Zapoznawanie nowego kota ze zwierzętami

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Przedstawienie nowego kota czy kociaka Twojemu obecnemu kotu lub psu może być dosyć nerwowym przeżyciem. Na pewno chcesz, aby wszystkie zwierzęta żyły zgodnie i zaakceptowały nowego domownika, ale rzadko dochodzi do tego w łatwy sposób – nawet jeżeli powodem, dla którego przygarnąłeś nowego kota było dotrzymanie towarzystwa staremu pupilowi. Może on zaczaić się i przywitać nowego przybysza pazurami! Dokładne przygotowania pomogą i ułatwią osiągnięcie harmonijnego współżycia zwierząt – zamiast pozostawiać je samym sobie kontroluj sytuację, przez co zwiększysz szansę na pokojowe zapoznanie się i zapewnisz im najlepszy możliwy wspólny start.

Zapoznawanie kotów z innymi kotami

Pamiętaj, że koty nie zawsze są towarzyskimi stworzeniami – w przeciwieństwie do posiadającego instynkt stadny psa, są szczęśliwe same ze sobą, bez otaczającej je grupy. To mało prawdopodobne, że „potrzebują” towarzystwa, nawet jeśli Ty pragniesz drugiego kota w domu. Nie zmusisz kotów, aby się polubiły – niektóre bez problemu zaakceptują nowego przybysza, inne nigdy się nie dogadają lub będą żyły obok siebie w niepewnym zawieszeniu broni – możesz jedynie próbować. Jeżeli jednak nie ma między nimi konkurencji o pokarm lub bezpieczne miejsce do spania (a tak jest w większości dobrych domów), koty w końcu nawzajem się zaakceptują, a nawet mogą sprawiać wrażenie, że wytworzyła się między nimi bliższa więź. Mimo że to do kotów należy decyzja, czy będą żyły zgodnie, sukces lub porażka mogą zależeć od tego, w jaki sposób przedstawisz dotychczasowym pupilom nowego kota czy kociaka. Jeżeli ich relacja choć raz skojarzy się z przemocą lub strachem, a kot poczuje się zagrożony, trudno będzie potem zmienić behawioralny wzorzec. Dlatego konieczne jest powolne i ostrożne zapoznawanie ze sobą zwierząt, co zapobiegnie niepohamowanym, przesadnym reakcjom. Poniżej opisano kilka czynników, wpływających na zgodne życie kotów:

Dorosłe czy kocięta?
Z punktu widzenia kota, kociak stanowi mniejsze zagrożenie niż dorosły osobnik, ponieważ nie jest jeszcze dojrzały płciowo. Aby zmniejszyć ryzyko współzawodnictwa, najlepiej wziąć kociaka przeciwnej płci niż nasz kot. Kastracja pomoże pozbyć się większości tego typu problemów, ale nie rozwiąże ich wszystkich. Jeżeli zdecydujesz się na dorosłego kota, wówczas również lepiej wybrać osobnika przeciwnej płci.

Pora
Wybierz moment, kiedy w domu jest cicho i spokojnie – niech to nie będzie święto, przyjęcie, wizyta krewnych czy znajomych – i znajdź trochę czasu, aby móc skupić się na zapewnieniu poczucia spokoju i bezpieczeństwa obu kotom.

Ważny jest zapach
Pamiętaj, że zapach jest najważniejszym zmysłem kota, pod względem porozumiewania się i gwarancji dobrego samopoczucia. Nowy kot łatwiej zaaklimatyzuje się w domu, jeżeli będziesz przyzwyczajać go do zapachu mieszkania, zanim jeszcze zapozna się z drugim kotem. Aby to zrobić, głaszcz po kolei oba koty nie myjąc w międzyczasie rąk, dzięki czemu zapachy się wymieszają. Możesz również „zebrać” zapach z głowy kota, delikatnie pocierając ją kawałkiem tkaniny, a następnie muskać nim meble i sprzęty domowe. Przyzwyczajenie kota do zapachów mieszkania i drugiego kota sprawi, że podczas pierwszego spotkania stanie się on bardziej tolerancyjny. Dlatego warto opóźnić moment zapoznania ze sobą kotów o kilka dni, a nawet tydzień. W tym czasie trzymaj je w oddzielnych pomieszczeniach, pozwalając, by zwiedzały nawzajem swoje pokoje i legowiska, ale bez możliwości spotkania się.

Klatka lub transporter na początek
Od Ciebie zależy, czy nowy kot i dotychczasowy rezydent będą czuły się bezpiecznie, a Twój kot nie będzie gonił i straszył przybysza (choć czasem bywa na odwrót). Problemy mogą pojawić się, gdy pierwsze spotkanie przerodzi się w walkę lub pogoń. Aby tego uniknąć, najlepiej na początku zastosować kojec dla kota. Jest to metalowa klatka z siatki o wymiarach jednego metra na 75 cm i wysokości jednego metra, posiadająca drzwi, które można zostawić otwarte lub szczelnie zamknąć. Będąc w środku, kot widzi co się dzieje dookoła, jednocześnie czując się bezpiecznie w swoim schronieniu.

Jeżeli wydaje Ci się, że kot się niepokoi, możesz nakryć kojec kocykiem, aby poczuł się bezpieczniej. Kojec pozwala zwierzętom widzieć się nawzajem, wąchać przez kraty, a także syczeć i warczeć na siebie bez możliwości ataku czy zastraszania. Kraty pozwalają im na bliski kontakt, jednocześnie zapewniając ochronę. Jeżeli przygarnąłeś kociaka, warto na początku używać dużego kojca jako mieszkania dla niego. Klatkę można wykorzystywać do zapoznawania kotów ze sobą, albo do pozostawienia w niej kociaka, wraz z posłaniem i kuwetą, gdy wychodzisz z domu i nie chcesz, by znalazł się on w niebezpieczeństwie lub w sytuacji konfliktowej. Możesz również zamykać kociaka na noc w kojcu (ale zapewnij mu dostęp do wody), podczas gdy inne zwierzęta przebywają w tym samym pomieszczeniu, dzięki czemu bezpiecznie będą mogły przyzwyczaić się do siebie. Jeżeli nie masz miejsca na kojec czy klatkę, do zapoznawania kotów możesz wykorzystać transporter lub kosz. Oczywiście nie wolno używać go przez dłuższy czas jako schronienia dla kota czy kocięcia, ponieważ jest zbyt mały, ale lepsze to niż nic.

Jak zapoznawać koty przy pomocy kojca lub transportera

Umieść nowego kota lub kociaka w klatce i wpuść swojego kota do pokoju. Jeśli używasz kontenera, postaw go powyżej poziomu podłogi, tak żeby koty nie były zmuszone do bezpośredniego kontaktu wzrokowego, co mogłoby sprowokować agresję. Wpuść kota do pokoju, okaż mu uwagę i dodaj otuchy. Jeżeli ucieknie, nie zwracając uwagi na nowego towarzysza, nie zmuszaj go do kontaktu i przygotuj się, że może to trochę potrwać – prawdopodobnie masz do czynienia z kotem, który nie prowokuje konfliktowych spotkań, tylko trzyma się z daleka, stopniowo przyzwyczajając się do nowego współlokatora. Jeżeli koty wykazują oznaki agresji, odwróć ich uwagę hałasem, a potem chwal je, gdy podczas spotkania zachowują się cicho. Aby zachęcić koty do przebywania blisko siebie i wzajemnej akceptacji, możesz użyć drobnych przekąsek, które uczynią z tego pozytywne doświadczenie – chcesz przecież, aby koty kojarzyły się sobie nawzajem z przyjemnymi wydarzeniami, a nie z krzykiem i gonitwą. Jeśli dysponujesz dużym kojcem, a nowy kot lub kociak przebywa tam już od wielu dni, możesz pozwolić, by Twój kot miał do niego swobodny dostęp, aby zwierzęta stopniowo się do siebie przyzwyczajały. Gdy używasz transportera, musisz wykazać się większą aktywnością i częściej aranżować spotkania. W przypadku obu metod, możesz zacząć karmić oba koty jednocześnie – swojego kota na zewnątrz, a nowego w kojcu lub transporterze ustawionym na podłodze. Na początku należy spodziewać się syczenia i prychania, które stopniowo przerodzi się we wzajemne zainteresowanie i akceptację. Może to zająć kilka dni lub tygodni, w zależności od kotów.

