Problemy trawienne u kotów są stosunkowo częste i wielu opiekunów tych zwierząt uważa je za normalne. Jeśli jednak Twój kot regularnie wymiotuje lub ma luźny stolec, to znaczy, że coś dzieje się coś niedobrego. Może czas zmienić mu jedzenie lub środowisko, ale na pewno nadszedł czas na rozmowę z lekarzem weterynarii. Oto kilka porad, które mogą pomóc rozwiązać najbardziej typowe problemy z trawieniem u kotów.
1. Pasożyty jelitowe
Objawy pasożytów jelitowych w układzie pokarmowym kota mogą obejmować:
- Wymioty
- Biegunka
- Pasożyty obecne w kale lub wymiocinach
- Utrata masy ciała
- Wzdęty brzuch
Pasożyty jelitowe u kotów są nie tylko obrzydliwe, ale niektóre mogą być zaraźliwe dla ludzi. Pasożyty jelitowe są szczególnie częste u kociąt, dlatego należy je bardzo często odrobaczać, ale nawet dorosłe koty powinny być regularnie odrobaczane, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu kotu i Twojej rodzinie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o najlepszym harmonogramie odrobaczania i lekach, a także odwiedź stronę International Cat Care, aby uzyskać przydatne informacje na temat odrobaczania.
2. Zaparcia
Zaparcia to kolejna powszechna bolączka kociego układu pokarmowego, często spowodowana odwodnieniem, bólem lub dietą. W rzadkich przypadkach zaparcia mogą być spowodowane stanem zwanym idiopatycznym rozdęciem okrężnicy, który może być spowodowany problemem neurologicznym lub zmniejszonym ruchem mięśni okrężnicy.
Nawracające zaparcia to nie powód do żartów. Rozwiązania zaproponowane przez lekarza weterynarii mogą obejmować zwiększenie spożycia wody przez zwierzę poprzez uzupełnienie suchej karmy karmą z puszki, zalecenie większej ilości ruchu lub pomoc w bezpiecznej utracie wagi. Twój lekarz weterynarii może również zalecić zmianę karmy na taką, która została opracowana z myślą o kotach z problemami trawiennymi. Jeśli Twój kot bezskutecznie męczy się w kuwecie, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.
3. Kule włosowe
Kule włosowe są niezwykle powszechne, ale nie oznacza to, że Twój kot musi z nimi żyć. Kule włosowe powstają, gdy kot połyka luźne włosy podczas pielęgnacji. Włosy te normalnie przechodzą przez przewód pokarmowy kota i są wydalane podczas wypróżniania się w kuwecie. Jeśli te włosy pozostaną w żołądku, mogą się zbić w kulę włosową.
Pojawianie się kul włosowych raz w miesiącu jest uznawane za normalne, ale jeśli pojawiają się częściej, należy skontaktować się z weterynarzem.
Dla kotów, które potrzebują zmiany karmy w celu zwalczania kul włosowych, Hill's oferuje szeroką gamę karm, które mogą pomóc w ich zapobieganiu. Zawierają one określoną ilość błonnika, który pomaga ograniczyć tworzenie się kul włosowych w żołądku. Są one również dostosowane pod względem kalorycznym, co jest doskonałe, ponieważ z doświadczenia klinicznego wynika, że większość kotów domowych zmaga się z nadwagą. Jeśli problem kul włosowych nie ustępuje, należy rozważyć poddanie kota profesjonalnej pielęgnacji (poprosić o ostrzyżenie) lub skontaktować się z lekarzem weterynarii.
4. Zapalna choroba jelit i przewlekła enteropatia
Jeśli u kota występują takie problemy jak wymioty, biegunka i utrata apetytu przez trzy lub więcej tygodni, może to oznaczać, że ma on przewlekłą enteropatię.
Przewlekła enteropatia to po prostu skomplikowane określenie na przewlekłą chorobę jelit. W wielu przypadkach przewlekłej enteropatii występuje pewien stopień zapalenia jelit (który weterynarz może zobaczyć tylko na biopsji pobranej podczas endoskopii). Dlatego nazywane jest również „chorobą zapalną jelit”.
Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele przypadków przewlekłej enteropatii można opanować za pomocą specjalnej diety lub sterydów. Endoskopia jest więc wykonywana tylko w ciężkich lub wyjątkowych przypadkach. Leczenie kota z przewlekłą enteropatią wymaga starannej diagnozy weterynarza i jest często metodą „prób i błędów”, zanim wspólnie z lekarzem weterynarii znajdziecie najlepszy sposób leczenia dla kota. Tak więc zachowaj cierpliwość!
5. Nadwrażliwość pokarmowa
Prawdziwe uczulenia pokarmowe występują u kotów stosunkowo rzadko, przy czym według publikacji BMC Veterinary Research najczęstsze powody uczulenia to wołowina, ryby i kurczak. W przypadku wystąpienia tego rodzaju nadwrażliwości pokarmowej, u kota mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka lub gazy), objawy skórne (swędzenie skóry, czerwone plamy i wypadanie sierści) lub oba rodzaje objawów.
Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że Twój kot cierpi na nadwrażliwość pokarmową, zazwyczaj przepisuje 10-12 tygodniowe badanie żywieniowe z użyciem karmy dietetycznej. W tym okresie należy podawać kotu TYLKO zalecaną karmę, aby wykluczyć składniki, na które kot może być uczulony. Jeśli w tym czasie kot zje cokolwiek innego, należy rozpocząć badanie od nowa. U naprawdę wrażliwego pacjenta objawy żołądkowo-jelitowe powinny zwykle ustąpić w ciągu 2-3 tygodni, a objawy skórne w ciągu 8-12 tygodni.
Nie wpadaj w panikę, jeśli u Twojego kota nagle pojawią się problemy z trawieniem. Lekarz weterynarii może pomóc zidentyfikować przyczynę problemu i opracować plan, który pomoże kotu poczuć się lepiej.
Informacja o autorze

Dr Sarah Wooten
Dr Sarah Wooten ukończyła uczelnię weterynaryjną UC Davis School of Veterinary Medicine w 2002 roku. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dr Wooten dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley w stanie Kolorado, wystąpienia publiczne na tematy związane z powiązanymi zagadnieniami, doradztwo i komunikację z klientem oraz pisanie. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.