Czy Twój kot przybiera na wadze?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Bycie opiekunem kota oznacza wzięcie odpowiedzialności za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Istotną częścią tej relacji jest utrzymanie prawidłowej wagi kota, tak aby nie miał on ani nadwagi, ani niedowagi. Osiągnięcie równowagi może być jednak trudne, ponieważ waga może naturalnie zmieniać się w odpowiedzi na różne etapy życia kota. Na przykład, wykastrowany kot będzie prawdopodobnie potrzebował mniej jedzenia niż wcześniej i może szybko nabawić się nadwagi, a nawet otyłości, jeśli ilość i rodzaj karmy nie zostaną odpowiednio dostosowane do zmian w jego ciele.
Nie zawsze jest to proste, ale zrozumienie tego, na co należy zwracać uwagę i w jaki sposób można pomóc kotu poprzez utrzymanie odpowiedniej diety i codziennej rutyny, pomaga zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia.
Dlaczego nadwaga jest problemem?
Jak podkreśla International Cat Care, badania pokazują, że otyłość skraca oczekiwaną długość życia kotów. Co więcej, koty z nadwagą są bardziej narażone na szereg różnych chorób takich jak:
- Cukrzyca
- Artretyzm
- Problemy układu moczowego
- Nowotwór
Niestety, nadwaga może również znacznie zmniejszyć komfort i zadowolenie kota, co niezwykle utrudnia mu prowadzenie szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Dlatego też Twoim obowiązkiem jest:
- Utrzymać zdrową wagę swojego kota.
- Pomóc mu schudnąć, jeśli już ma nadwagę.
Skąd mam wiedzieć, czy mój kot ma nadwagę?
Regularne kontrole wagi to świetny nawyk, dzięki któremu szybko zauważysz, że waga Twojego kota rośnie. Jeśli Twój kot lubi, gdy delikatnie go głaszczesz, podczas wykonywania tej czynności możesz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- Czy pod brzuchem i między tylnymi łapami znajduje się „fartuch” lub wałek tłuszczu?
- Czy możesz wyczuć żebra kota, delikatnie naciskając je podczas głaskania? Jeśli nie, prawdopodobnie nagromadziło się za dużo tłuszczu.
- Patrząc z góry, łopatki i klatka piersiowa Twojego kota powinny być szersze, a bok — obszar między żebrami a miednicą — węższy, niczym talia. Jeśli patrzysz z boku, kontur ciała kota powinien podwinąć się, przechodząc od klatki piersiowej do brzucha.
Dlaczego mój kot ma nadwagę?
Większość kotów ma nadwagę z powodu przekarmiania i nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Szybko zauważamy, że specjalne smakołyki i nowe jedzenie sprawiają im wiele radości.
Jednak aby kot wrócił do formy, należy zmniejszyć ilość spożywanych przez niego kalorii i/lub zwiększyć poziom jego aktywności. Ograniczając kalorie, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zmniejszenie porcji pokarmu może być niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych takich jak witaminy i minerały. Może to również sprawić, że Twój kot będzie głodny, sfrustrowany i bardziej skłonny do żebrania czy kradzieży lub stanie się agresywny.
Kilka wskazówek dotyczących kontroli wagi Twojego kota
Lekarz weterynarii jest najlepszą osobą, by pomóc Ci ustalić zdrowy program żywieniowy dla kota z nadwagą, jednak poniższe wskazówki też mogą być pomocne:
- Koty powinny spożywać kilka małych posiłków dziennie. Jeśli często przebywasz poza domem, wypróbuj kulę na karmę lub podajnik karmy.
- Jeśli Twój kot żebrze o jedzenie, zapewnij mu w zamian więcej pieszczot i uwagi.
- Upewnij się, że codziennie przeznaczasz czas na zabawę z kotem. Podaruj mu nowe zabawki lub po prostu użyj pogniecionego papieru.
- Kup wysoki drapak lub centrum aktywności, aby zachęcić kota do wspinaczki.
- Umieszczenie pokarmu w różnych miejscach lub na różnych piętrach sprawi, że Twój kot będzie musiał się więcej ruszać, by zdobyć jedzenie.
- Uważaj na przysmaki dla kotów – mogą zawierać dużo kalorii.
- Poproś lekarza weterynarii o zalecenie karmy wspomagającej odchudzanie.
- Wypróbuj karmę w puszkach lub saszetkach, która może bardziej nasycić kota i sprawić, że będzie on mniej skłonny do szukania przekąsek i żebrania.
- Upewnij się, że Twój kot spożywa kompletną i zbilansowaną dietę.
Mimo że odpowiedzialność za utrzymanie zdrowej wagi kota spoczywa na Tobie, lekarz weterynarii pomoże Ci określić, czy Twój kot ma nadwagę i wskaże, co robić, by był on zdrowy i szczęśliwy.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS