Błonnik w karmie dla kotów: Dieta bogata we włókno pokarmowe

Opublikowany przez
min: czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Karma o wysokiej zawartości błonnika stała się podstawowym pożywieniem dla kotów z problemami żołądkowo-jelitowymi. Ale dlaczego właściwie błonnik jest ważny dla Twojego kota?

W wielu przypadkach karma dla kotów zawiera błonnik, który wspomaga funkcje trawienne i wpływa korzystnie na jakość stolca u kotów, które w przeciwnym razie mogłyby mieć problemy z trawieniem. Żywność wysokobłonnikowa może być korzystna w przypadku zaparć, biegunek, cukrzycy, a nawet otyłości.

Mikrobiom i karma dla kotów z błonnikiem

Mikrobiom jelitowy odnosi się do wielu milionów mikroorganizmów (bakterie, pierwotniaki, grzyby, wirusy), które żyją w układzie pokarmowym kotów (a także psów, ludzi i innych żywych stworzeń).

Ten ekosystem żywych organizmów ma fundamentalne znaczenie dla procesu trawienia. Bakterie w jelicie grubym zwierząt domowych pomagają rozkładać niestrawiony materiał i produkować korzystne związki, takie jak witaminy. Pierwsza funkcja jest najbardziej oczywista w przypadku rozkładu błonnika. Bakterie często wiążą się z błonnikiem w procesie zwanym fermentacją.

Koty, mimo że są mięsożercami, mogą odnieść znaczne korzyści ze spożywania karmy dla kotów z błonnikiem.


Brązowy pręgowany kot je z metalowej miski.

Klasyfikacja błonnika w karmie dla kotów

Jednym ze sposobów klasyfikacji błonnika pokarmowego jest jego rozpuszczalność.  Rozpuszczalne rodzaje błonnika mają tendencję do rozpuszczania się w sokach żołądkowych i wodzie w jelitach, a niektóre z nich zamieniają się w żele, które mogą zatrzymywać wodę i ułatwiać oddawanie stolca. Błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość spożywanego pokarmu, aby pomóc regulować przechodzenie pokarmu przez jelita i może pomóc w utrzymaniu konsystencji stolca.  Zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, mogą przejść proces fermentacji. Oznacza to, że bakterie w jelitach mogą rozkładać te rodzaje błonnika pokarmowego i wytwarzać nowe związki, które mogą na przykład odżywiać komórki okrężnicy.

Prebiotyki w karmie dla kotów z błonnikiem

Karma dla kotów zawierająca błonnik zazwyczaj zawiera mieszankę rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, która pomaga zachować zdrowie jelit i dobrą jakość stolca. Niektóre z tych składników opartych na błonniku są również określane jako prebiotyki, które są zazwyczaj błonnikami ulegającymi fermentacji, które promują wzrost "dobrych" bakterii żyjących w jelitach. Niektóre karmy o wysokiej zawartości błonnika mają działanie specjalne, ponieważ pomagają karmić pożyteczne bakterie i promują zrównoważony skład mikrobiomu.

Wiele czynników trawiennych może powodować zaburzenia równowagi bakteryjnej, w tym przewlekłą biegunkę, zapalenie okrężnicy i zaparcia.

Inne powody, aby karmić kota karmą o wysokiej zawartości błonnika

Koty z cukrzycą są zwykle karmione wysokobiałkową, niskowęglowodanową karmą, ale mogą również czerpać korzyści z karmy o wysokiej zawartości błonnika, jeśli mają skłonność do nadwagi lub mają pewne rodzaje problemów żołądkowo-jelitowych.

Niektóre rodzaje błonnika spowalniają wchłanianie składników odżywczych, co pozwala na wolniejsze wchłanianie cukrów ze skrobi, a tym samym stabilizuje poziom cukru we krwi. Koty z nadwagą lub te ze skłonnością do przybierania na wadze mogą również odnieść korzyści z jedzenia bogatego w błonnik, ponieważ dzięki niemu mogą poczuć się bardziej syte niż po zwykłym jedzeniu – a utrata masy ciała może pomóc w leczeniu cukrzycy.

Ponadto karma dla kotów zawierająca błonnik może również pomóc kotom cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, które atakują jelito grube. Błonnik może pomóc regulować perystaltykę przewodu pokarmowego i zarządzać poziomem wody w organizmie, aby uniknąć dwóch skrajności: zaparć i biegunki.  Cząsteczki zwane długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi mogą pochodzić z rozpadu błonnika, aby pomóc odżywić okrężnicę.

Czy karma bogata w błonnik jest korzystna dla kotów?

Pozostawione samym sobie koty jedzą wiele rzeczy, które ludzie uważają za niestrawne, takie jak włosy, kości, chrząstki, pióra, rybie łuski i zawartość żołądka ofiary. Obrzydliwe, ale naturalne. Niektóre z tych rzeczy są do pewnego stopnia podlegają strawieniu, podczas gdy inne mogą zawierać błonnik przydatny do trawienia.

Chociaż naukowcy muszą jeszcze zrozumieć wiele kwestii dotyczących żywienia kotów, zaczynają zdawać sobie sprawę, że mięsożerne koty mogą czerpać korzyści z błonnika. Badanie nawyków żywieniowych gepardów opublikowane przez Journal of Animal Science wykazało, że gepardy jedzące całą zdobycz – futro, zawartość żołądka i wszystko inne – miały korzystniejszy profil kałowy niż te, które jadły zwykłe mięso. Doprowadziło to naukowców do wniosku, że układ trawienny mięsożerców musi zrobić coś pożytecznego z całą tą dodatkową paszą.

Rola karmy o niskiej zawartości błonnika dla kotów

A jeśli zamiast tego Twój lekarz weterynarii zaleci karmę o niskiej zawartości błonnika? Zazwyczaj lekarze weterynarii zalecają karmę o niskiej zawartości błonnika dla kotów z nagłym wystąpieniem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak ostre wymioty lub biegunka.  Te karmy mają zwykle wyższy poziom innych składników odżywczych, takich jak elektrolity i witaminy z grupy B, które pomagają w regeneracji u tych kotów.  Zawsze skonsultuj się z lekarzem przy wyborze karmy dla Twojego kota. Jeśli twój kot jest na diecie bogatej w błonnik, lekarz powinien go monitorować, aby upewnić się, że jego układ pokarmowy dobrze reaguje na błonnik.

Informacja o autorze

Dr Patty Khuly

Dr Patty Khuly

Dr Patty Khuly jest wielokrotnie nagradzanym lekarzem weterynarii, która jest znana z niezależnego myślenia, energicznego wspierania zwierząt domowych, zamiłowania do zawodu weterynarza i słynnego prześmiewczego stylu pisania artykułów o zdrowiu zwierząt domowych.

Dr K ukończyła z wyróżnieniem zarówno Wellesley College, jak i Szkołę Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Ukończyła studia MBA w Wharton School of Business w ramach prestiżowego programu VMD/MBA zakończonego podwójnym dyplomem studiów. Obecnie jest właścicielką prywatnej kliniki weterynaryjnej Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie.

Ale to nie wszystko. Dr K jest zapaloną czytelniczką, fanką robótek ręcznych, fanatyczką hot jogi, maniaczką muzyki, starającą się biegaczką i niestrudzoną smakoszką. Mieszka w południowym Miami z trzema psami, niezliczonymi kotami, dwiema uratowanymi kozami i przezabawnym stadem kur.

Możesz śledzić ją na stronie DrPattyKhuly.com oraz na sunsetvets.com.

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty