Kompleksowy przewodnik po kociej kupie

$authorText
min $readingTime

Sprzątanie kuwety raczej nie należy do ulubionych zajęć właścicieli kotów (jeśli jednak jesteś wyjątkiem, to zapraszamy, mamy trochę kuwet do ogarnięcia!). Warto jednak pamiętać, że sprawdzanie kocich odchodów pod kątem koloru i kształtu pomaga nam troszczyć się o zdrowie naszych futrzastych przyjaciół.

Większość kotów załatwia się przynajmniej raz dziennie, a koci stolec to świetny wskaźnik stanu zdrowia Twojego pupila. Wygląd kocich odchodów pozwala ocenić, czy kot cierpi na blokadę, dolega mu jakieś schorzenie lub niekoniecznie dobrze toleruje podawaną karmę.

Jeśli wiesz, jak wygląda prawidłowa kupa Twojego kota, będzie Ci łatwiej ocenić, kiedy stolec pupila powinien wzbudzić Twoją czujność.

Kupy zdrowe i odbiegające od normy – na co zwrócić uwagę

Zdrowa kupa jest na ogół ciągliwa (jak glina modelarska – ani zbyt miękka, ani twarda) i z wyglądu przypomina frankfurterki. Jeśli Twój kot spełnia ten złoty standard, nie masz powodów do obaw. Zdrowy stolec ma ciemnobrązowy kolor, ale nie za ciemny – czarne zabarwienie może oznaczać krwawienie w układzie pokarmowym. Zbyt jasna kupa może z kolei świadczyć o znacznie poważniejszym problemie, jakim są schorzenia wątroby, ponieważ zdaniem portalu PetWave może wskazywać na całkowitą niedrożność dróg żółciowych.

Odchody w postaci małych, twardych kulek są uważane za odbiegające od normy i charakterystyczne dla zaparcia. Taki stan rzeczy może wskazywać na problemy zdrowotne u czworonoga, takie jak schorzenia neurologiczne, metaboliczne lub niedrożność jelita grubego, zauważa portal International Cat Care. Zdaniem serwisu Wag! zatwardzenie u kota może być jednocześnie oznaką odwodnienia. Jeśli Twój kot wydala niewielkie, twarde bobki, zdecydowanie warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Gray cat sleeping on the edge of a brown leather sofa.

Twoją czujność powinny także obudzić miękkie lub płynne stolce niemające wyraźnego kształtu. Biegunka u kotów może być spowodowana różnymi czynnikami, od zakażeń bakteryjnych poprzez pasożyty jelitowe aż po nietolerancję pokarmową. Warto dobrze się przyjrzeć, ponieważ płynne odchody łatwo pomylić z moczem. Zawsze sprawdzaj kupy podczas sprzątania kuwety. Aby lepiej ocenić konsystencję możesz użyć rękawiczek jednorazowych zamiast łopatki.

Nie każda nietypowa kocia kupa jest powodem do paniki, jednak warto uważnie obserwować swojego pupila. Według Centrum Zdrowia Kotów na Uniwersytecie Cornella biegunka trwająca jeden lub dwa dni może wystąpić u kotów po zmianie karmy lub stresującej podróży samochodem. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej niż dwa dni i towarzyszą mu „słaby apetyt, ospałość lub wymioty”, należy niezwłocznie udać się z kotem do lekarza weterynarii, przestrzega dr Richard Goldstein z Uniwersytetu Cornella. Lepiej dmuchać na zimne.

Przygotowanie próbek kocich odchodów

Podczas corocznej wizyty lekarz weterynarii poprosi o próbkę kału do testów laboratoryjnych. Próbki najlepiej przekazywać w specjalnych plastikowych pojemnikach – dostaniesz je w gabinecie weterynaryjnym. Możesz także kupić je w internecie lub w sklepie zoologicznym. Pamiętaj, że laboratorium potrzebuje do badań świeżej próbki, więc pobierz ją dopiero w dniu wizyty u lekarzaa. Umieść kał w atestowanym plastikowym pojemniku i włóż całość do lodówki. Nie zapomnij podać daty i godziny pobrania próbki na pudełku, aby gabinet dysponował dokładnymi informacjami.

Więcej kotów, więcej kontroli

Jeśli masz więcej niż jednego kota, nie musisz pobierać próbki od każdego zwierzaka z osobna, chyba że poprosi o to weterynarz. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy któreś z odchodów budzą niepokój, np. zawierają ślady krwi. Wówczas najlepiej „patrolować” okolice kuwety, aby stwierdzić, który pupil może mieć problemy zdrowotne. Oczywiście, jeśli jeden kot jest chory, inne także mogą być. Gdy podejrzewasz, że jeden z podopiecznych może cierpieć na coś poważnego, postaraj się go odizolować od reszty kotów i przygotuj dla niego oddzielną kuwetę.

Choć może to zabrzmieć dziwnie, kupa Twojego kota może być cennym źródłem informacji na temat jego ogólnej kondycji. Włącz kontrolę odchodów do codziennego programu sprzątania kuwety, aby jak najlepiej dbać o zdrowie swojego pupila i zapewnić mu czyste, zdrowe środowisko do życia.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną właścicielką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzakach, ciąży i życiu rodzinnym. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.

Artykuły powiązane

 • Wizyta u weterynarza

  Chcesz wszystkiego co najlepsze dla Twojego nowego kotka, a jedną z rzeczy, którą możesz w tym celu zrobić jest znalezienie dobrej praktyki weterynaryjnej.
 • Czy koty widzą w ciemności?  

  Od kiedy masz nowego kociaka, wszystkie rzeczy zasłyszane przez lata na temat kotów, nabierają raptem nowego znaczenia.
 • Zalety kastracji

  Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca.
 • Jak radzić sobie z kulami włosowymi

  Prawie każdy właściciel kota widział kiedyś kulę włosową albo słyszał odgłosy wydawane przez kota próbującego ją wykasłać. Pilobezoary są łatwe do rozpoznania, ponieważ formują się w charakterystyczny cylindryczny zlepek włosów.

Produkty powiązane