Czy koty widzą w ciemności? Obalamy mity o kotach

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Obalanie mitów na temat kotów

Od kiedy masz nowego kociaka, wszystkie rzeczy zasłyszane przez lata na temat kotów, nabierają raptem nowego znaczenia. Trudno jednak dowiedzieć się czegoś sensownego z mitów i mądrości ludowych, które słyszysz od dzieciństwa. Poniższa lista pomoże Ci oddzielić fakty od fikcji.

Czy koty zawsze lądują na czterech łapach?

Odpowiedzią na to pytanie musi być niestety wyraźne "nie". Ponieważ koty są bardzo zwinne, wykazują instynktowną skłonność do spadania łapami w dół, jednak każdego roku znaczna liczba tych zwierząt odnosi obrażenia lub nawet ginie na skutek upadków. By zadbać o bezpieczeństwo kociaka zabezpiecz okna i balkony siatką. I niech Cię nie kusi, by sprawdzić teorię w praktyce!

Nic nie służy kotu bardziej niż spodeczek mleka

To kolejny mit. Jeżeli Twój kociak jest dobrze odżywiony i podajesz mu kompletną karmę, wszystkim czego potrzebuje do picia jest woda. Tak naprawdę, choć może lubi on mleko, to podawane zbyt często nie służy mu. Dla wielu kotów laktoza zawarta w krowim mleku jest ciężkostrawna i może powodować biegunkę.

Smarowanie łap kota masłem pomaga mu odnaleźć drogę do domu, gdy się zgubi

Jeśli pociąga Cię wizja tłustych śladów na meblach, nie krępuj się – smaruj łapy kociaka masłem. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zawsze trafi z powrotem do domu, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wszczepienie mu mikroczipa. Dzięki temu, jeśli zwierzak kiedykolwiek się zgubi, a następnie trafi do miejscowej lecznicy weterynaryjnej lub schroniska, będą tam mogli sprawdzić jego dane. Stamtąd zabierzesz go całego i zdrowego do domu.

Koty widzą w ciemności

W całkowitych ciemnościach Twój kociak niczego nie zobaczy. Mit ten wziął się prawdopodobnie z tego, że koty widzą przy bardzo niskim natężeniu światła. Dzieje się tak dlatego, że wówczas ich źrenice rozszerzają się, aby w pełni wykorzystać dostępne oświetlenie.

Ciężarne kobiety powinny unikać wszelkich kontaktów z kotami

Niektóre koty mogą być zarażone chorobą nazywaną toksoplazmozą, która przez odchody pozostawione w kuwecie lub ogrodzie przenosi się czasem na ludzi, powodując poważne zaburzenia u płodów. Nie oznacza to jednak, że ciężarna kobieta musi unikać kontaktu z kotami. Powinna jedynie pamiętać o kilku wynikających ze zdrowego rozsądku środkach ostrożności. Jeśli więc spodziewasz się dziecka, nie czyść w tym czasie kuwety, ale poproś któregoś z członków rodziny, żeby zrobił to za Ciebie. Jeśli jednak musisz zająć się tym sama, pamiętaj, by założyć gumowe rękawice, a po wszystkim dokładnie umyj ręce. Unikaj prac w ogrodzie, jeśli Twojemu kociakowi (lub jakimkolwiek innym kotom z sąsiedztwa) zdarza się tam załatwiać. Pamiętaj także, by dokładnie myć wyhodowane w ogródku warzywa.

 

Artykuły powiązane

 • Jak rozpoznać chorobę skóry u kota

  An orange cat stands looking up at a bowl of wet food that is held by its owner Dowiedz się, jak rozpoznać objawy choroby skóry u kota i jakie kroki należy podjąć, by zapewnić mu dobre samopoczucie. By uzyskać kompleksowe porady dotyczące opieki nad zwierzętami, odwiedź Hill's Pet Polska.
 • Zespół jelita drażliwego (IBS) u kotów: Objawy, przyczyny i leczenie

  A grey cat lays in an unusual position atop the arm of a sofa. It has sharp blue eyes and a small slip of tongue protruding from its mouth Zespół jelita drażliwego (IBS) u kotów może być nieprzyjemnym doświadczeniem związanym z układem pokarmowym, a jego przyczyna jest często niejasna. Dowiedz się więcej na Hill's Pet Polska.
 • Dlaczego mój kot kicha?

  A tabby kitten is held by its young pet parent by a window. The kitten looks alert through the window at something or someone outside Poznaj przyczyny kichania kociąt i dowiedz się, kiedy może wymagać to interwencji lekarza weterynarii. Więcej informacji na temat zdrowia kotów można znaleźć na stronie Hill's Pet.
 • Dlaczego mój kot odczuwa silny świąd i często się liże?

  An orange cat sits in its owners lap, looking alertly at something out of view Dowiedz się, dlaczego Twój kot może odczuwać silny świąd i nadmiernie się wylizywać. Uzyskaj porady ekspertów na temat opieki zdrowotnej nad kotami na Hill's Pet Polska.

Produkty powiązane