Spotkanie twarzą w twarz

Gdy uznasz, że nadszedł właściwy moment, pozwól kotom spotkać się poza kojcem. Możesz użyć jedzenia, aby odwrócić ich uwagę. Przetrzymaj je bez posiłku, aby trochę zgłodniały, a następnie nakarm je w tym samym pomieszczeniu. Wybierz do tego celu pokój, w którym kot może uciec pomiędzy meble lub wskoczyć gdzieś wysoko i schować się, jeśli ma na to ochotę. Postaw miskę z jedzeniem dla swojego kota, a następnie pozwól nowemu kotu wyjść z koszyka, aby mógł zjeść – musisz ocenić, jaka może być odległość między miskami – na początku nie stawiaj ich obok siebie! Zachowaj spokój, dodawaj kotom otuchy i nagradzaj pożądane zachowania pochwałami oraz kąskami ulubionego jedzenia. Oceń, jak koty dogadują się ze sobą – czy znalazły sobie miejsca do spania i zwinęły się w kłębek, czy musisz jednak odseparować nowego kota na dłuższy czas, wykorzystując pory posiłków do bliższego zapoznania zwierząt ze sobą. Jeżeli masz pewność, że nie będą walczyć ani się ganiać, udostępnij im całe mieszkanie. Koty prawdopodobnie znajdą sobie miejsca do spania i innych czynności, pozwalające im na zgodne życie w tym samym domu i korzystanie ze wszelkich dobrodziejstw, takich jak jedzenie, ciepłe miejsca i uwaga opiekuna, podczas gdy będą się do siebie nawzajem przyzwyczajać.

Jak długo to potrwa?

Czasem wystarczy dzień lub dwa, a w innych przypadkach potrzeba kilku tygodni, aby koty zaczęły się wzajemnie tolerować. Mogą minąć miesiące, zanim poczują się swobodnie w swoim towarzystwie, a sukcesem jest już osiągnięcie stanu zawieszenia broni pomiędzy nimi. To niesamowite, że zimna i deszczowa pogoda potrafi zmusić nawet największych wrogów do leżenia obok siebie przed kominkiem po obfitym posiłku.

Zapoznawanie z psem

Mimo że koty i psy uważa się na ogół za wrogów, zwykle dużo łatwiej zapoznać nowego kota z psem niż z drugim kotem. Chociaż początkowo zwierzęta są wobec siebie nieufne, nie uważają się nawzajem za konkurencję i potrafią doskonale się dogadywać.

Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony do kotów, może na początku być podekscytowany pojawieniem się nowego domownika, jednak powinien szybko się uspokoić i przestać go traktować jako coś nowego. Zacznie uważać go za członka swojego stada. Wiele psów żyje w zgodzie ze „swoimi” kotami, jednocześnie przeganiając z ogrodu obce, dlatego musisz zachować ostrożność, dopóki pies nie uzna kota za domownika. Analogicznie – jeżeli Twój nowy kot lub kociak do tej pory mieszkał z psem, nie powinien zbyt długo się go bać i szybciej zacznie czuć się pewnie w jego towarzystwie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Na początku najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Dopóki kot i pies się do siebie nie przyzwyczają, musisz sprawować kontrolę nad sytuacją. Głaszcz oba zwierzaki osobno, ale nie myj w międzyczasie rąk, dzięki czemu wymieszasz zapachy. Kot nabierze wówczas woni domu i stanie się dla psa częścią stada. Również w tym przypadku duży kojec będzie idealny do przeprowadzenia pierwszych spotkań – pozwoli na zachowanie spokoju, a kot będzie bezpieczny. Pozwól psu powąchać przybysza przez kraty i przeżyć moment początkowej ekscytacji. Kot może wówczas syczeć i prychać, ale nic mu nie grozi. Jeśli dysponujesz dużym kojcem, możesz zamknąć w nim kota i zostawić go na noc w pokoju, w którym śpi pies, pozwalając zwierzętom oswajać się ze sobą przez kilka dni, a nawet tydzień, w zależności od tego, w jakim stopniu pies jest przyzwyczajony do kotów. Niektóre psy, zwłaszcza te, które wcześniej nie przebywały z kotami, albo cechują się pobudliwym lub agresywnym usposobieniem, będą na początku wymagały większego nadzoru. Należy bardzo spokojnie wprowadzić je na smyczy i zmusić, aby siedziały cicho. Kotu powinno się zapewnić bezpieczne miejsce w pokoju i pozwolić mu przyzwyczaić się do psa oraz podejść do niego, jeśli ma na to ochotę.

