Zmiana karmy u kota. Poznaj bezpieczne zasady
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
W momencie, gdy Twój kotek jest już prawie dorosły powinieneś pomyśleć o zamianie karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów, bardziej dopasowaną do jego potrzeb.
Nowa karma zawsze powinna być wprowadzana powoli, nawet jeżeli Twój kociak lub kot ją lubi. Zmniejszy to ryzyko powstania problemów żołądkowych związanych ze zmianą karmy.
Zmiana karmy wpływa na zwierzęta w różny sposób. Bardzo ważne jest więc, aby przeprowadzić ją ostrożnie.
Na ogół, koty kierują się swoimi przyzwyczajeniami, dlatego Twój kot może potrzebować pomocy przy zmianie karmy, szczególnie gdy jest przyzwyczajony do jej konkretnego rodzaju. Jednak nie tylko w tym przypadku powinieneś mu pomóc, ale także gdy Twój kotek jest przyzwyczajony do urozmaiconej diety, a Twój lekarz weterynarii zaleci karmienie go jednym, specjalnym rodzajem karmy z przyczyn zdrowotnych, np. na allergię, choroby nerek lub z powodu utraty wagi.
Aby ułatwić przejście z jednego rodzaju karmy na drugi możesz wykorzystać poniższe rady:
• Wprowadzaj nową karmę stopniowo przez okres 7 dni.
• Każdego dnia zwiększaj proporcję nowej karmy kosztem starej, aż do momentu, gdy pod koniec tygodnia miskę wypełnisz już tylko nową karmą.
• Jeżeli chcesz zachęcić swojego kota do karmy w puszce, powinieneś podgrzać ją do temperatury ciała, ale nie wyższej. Większość kotów woli karmę z puszki podawaną lekko podgrzaną, co wzmacnia jej zapach i smak.
• Unikaj podawania schłodzonej karmy.
• Jeżeli to konieczne, możesz zmienić teksturę karmy dodając niewielką ilość ciepłej wody, aby ją zmiękczyć i ułatwić mieszanie starej i nowej karmy.
• Nie ulegaj pokusie dodawania ludzkich przysmaków do nowej diety. Większość kotów zje tylko jedzenie dla ludzi, co może przyczynić się po powstawania złych nawyków żywieniowych.
• Jeżeli Twój kot jest bardzo wybredny, spróbuj podawać mu nową karmę jako smakołyk. Wzmocni to pozytywna więź pomiędzy właścicielem, kotem oraz nową karmą.
• Zapewnij stały dostęp do czystej i świeżej wody.
• Żaden kot nie powinien głodować w trakcie wprowadzania nowej karmy.
• Jeśli wprowadzenie nowej karmy jest okaże się bardzo trudne, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej porad behawioralnych.
Jeżeli zmiana karmy spowodowana jest problemami zdrowotnymi, bardzo ważne jest postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii. Choroby mogą mieć negatywny wpływ na apetyt, zapytaj więc swojego lekarza weterynarii o specjalne porady żywieniowe dla Twojego kota.