Mój kot nie chce jeść: Co możesz zrobić, aby pomóc

Opublikowany przez Christine O'Brien
Czas czytania:

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Martwisz się, że Twój kot nie je? Trudno jest odróżnić epizod wybrednego jedzenia od poważnego problemu zdrowotnego. Zmiana rutyny Twojego kota jest powodem do niepokoju, ale ustalenie przyczyny jest pierwszym krokiem do przywrócenia kotu jedzenia.

Dlaczego mój kot nie je?

Prawda: Twój kot uwielbia jeść. Jest to jedna z ich ulubionych czynności, obok snu, zabawy i prób zwrócenia na siebie uwagi rodziców. Jedzenie jest jednak także podstawowym elementem przetrwania, bez którego zdrowie kota może się szybko pogorszyć.

Kot Maine Coon leży na podłodze obok miski z jedzeniem

Zmiany w żywności 

Koty są stworzeniami nawykowymi i zazwyczaj opierają się zmianom, zwłaszcza w planach żywieniowych. Czy ostatnio doszło do zmiany karmy dla Twojego kota? Może uparcie odmawiają spróbowania nowego smaku. Koty mogą potrzebować trochę czasu, aby zaakceptować nowy pokarm, dlatego zaleca się powolną zmianę. Twój kot nie może zbyt długo nie jeść, więc jeśli nie je przez 24 godziny, nawet po ponownym podaniu starego pokarmu, czas zbadać inne możliwości, dlaczego nie je.

Stres środowiskowy

Upór kota może pojawić się, gdy jest on niezadowolony z otoczenia. Według organizacji Battersea Dogs & Cats Home, koty to bardzo wrażliwe stworzenia, a słaby apetyt jest jednym z sygnałów, że Twój kot może być zestresowany. Możliwe przyczyny obejmują:

  • Duża zmiana, np. nowy dom, dziecko lub zwierzę.

  • Zakłócenie normalnego trybu życia kota.

  • Goście, nieznane osoby lub nadmierny hałas w domu.

Jeśli wiesz, że tego typu rzeczy stresują Twojego kota, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jak pomóc mu się zrelaksować.

Możliwa choroba

Problemy trawienne, takie jak zaparcia, zapalenie jelita grubego i choroba zapalna jelit (lub przewlekła enteropatia), stanowią obciążenie dla organizmu kota, prowadząc do utraty apetytu, gazów, wymiotów i biegunki. Inne choroby, które mogą wpływać na apetyt, to choroby nerek i problemy z zębami. PDSA wyjaśnia, że problemy takie jak choroby dziąseł są bolesne i mogą zniechęcać koty do jedzenia, dlatego upewnij się, że Twój lekarz weterynarii przeprowadza kompleksowe badanie stomatologiczne podczas każdej kontroli.

Tylko lekarz weterynarii może zdiagnozować chorobę, więc z wszelkimi nietypowymi lub znaczącymi zmianami w stanie zdrowia należy niezwłocznie skontaktować się z gabinetem weterynaryjnym. Należy również zabrać kota na przegląd stomatologiczny, jeśli odmawia on przyjmowania suchej karmy lub faworyzuje jedną stronę jamy ustnej podczas żucia.

Jak nakłonić kota do jedzenia

Jeśli Twój kot niechętnie przyjmuje posiłki, spróbuj rozszerzyć ich wybór, odkrywając nowe kombinacje smakowe lub oferując nową formę. Próbując nowych pokarmów, rób to stopniowo, aby pomóc kotu zaaklimatyzować się do nowych smaków i konsystencji. Jeśli kot niechętnie próbuje nowego pożywienia, możesz spróbować dodać niewielką ilość bulionu do suchej karmy lub podgrzać karmę w puszce.   

International Cat Care odradza zmuszanie kota do jedzenia lub karmienie na siłę za pomocą strzykawki, ponieważ może to wywołać negatywne skojarzenia z jedzeniem i pogorszyć problemy z apetytem. Zamiast tego dzieli się wieloma pomysłami, jak zachęcić kota do jedzenia.

Jeśli Twój kot łatwo się stresuje, warto pomyśleć o przygotowaniu go na przyjęcia w Twoim domu i zaplanować wprowadzenie go do nowego futrzanego przyjaciela, co pomoże mu poradzić sobie ze zmianą stylu życia.

Oprócz tego, co kot je, weź pod uwagę miejsce, w którym „stołuje się”. W swoim Kodeksie Dobrostanu Kotów brytyjska rządowa grupa sektorowa ds. kotów ostrzega, że koty nie będą jeść, jeśli ich jedzenie będzie znajdowało się zbyt blisko kuwety. Staraj się również ustawić miskę z jedzeniem z dala od innych zwierząt, w czystym, spokojnym miejscu o małym natężeniu ruchu. Pozornie drobne zmiany mogą stresować Twojego kotka, dlatego stwórz w domu specjalne miejsca do karmienia kotów.

Ramiona trzymające puszystego pomarańczowego kota

Kiedy należy zadzwonić do lekarza weterynarii?

Oto dobra zasada dla rodziców zwierząt: kiedy masz wątpliwości, zadzwoń do specjalisty.

Zarówno Ty, jak i lekarz macie wspólny cel, jakim jest utrzymanie Twojego futrzanego przyjaciela w jak najlepszej formie, dlatego lepiej jest zachować ostrożność. Skontaktuj się z lekaarzem, gdy tylko zauważysz zmianę w zachowaniu kota, zarówno nagłą, jak i stopniową. Zastanów się, dlaczego kot nie je, zwłaszcza jeśli od ostatniego posiłku minął więcej niż jeden dzień. Jeśli Twój kotek rzeczywiście wymaga leczenia, to im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Teraz, kiedy znasz już niektóre przyczyny utraty apetytu i wiesz, jak zachęcić kota do jedzenia, możesz wziąć aktywny udział w pomaganiu swojemu kociemu przyjacielowi w powrocie do pełnego zdrowia.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty