Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Czy podczas sprzątania kuwety zauważyłeś(-aś), że Twój kot ma ostatnio biegunkę i to Cię zaniepokoiło? Każdego roku miliony opiekunów kotów doświadczają tego samego problemu u swoich pupili. Biegunki u kotów występują stosunkowo często, o różnym stopniu nasilenia: łagodna, z domieszką krwi czy też niestety wodnista.
Co to jest biegunka u kota?
Biegunkę definiuje się jako stolec, który jest bardziej miękki, luźny lub wodnisty, niż powinien. Koty cierpiące na biegunkę mogą częściej niż zwykle chodzić do toalety, zdarzają im się wypadki w domu, a w ich kale może znajdować się krew, śluz, a nawet pasożyty.
Chociaż większość przypadków biegunki u kotów ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni bez interwencji, koty, u których trwa ona dłużej niż kilka dni lub u których występują poważniejsze objawy (takie jak wymioty, utrata apetytu, krwawe stolce, wodniste stolce lub zmęczenie), powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Warto pamiętać, że mniejsze koty i kocięta z biegunką są szczególnie podatne na odwodnienie, dlatego zawsze powinny być zbadane przez lekarza weterynarii.
kot-perski-w-kuwecie-SW Kot perski stojący w białej kuwecie na podłodze pokrytej kafelkami.
Objawy biegunki u kotów
Oprócz niezdrowo wyglądających stolców (zazwyczaj luźnych lub wodnistych), koty z biegunką mogą mieć następujące objawy:
- Śluz lub krew w stolcu
- Pasożyty w stolcu
- Wypadki w domu
- Wypróżnianie się z większą częstotliwością
- Wysiłek przy wypróżnianiu się
- Nudności lub wymioty
- Utrata apetytu
- Zmęczenie lub apatia
- Ból brzucha
- Utrata masy ciała
Przyczyny biegunki u kotów
Istnieje wiele przyczyn biegunki. Często pojawia się ona, gdy kot zje coś nietypowego lub gdy jego plan żywieniowy nagle się zmieni. Kiedy zmieniasz jeden rodzaj karmy na inny, najlepiej jest przechodzić na nią powoli przez tydzień, stopniowo wprowadzając więcej nowej karmy, a mniej poprzedniej. Takie przejście pozwala na dostosowanie się układu pokarmowego zwierzęcia i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki.
Według PDSA, inne potencjalne przyczyny biegunki u kotów to:
- Wirusy, np. zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP)
- Pasożyty, np. robaki, giardia, cryptosporidium
- Zaburzenia równowagi mikrobiomu (w tym bakterii) w jelitach kota
- Niedrożność jelit
- Nietolerancje pokarmowe/alergie
- Choroby zapalne jelit
- Antybiotyki i inne leki
- Zatrucia/toksyny
- Zakażenia jelitowe, np. salmonella, campylobacter
- Zapalenie trzustki
- Choroba wątroby
- Choroba nerek
- Nadczynność tarczycy
- Nowotwór
Co robić, gdy Twój kot ma biegunkę
Oceń zachowanie swojego kota. Czy wydaje się, że nie czuje się dobrze, czy też zachowuje się bardziej zmęczony niż zwykle? Czy ma słaby apetyt lub inne objawy, które odbiegają od normy? Czy wymiotuje? Jeśli biegunka u kota jest odosobnionym przypadkiem, który ustępuje samoistnie w ciągu mniej niż kilku godzin i nie ma innych objawów, zazwyczaj nie jest traktowana jako nagły przypadek. Jeśli jednak biegunka u kota pojawia się i znika często, rozważ wizytę u lekarza weterynarii.
Biegunka trwająca przez dłuższy czas (ponad jeden dzień), a także biegunka, której towarzyszy znacząca zmiana w zachowaniu lub inne objawy, powinna być traktowana jako nagły przypadek i kot powinien zostać natychmiast zabrany do swojego lekarza weterynarii lub szpitala weterynaryjnego. Jasnoczerwona krew lub ciemniejsze, smoliste stolce również są uznawane za stan alarmowy.
Na koniec zanotuj częstotliwość i wygląd biegunki, aby móc o tym wspomnieć swojemu lekarzowi weterynarii podczas następnej wizyty.
Jak lekarz weterynarii ustala przyczynę
Lekarze weterynarii mogą użyć kilku narzędzi, aby ustalić przyczynę biegunki u kota:
- Wywiad lekarski dotyczący kota
- Badanie fizykalne
- Podstawowe badania laboratoryjne (np. badanie krwi, badanie kału)
- Radiografia (np. zdjęcie rentgenowskie)
- Sonografia (np. USG)
- Badania czynnościowe przewodu pokarmowego (badania krwi)
- Endoskopia/kolonoskopia i biopsja (w celu pobrania próbki tkanki)
- Badania leków (ocena reakcji na leki)
- Próby żywieniowe (ocena reakcji na pewne pokarmy)
Leczenie & Jak odżywianie wpływa na biegunkę?
Leczenie biegunki zależy od przyczyny, która leży u jej podłoża. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia biegunki, które mogą być zalecone przez lekarza weterynarii w zależności od wielu czynników. Jednak kluczową rolę w leczeniu tego schorzenia odgrywa żywienie.
Odżywianie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu zdrowego kociego stolca. Złe odżywianie może prowadzić do przewlekłej (ciągłej) biegunki, dlatego lekarz weterynarii przeprowadzi ocenę sposobu odżywiania kota. Może on zalecić zmianę karmy jako sposób leczenia. Może być zalecana karma o niższej zawartości tłuszczu lub karma bogatsza w węglowodany złożone i strawne węglowodany złożone z dodatkiem błonnika.
Przewlekłe przypadki biegunki zazwyczaj reagują na specjalne karmy dietetyczne, którym towarzyszą leki. Ta kategoria chorób przewodu pokarmowego nazywana jest „enteropatią reagującą na pokarm”. W wielu przypadkach lekarz weterynarii zaleca dietetyczne pożywienie do końca życia kota, aby pomóc mu utrzymać prawidłowe trawienie i promować dobrą jakość stolca. W przypadkach, w których nietolerancje pokarmowe stanowią problem, w ramach próby żywieniowej dla tych kotów można zalecić karmę hydrolizowaną lub zawierającą nowe białka. W tym okresie kot może spożywać tylko zalecaną karmę, bez smakołyków czy innych przekąsek. Takie próby często trwają 2-3 tygodnie w przypadku zwierząt z biegunką, ale mogą trwać nawet do 12 tygodni, jeśli dodatkowo swędzi je skóra lub mają problemy z sierścią.
Chociaż biegunka u kota jest niefortunna, dzięki odpowiedniemu leczeniu i pomocy lekarza weterynarii Twój kot może wrócić do swojego szczęśliwego, zdrowego wyglądu.
Informacja o autorce
Dr. Patty Khuly
Dr. Patty Khuly ukończyła z wyróżnieniem zarówno Wellesley College, jak i Szkołę Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Ukończyła studia MBA w Wharton School of Business w ramach prestiżowego programu VMD/MBA zakończonego podwójnym dyplomem studiów. Obecnie jest dumną właścicielką Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie. Ale to nie wszystko. Dr. K jest zapaloną czytelniczką, fanką robótek ręcznych, fanatyczką hot jogi, maniaczką muzyki, starającą się biegaczką i niestrudzoną smakoszką. Mieszka w południowym Miami z trzema psami, niezliczonymi kotami, dwiema uratowanymi kozami i przezabawnym stadem kur.
Możesz przeczytać więcej jej artykułów na stronie DrPattyKhuly.com oraz na sunsetvets.com.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)