Jak radzić sobie z kulami włosowymi u kotów

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Prawie każdy właściciel kota widział kiedyś kulę włosową albo słyszał odgłosy wydawane przez kota próbującego ją wykasłać. Pilobezoary są łatwe do rozpoznania, ponieważ formują się w charakterystyczny cylindryczny zlepek włosów. Czasem towarzyszy im obecność żółci albo niestrawionego pokarmu. Kule włosowe powstają w żołądku kota z połkniętej przez niego sierści, podczas pielęgnacji. Koty nie mogą wypluć włosów, ponieważ ich język wyposażony jest w setki małych ostrych brodawek. Uniemożliwiają one wydostanie się włosów z jamy ustnej kota. Innym powodem ich powstawania jest niemożność wydalenia włosów z kałem przez kota.

Powstawanie

Zwykle połykanie włosów przez kota nie stanowi problemu, ale czasem odkładają się one w żołądku tworząc pilobezoar. Długowłose koty są szczególnie podatne na ich powstawanie. Jeżeli Twój kot od czasu do czasu wypluwa kulę włosową, nie musisz się martwić. Jednak jeżeli dzieje się to często, albo zwierzę ma problem z wydaleniem bezoara, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Problemy

Kula włosowa stanowi problem, jeśli utknie w żołądku i kot nie może jej wydalić. Objawy świadczące o problemie z pilobezoarem to:

  • zaparcia
  • twardy stolec z włosami
  • kaszel lub próby zwracania, zwłaszcza po jedzeniu
  • brak zainteresowania jedzeniem

Zapobieganie

Najlepszą metodą zapobiegania powstawaniu pilobezoarów jest regularne czesanie kota. W przypadku ras długowłosych jest to konieczność. Szczotkowanie usuwa martwe włosy z okrywy, zmniejszając prawdopodobieństwo połknięcia ich przez kota.

Większość kotów uwielbia szczotkowanie, więc jest to doskonała okazja do wzmocnienia więzi między wami. Wiosną szczególnie starannie wyczesuj kota, ponieważ zrzuca on wówczas zimową okrywę.

Istnieją również inne sposoby, którymi można zastąpić szczotkowanie. Dostępna jest na przykład szeroka gama karm i suplementów diety ograniczających powstawanie pilobezoarów.

Zasadą ich działania jest ułatwianie przechodzenia włosów przez przewód pokarmowy kota i wydalania ich z kałem. Poproś lekarza weterynarii, aby doradził Ci najlepsze rozwiązanie.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane