Pięć powszechnych problemów trawiennych u kotów: Jak sobie z nimi radzić

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Problemy trawienne, takie jak wymioty i biegunka, są stosunkowo powszechne u kotów i wielu opiekunów zwierząt uważa je za normalne. Ale jeśli Twój kot ciągle choruje lub robi miękkie, wodniste kupy, może to świadczyć o poważniejszych problemach. Być może to czas, aby pomyśleć o zmianie jedzenia lub środowiska... Jednak z pewnością nadszedł czas na rozmowę z lekarzem weterynarii. Oto kilka porad, które mogą pomóc rozwiązać najbardziej powszechne problemy trawienne u kotów.

  • Ostre zapalenie żołądka i jelit. Jest to najczęstsza przyczyna rozstroju żołądka u kotów. Zwykle objawia się wymiotami i biegunką, które zaczynają się nagle. Powodów może być wiele: zjedzenie czegoś niesmacznego (lub, jak wiele kotów uwielbia robić, zjedzenie połowy myszy i pozostawienie nam reszty w ramach niespodzianki!), pasożyty, wirusy i kule włosowe – to tylko kilka przykładów.
  • Przewlekła enteropatia lub nieswoiste zapalenie jelit. W przeciwieństwie do nagłych zaburzeń, o których właśnie wspomnieliśmy, przewlekłe enteropatie pojawiają się wolniej i mają tendencję do utrzymywania się przez długi czas. Częstymi objawami są biegunka i utrata masy ciała. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak niepożądane reakcje pokarmowe, reakcje immunologiczne i genetyka.
  • Zapalenie jelita grubego. Okrężnica jest częścią jelita grubego, a jej stan zapalny nazywany jest zapaleniem okrężnicy. Zwykle jest to bardzo charakterystyczne i większość kotów wykazuje te same objawy – wyglądają, jakby pilnie potrzebowały zrobić kupę, wysilają się, ale nic nie wychodzi, a jednym z klasycznych objawów zapalenia jelita grubego jest świeża krew i/lub śluz w stolcu. 
  • Rudy kot siedzi w kuwecie i patrzy w stronę aparatu.

  • Zaparcia. Podobnie jak u ludzi, koty z zaparciami mają trudności ze zrobieniem kupy i mogą rzadziej załatwiać swoje potrzeby. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jedzenie kości, piór i sierści może sprawić, że stolce będą twarde i trudne do oddania. Obecność dużej ilości sierści, szczególnie u kotów długowłosych, lub powolne jelita również oznaczają, że stolce są suche i trudne do przesunięcia. Niektóre rasy, takie jak koty syjamskie, są bardziej podatne na powolną pracę jelit niż inne. Może to prowadzić do stanu zwanego okrężnicą olbrzymią.
  • Alergie pokarmowe. Koty mogą źle reagować na niektóre pokarmy z wielu powodów, które razem nazywamy niepożądanymi reakcjami pokarmowymi. Prawdziwe alergie pokarmowe są rzadsze niż się ludziom wydaje i zazwyczaj wywołują je białka zawarte w żywności, takiej jak kurczak, ryby i mleko. Alergie pokarmowe mogą powodować wymioty i biegunkę, a także problemy skórne, takie jak swędzenie i nadmierna pielęgnacja.

Biały, ziewający kot w niebieskiej obroży.

Nie wpadaj w panikę, jeśli u Twojego kota nagle pojawią się problemy z trawieniem. Lekarz weterynarii może pomóc zidentyfikować przyczynę problemu i opracować plan, który pomoże kotu poczuć się lepiej.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten ukończyła Szkołę Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w 2002 r. Członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dr Wooten dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley w stanie Kolorado, wystąpieniami publicznymi na tematy związane z powiązanymi zagadnieniami, doradztwem i komunikacją z klientem oraz pisaniem. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty