Mokra czy sucha karma dla kotów: która lepsza?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy przynosisz do domu kotka, wybór między mokrą a suchą karmą może być trudny. Obie są w końcu doskonałym źródłem składników odżywczych i niektórzy opiekunowie decydują się na podawanie obu rodzajów. Każdy rodzaj karmy ma swoje zalety; oto, co musisz wiedzieć, aby zdecydować, co będzie najlepsze dla Twojego kota.

Zalety mokrej karmy dla kotów

Mokra karma dla kotów jest dostępna w postaci odmierzonych porcji, które koty uwielbiają. Dostępnych jest wiele pysznych smaków i rodzajów, które umożliwiają urozmaicenie kocich posiłków. W przypadku kotów z chorobami zębów lub mających trudności z przeżuwaniem karma mokra może być łatwiejsza do zjedzenia.

Ponadto karma mokra dostarcza kotom dodatkowej dawki wody, dzięki czemu są lepiej nawodnione. Nawet gdy kot otrzymuje mokrą karmę, powinien mieć zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. Zwiększenie ilości wypijanej wody jest często zalecane w przypadku kotów, u których zdiagnozowano pewne problemy zdrowotne, jak np. choroby nerek lub układu moczowego. Dla tych kotów zalecane są diety weterynaryjne w puszkach, ponieważ oferują one również inne korzyści, takie jak kontrolowane stężenie minerałów, co jest korzystne w przypadku tych schorzeń.

Zalety suchej karmy dla kotów

Sucha karma dla kotów jest dostępna w poręcznych torbach i zachowuje swoje właściwości aż do daty ważności podanej na opakowaniu, pod warunkiem, że przechowujesz ją w chłodnym i suchym miejscu. Na ogół jest ona tańsza niż karma mokra i może być bardziej przyjazna dla Twojego budżetu. 

Niektóre koty całkowicie zadowalają się suchą karmą, którą mogą zjadać w dowolnym czasie, tzn. wystarczy im zostawić miseczkę z jedzeniem, które mogą skubać przez cały dzień. Inne koty są łasuchami i muszą otrzymywać wyłącznie posiłki w kontrolowanych porcjach. Na szczęście można użyć miarki, aby dokładnie odmierzać każdą porcję dla kota z nadwagą lub łakomczucha. Karmę suchą możesz również umieścić w zabawkach do karmienia i w ten sposób zapewnić Twojemu kociemu przyjacielowi ruch i radość.

Karmienie łączone czy mieszane

Karmienie łączone lub mieszane może zapewnić kotom to, co najlepsze w obu rodzajach żywienia. W trybie karmienia łączonego możesz podawać kotu suchą karmę rano i mokrą wieczorem. W ten sposób kot może podjadać suchą karmę przez cały dzień, a przed snem pozbędziesz się zeschniętej mokrej karmy.

Można też zmieszać karmę suchą z mokrą, co zapewni kotu dodatkowe nawodnienie przy każdym posiłku. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, niezjedzoną mieszankę należy wyrzucić w ciągu kilku godzin. Pamiętaj jednak, że nadal ważne jest odpowiednie kontrolowanie porcji karmy, aby zapewnić kotu odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowej wagi.

Bez względu na to, jaki rodzaj karmy dla kota wybierzesz, dyskusja o porównaniu karmy mokrej i suchej nie jest łatwa. Każdy kot jest wyjątkowy, ma indywidualne gusta i preferencje. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru między karmą mokrą a suchą, skonsultuj się z weterynarzem. Niech upodobania Twojego małego przyjaciela wskażą Ci najlepsze smaki.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane