się ich zdrowiu. Śmierdzące bąki są często przedmiotem żartów, ale jeśli uważasz, że sytuacja już wymyka się spod kontroli, towarzyszy temu choroba, biegunka lub inne dziwne objawy, takie jak żółta kupa – żarty się skończyły.

Z drugiej strony, Twój pies może być po prostu śmierdziuszkiem, który uwielbia puszczać bąki. W końcu każdy ma jakiś talent!

Jeśli zauważasz, że Twój pies nadmiernie puszcza bąki i z tego powodu odczuwasz zażenowanie, gdy masz gości – ten przewodnik jest dla Ciebie. Oto, jak możesz określić, co powoduje nieprzyjemne zapachy i czy warto wybrać się do lekarza weterynarii.

Co sprawia, że psy puszczają bąki?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może mieć wzdęcia. Do najczęstszych przyczyn należą zmiana pożywienia, choroby przewodu pokarmowego i zaburzenia odżywiania, takie jak nietolerancja pokarmowa.

Inną przyczyną może być rodzaj, jakość i ilość składników w karmie Twojego psa, ponieważ wpływają one na produkcję gazów w jelitach. Gdy bakterie w okrężnicy fermentują błonnik lub słabo strawione białka i węglowodany, wytwarzają się gazy. Karma dla zwierząt domowych zawierająca pewne oligosacharydy (występujące w składnikach takich jak soja, fasola, ciecierzyca i soczewica) ma tendencję do wytwarzania dużych ilości gazów w jelitach.

Istnieją jednak inne, mniej powszechne powody, dla których Twój pies może zanieczyszczać powietrze w domu. Czy Twój psiak je zbyt szybko? Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) informuje: „Powszechnie uważa się, że aerofagia, czyli zwiększone połykanie powietrza, może prowadzić do powstawania gazów u psów. Łakomczuchy, które łapczywie pochłaniają jedzenie i rasy brachycefaliczne są narażone na zwiększone ryzyko połykania większej ilości powietrza niż normalnie, co może prowadzić do powstawania gazów”.Blond mops z głową zakopaną w metalowej misce na karmę dla psa.

Ale tak na poważnie. Mój pies puszcza BARDZO DUŻO gazów.

Oddawanie gazów jest tak samo normalne dla psów, jak dla ludzi. Na pewno niepokój powinien wzbudzić znaczny wzrost wzdęć u psa.

„Zbyt wiele bąków” może wskazywać na problemy żołądkowo-jelitowe. Ponadto, jak podaje AKC, nadmierne gazy mogą być oznaką pasożytów jelitowych lub problemów z trzustką.

Każda poważna zmiana u zwierzaka, nawet jeśli wydaje się tak niewinna jak puszczanie bąków, wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że nie dzieje się nic poważnego. Jeśli gazom towarzyszy słaby apetyt, biegunka, wymioty, utrata masy ciała lub zmiany w zachowaniu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak powstrzymać puszczanie bąków

Jeśli uważasz, że Twój pies puszcza dużo bąków i zastanawiasz się, co z tym zrobić – masz szczęście. Znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy pomoże ograniczyć ilość gazów. Na przykład, jeśli karmisz psa serem jako przysmakiem, ale lekarz weterynarii stwierdzi, że zwierzak jest wrażliwy na nabiał, wyeliminowanie tego składnika może pomóc znacznie zmniejszyć wzdęcia.

Tak, jak nie możesz kontrolować oddawania gazów przez innego człowieka, tak nie możesz całkowicie kontrolować bąków puszczanych przez swojego zwierzaka, ale odpowiednio dobrany pokarm pomoże złagodzić sytuację. Karmy dla psów, które zawierają wysoki poziom białka lub słabo przyswajalne źródła białka, często powodują nieprzyjemny zapach. Składniki takie jak brokuły, kapusta, kalafior i brukselka mogą być również fermentowane i wytwarzać gazy zawierające siarkę, które przyczyniają się do powstania śmierdzących bąków.

Znaczenie odżywiania i jego wpływ na wzdęcia u psa

Mówiąc o tym, co je Twój pies, jego codzienne odżywianie odgrywa ogromną rolę w zdrowiu trawiennym, które z kolei wpływa na ilość wydalanych gazów. Bakterie jelitowe mogą fermentować niestrawione białka i wytwarzać gazy zawierające siarkę. Dzięki temu odpowiednio zbilansowana karma dla psów z odpowiednimi składnikami odżywczymi może pomóc w promowaniu zdrowszego trawienia. Poproś lekarza weterynarii o polecenie zdrowej karmy dla psów. Ponadto w przypadku psów, u których zdiagnozowano chorobę powodującą słabe trawienie lub złe wchłanianie składników odżywczych, stany te mogą wiązać się ze wzdęciami i gazami. W tym przypadku, lekarze weterynarii mogą zalecić specjalnie opracowane karmy dla psów, aby wspierać zdrowie przewodu pokarmowego psa. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, czy może polecić Ci którąś z tych leczniczych karm dla zwierząt.

Teraz, gdy już wiesz, co sprawia, że psy puszczają bąki, możesz położyć kres — przynajmniej niektórym — śmierdzącym gazom w Twoim domu! Przyjrzyj się bliżej karmie swojego psa i sprawdź, czy zawiera składniki, które mogą rozregulowywać jego układ trawienny. Wizyta u lekarza weterynarii nakreśli Ci, jak postępować, aby zapewnić dobre samopoczucie Twojego pupila.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest miłośniczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na http://erinollila.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty