Zmiana karmy u kota. Poznaj bezpieczne zasady

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W momencie, gdy Twój kotek jest już prawie dorosły powinieneś pomyśleć o zamianie karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów, bardziej dopasowaną do jego potrzeb.
Jedzenie kotów

Nowa karma zawsze powinna być wprowadzana powoli, nawet jeżeli Twój kociak lub kot ją lubi. Zmniejszy to ryzyko powstania problemów żołądkowych związanych ze zmianą karmy.

Zmiana karmy wpływa na zwierzęta w różny sposób. Bardzo ważne jest więc, aby przeprowadzić ją ostrożnie.

Na ogół, koty kierują się swoimi przyzwyczajeniami, dlatego Twój kot może potrzebować pomocy przy zmianie karmy, szczególnie gdy jest przyzwyczajony do jej konkretnego rodzaju. Jednak nie tylko w tym przypadku powinieneś mu pomóc, ale także gdy Twój kotek jest przyzwyczajony do urozmaiconej diety, a Twój lekarz weterynarii zaleci karmienie go jednym, specjalnym rodzajem karmy z przyczyn zdrowotnych, np. na allergię, choroby nerek lub z powodu utraty wagi.

Aby ułatwić przejście z jednego rodzaju karmy na drugi możesz wykorzystać poniższe rady:

• Wprowadzaj nową karmę stopniowo przez okres 7 dni.

• Każdego dnia zwiększaj proporcję nowej karmy kosztem starej, aż do momentu, gdy pod koniec tygodnia miskę wypełnisz już tylko nową karmą.

• Jeżeli chcesz zachęcić swojego kota do karmy w puszce, powinieneś podgrzać ją do temperatury ciała, ale nie wyższej. Większość kotów woli karmę z puszki podawaną lekko podgrzaną, co wzmacnia jej zapach i smak.

• Unikaj podawania schłodzonej karmy.

• Jeżeli to konieczne, możesz zmienić teksturę karmy dodając niewielką ilość ciepłej wody, aby ją zmiękczyć i ułatwić mieszanie starej i nowej karmy.

• Nie ulegaj pokusie dodawania ludzkich przysmaków do nowej diety. Większość kotów zje tylko jedzenie dla ludzi, co może przyczynić się po powstawania złych nawyków żywieniowych.

• Jeżeli Twój kot jest bardzo wybredny, spróbuj podawać mu nową karmę jako smakołyk. Wzmocni to pozytywna więź pomiędzy właścicielem, kotem oraz nową karmą.

• Zapewnij stały dostęp do czystej i świeżej wody.

• Żaden kot nie powinien głodować w trakcie wprowadzania nowej karmy.

• Jeśli wprowadzenie nowej karmy jest okaże się bardzo trudne, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej porad behawioralnych.

Jeżeli zmiana karmy spowodowana jest problemami zdrowotnymi, bardzo ważne jest postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii. Choroby mogą mieć negatywny wpływ na apetyt, zapytaj więc swojego lekarza weterynarii o specjalne porady żywieniowe dla Twojego kota.

Artykuły powiązane

 • Koty i tuńczyk: Czy jest to dla nich bezpieczne?

  Koty mogą mieć silny pociąg do tuńczyka, ale dowiedz się, czy tuńczyk zapewnia im właściwe odżywianie i czy mogą go jeść bezpiecznie.
 • Jak czytać etykietę karmy dla kotów

  Dowiedz się, jakich informacji należy szukać na etykiecie karmy dla kotów, jaka jest różnica między składnikami a substancjami odżywczymi, i jak może to pomóc w wyborze karmy.
 • Czy koty mogą jeść ryż?

  Czy koty mogą jeść ryż? A czy koty mogą jeść ryż, aby pomóc w problemach z trawieniem? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy ryż może odgrywać rolę w planie żywieniowym Twojego kota!
 • Przepisy na zdrowe domowe przysmaki dla kotów

  Dowiedz się, jak zrobić domowe przysmaki dla kota, które będą zdrowe dla Twojego zwierzęcia, korzystając z tego przepisu z Hills Pet Nutrition.

Produkty powiązane