Spokojnie!

Może to trochę potrwać. Należy być cierpliwym i nagradzać psa za dobre zachowanie. W przypadku psów spokojnych i przyzwyczajonych do kotów, proces zapoznawania można przeprowadzić przy użyciu solidnego kociego transportera. Na początku trzymaj psa na smyczy, postaw transporter gdzieś wysoko i pozwalaj zwierzętom na kontrolowane, częste i krótkie spotkania. Większość psów szybko uspokoi się, gdy dojdzie do wniosku, że nowy lokator nie jest szczególnie interesujący. Jeżeli Twój pies jest pobudliwy, zabierz go wcześniej na intensywny spacer, aby pozbył się trochę energii. Rasy takie jak teriery, lub mające gonitwę we krwi (np. greyhound) muszą niekiedy być trzymane pod kontrolą, dopóki nie nauczą się, że kot to nie przynęta. Młode szczenięta bywają często podekscytowane i próbują „bawić się” z nowym kotkiem, który niekoniecznie ma na to ochotę. Utrzymanie porządku wymaga czasem ciężkiej pracy i należy spodziewać się, że nagła ucieczka kota sprowokuje pogoń. Chwal psa za spokojną współpracę, nakazuj ciche siedzenie i nagradzaj smakołykami za właściwe zachowanie. Staraj się, aby pies powiązał obecność kota z nagrodą za dobre sprawowanie. Gdy zaczniesz pozwalać psu na kontakt z kotem bez smyczy, upewnij się, że w pomieszczeniu są miejsca, gdzie kot może uciec – wysokie gzymsy lub meble, dające mu poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie zostawiaj psa z kotem bez nadzoru, dopóki nie masz pewności, że są bezpieczne w swoim towarzystwie. Kocie jedzenie jest kuszące dla każdego psa, dlatego chowaj je przed złodziejskimi psimi szczękami. Kuweta również bywa zachęcająca i pies nie powinien mieć do niej dostępu, jeśli lubi zwędzić jej zawartość.

Ref: Feline Advisory Board -www.fabcats.org

Artykuły powiązane

Produkty powiązane

  • Hill's VET ESSENTIALS MULTI-BENEFIT + WEIGHT - sucha karma dla młodych dorosłych kotów

    U kastrowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Young Adult Neutered Cat Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów kastrowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • Hill's Science Plan Sucha karma dla dorosłych kotów po sterylizacji

    U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult z Tuńczykiem została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • Hill's Science Plan Karma dla dorosłych kotów po sterylizacji STERILISED CAT z KURCZAKIEM

    U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult z Tuńczykiem została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • HILL'S SCIENCE PLAN Oral Care Adult Cat Food z kurczakiem

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Oral Care Kurczak skutecznie redukuje płytkę i kamień nazębny, co potwierdzono w badaniach klinicznych.  Z przeciwutleniaczami i nowoczesną technologią higieny jamy ustnej. Odpowiednia do codziennego żywienia <b> </b><b><br></b>