Czy koty widzą w ciemności?

 

Obalanie mitów na temat kotów

Od kiedy masz nowego kociaka, wszystkie rzeczy zasłyszane przez lata na temat kotów, nabierają raptem nowego znaczenia. Trudno jednak dowiedzieć się czegoś sensownego z mitów i mądrości ludowych, które słyszysz od dzieciństwa. Poniższa lista pomoże Ci oddzielić fakty od fikcji.

Czy koty zawsze lądują na czterech łapach?

Odpowiedzią na to pytanie musi być niestety wyraźne "nie". Ponieważ koty są bardzo zwinne, wykazują instynktowną skłonność do spadania łapami w dół, jednak każdego roku znaczna liczba tych zwierząt odnosi obrażenia lub nawet ginie na skutek upadków. By zadbać o bezpieczeństwo kociaka zabezpiecz okna i balkony siatką. I niech Cię nie kusi, by sprawdzić teorię w praktyce!

Nic nie służy kotu bardziej niż spodeczek mleka

To kolejny mit. Jeżeli Twój kociak jest dobrze odżywiony i podajesz mu kompletną karmę, wszystkim czego potrzebuje do picia jest woda. Tak naprawdę, choć może lubi on mleko, to podawane zbyt często nie służy mu. Dla wielu kotów laktoza zawarta w krowim mleku jest ciężkostrawna i może powodować biegunkę.

Smarowanie łap kota masłem pomaga mu odnaleźć drogę do domu, gdy się zgubi

Jeśli pociąga Cię wizja tłustych śladów na meblach, nie krępuj się – smaruj łapy kociaka masłem. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zawsze trafi z powrotem do domu, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wszczepienie mu mikroczipa. Dzięki temu, jeśli zwierzak kiedykolwiek się zgubi, a następnie trafi do miejscowej lecznicy weterynaryjnej lub schroniska, będą tam mogli sprawdzić jego dane. Stamtąd zabierzesz go całego i zdrowego do domu.

Koty widzą w ciemności

W całkowitych ciemnościach Twój kociak niczego nie zobaczy. Mit ten wziął się prawdopodobnie z tego, że koty widzą przy bardzo niskim natężeniu światła. Dzieje się tak dlatego, że wówczas ich źrenice rozszerzają się, aby w pełni wykorzystać dostępne oświetlenie.

Ciężarne kobiety powinny unikać wszelkich kontaktów z kotami

Niektóre koty mogą być zarażone chorobą nazywaną toksoplazmozą, która przez odchody pozostawione w kuwecie lub ogrodzie przenosi się czasem na ludzi, powodując poważne zaburzenia u płodów. Nie oznacza to jednak, że ciężarna kobieta musi unikać kontaktu z kotami. Powinna jedynie pamiętać o kilku wynikających ze zdrowego rozsądku środkach ostrożności. Jeśli więc spodziewasz się dziecka, nie czyść w tym czasie kuwety, ale poproś któregoś z członków rodziny, żeby zrobił to za Ciebie. Jeśli jednak musisz zająć się tym sama, pamiętaj, by założyć gumowe rękawice, a po wszystkim dokładnie umyj ręce. Unikaj prac w ogrodzie, jeśli Twojemu kociakowi (lub jakimkolwiek innym kotom z sąsiedztwa) zdarza się tam załatwiać. Pamiętaj także, by dokładnie myć wyhodowane w ogródku warzywa.

 

Powiązane artykuły na temat pielęgnacji zwierząt

 • Jak radzić sobie z kulami włosowymi | Hill's Pet

  Prawie każdy właściciel kota widział kiedyś kulę włosową albo słyszał odgłosy wydawane przez kota próbującego ją wykasłać. Pilobezoary są łatwe do rozpoznania, ponieważ formują się w charakterystyczny cylindryczny zlepek włosów.
 • Zalety kastracji | Hill's Pet

  Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca.
 • Czy suchy nos świadczy o chorobie? | Hill's Pet

  Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos kota świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.
 • Dlaczego kot nie korzysta z kuwety | Hill's Pet

  Jeżeli kot zmienia swoje "toaletowe" nawyki i przestaje korzystać z kuwety, zwykle ma ku temu wyraźne powody.
 • Ciąża u kotów | Hill's Pet

  Jeżeli nie planujesz rozmnażania kota, najlepiej będzie go wykastrować. Ciąża u kotów jest szczególnym wydarzeniem i jeżeli zdecydujesz się pozwolić kotce na posiadanie kociąt, czeka Cię trochę przygód.
 • Czy twój kot ma na wadze? | Hill's Pet

  Wielu właścicieli martwi się, gdy zauważy że ich kot zaczyna przybierać na wadze. Kastrowane koty potrzebują o jedną trzecią mniej jedzenia niż przed zabiegiem i jeżeli się ich nie pilnuje szybko tyją, co stanowi ryzyko dla ich zdrowia.