Kompleksowy przewodnik po kociej kupie
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Sprzątanie kuwety raczej nie należy do ulubionych zajęć opiekunów kotów (jeśli jednak jesteś wyjątkiem, to zapraszamy, mamy trochę kuwet do ogarnięcia!). Warto jednak pamiętać, że sprawdzanie kocich odchodów pod kątem koloru i kształtu pomaga nam troszczyć się o zdrowie naszych futrzastych przyjaciół.
Większość kotów załatwia się przynajmniej raz dziennie, a koci stolec to świetny wskaźnik stanu zdrowia Twojego pupila. Na jego podstawie możesz dowiedzieć się, czy Twój kot doświadcza stresu, czy jest na coś chory, czy też jego karma nie jest dla niego odpowiednia.
Jeśli wiesz, jak wygląda „prawidłowa kupa” Twojego kota, będzie Ci łatwiej ocenić, kiedy stolec pupila powinien wzbudzić Twoją czujność. Oczywiście wielu z nas, rodziców zwierząt domowych, nie ma kuwet i praktycznie nigdy nie widzi kupy naszych kotów, ponieważ wychodzą one na zewnątrz. Jeśli tak jest u Ciebie, spróbuj zwrócić uwagę na zmiany w częstotliwości wychodzenia kota na zewnątrz oraz na to, czy zauważysz miękką lub cieknącą kupę wokół jego tylnej części ciała. Jeśli podejrzewasz problemy, możesz zaoferować kotu kuwetę i przekonać się na własne oczy.
Zdrowa i niezdrowa kocia kupa: Na co zwrócić uwagę
Zdrowa kupa jest na ogół ciągliwa (jak glina modelarska – ani zbyt miękka, ani twarda). Jeśli Twój kot spełnia ten złoty standard, nie masz powodów do obaw. Zdrowy stolec ma ciemnobrązowy kolor, ale nie za ciemny – czarne zabarwienie może oznaczać krwawienie w układzie pokarmowym. Zbyt jasna kupa może z kolei świadczyć o znacznie poważniejszym problemie, jakim są schorzenia wątroby, ponieważ zdaniem portalu Merck MSD Veterinary Manual może wskazywać na całkowitą niedrożność dróg żółciowych.
Odchody w postaci małych, twardych kulek są uważane za odbiegające od normy i charakterystyczne dla zaparcia. Taki stan rzeczy może wskazywać na problemy zdrowotne u czworonoga, takie jak schorzenia neurologiczne, metaboliczne lub niedrożność jelita grubego, zauważa portal International Cat Care (ICC). Zatwardzenie u kota może być jednocześnie oznaką odwodnienia. Jeśli Twój kot wydala niewielkie, twarde bobki, zdecydowanie warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.
Twoją czujność powinny także obudzić miękkie lub płynne stolce niemające wyraźnego kształtu. Biegunka u kotów może być spowodowana różnymi czynnikami, od zakażeń bakteryjnych poprzez pasożyty jelitowe aż po nietolerancję pokarmową. Warto dobrze się przyjrzeć, ponieważ płynne odchody łatwo pomylić z moczem. Zawsze sprawdzaj kupy podczas sprzątania kuwety. Aby lepiej ocenić konsystencję możesz użyć rękawiczek jednorazowych zamiast łopatki.
Nie każda nietypowa kocia kupa jest powodem do paniki, jednak warto jest uważnie obserwować swojego pupila. PDSA podaje, że koty często mają biegunkę, na przykład, po zmianie karmy. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej niż przez 24 godziny i towarzyszą mu wymioty, letarg lub krwawe stolce, należy niezwłocznie udać się z kotem do lekarza weterynarii. Lepiej dmuchać na zimne.
Przygotowanie próbek kocich odchodów
Podczas corocznej wizyty lekarz weterynarii poprosi o próbkę kału do testów laboratoryjnych. Próbki najlepiej jest przekazywać w specjalnych plastikowych pojemnikach – dostaniesz je w gabinecie weterynaryjnym. Możesz także kupić je w Internecie lub w sklepie zoologicznym. Pamiętaj, że laboratorium potrzebuje do badań świeżej próbki, więc pobierz ją dopiero w dniu wizyty u lekarza. Umieść kał w atestowanym plastikowym pojemniku i włóż całość do lodówki. Nie zapomnij podać daty i godziny pobrania próbki na pudełku, aby gabinet dysponował dokładnymi informacjami.
Więcej kotów, więcej kontroli
Jeśli masz więcej niż jednego kota, nie musisz pobierać próbki od każdego zwierzaka z osobna, chyba że poprosi o to lekarz weterynarii. Gdy któreś z odchodów zawierają ślady krwi, najlepiej „patrolować” okolice kuwety, aby stwierdzić, który pupil może mieć problemy zdrowotne. Oczywiście, jeśli jeden kot jest chory, inne także mogą być. Gdy podejrzewasz, że jeden z podopiecznych może cierpieć na coś poważnego, postaraj się go odizolować od reszty kotów i przygotuj dla niego oddzielną kuwetę.
Choć może to zabrzmieć dziwnie, kupa Twojego kota może być cennym źródłem informacji na temat jego ogólnej kondycji. Włącz kontrolę odchodów do codziennego programu sprzątania kuwety, aby jak najlepiej dbać o zdrowie swojego pupila i zapewnić mu czyste, zdrowe środowisko do życia.
Informacja o autorce
Christine O'Brien
Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną opiekunką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzakach, ciąży i życiu rodzinnym. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne