Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Widok naszego pupila zajadającego karmę z apetytem to jedna z największych przyjemności bycia opiekunem. Niektórzy opiekunowie uważają, że podawanie tylko jednego rodzaju karmy – zwłaszcza tylko suchej karmy – może być nieco nudne dla ich czworonogów. Dlatego też dodawanie mokrej karmy wydaje się świetnym sposobem na zapewnienie dodatkowego smaku i różnorodności. Możesz się jednak zastanawiać, jaki jest najlepszy sposób na mieszanie karmy dla zwierząt. Nie musisz szukać dalej!
Podawanie pełnoporcjowej i zbilansowanej karmy dla zwierząt
Najważniejszą rzeczą w kwestii mieszania karm dla zwierząt, jest upewnienie się, że całość jest pełnoporcjowa i zbilansowana. Oznacza to, że dostarcza ona Twojemu pupilowi odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników odżywczych, dostosowaną do jego wieku i stylu życia. Kiedyś powszechną praktyką było dodawanie mieszanki ciasteczek dla psów karmy z puszki. Ta kombinacja miała zapewnić zrównoważoną dietę, ale była niech o chybiona pod względem zapewnienia odpowiednich składników odżywczych. Obecnie wiele karm dla zwierząt, zwłaszcza marek premium, jest pełnoporcjowych i zbilansowanych, co znacznie ułatwia życie i pozytywnie wpływa na zapewnienie zwierzętom odpowiedniego odżywienia. Oznacza to, że możesz podawać zwierzęciu tylko karmę mokrą, tylko karmę suchą lub mieszankę obu rodzajów karm, w zależności od tego, co najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu pupilowi.
W jaki sposób mieszać suchą i mokrą karmę dla zwierząt?
Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: w sposób, który najbardziej odpowiada Twoim możliwościom finansowym oraz nawykom żywieniowym i preferencjom Twojego pupila. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla psów i dla kotów mają swoje wady i zalety. Jednym z głównych czynników wpływających na wybór ludzi jest koszt, ponieważ mokra karma jest zwykle droższa. Jeśli obydwa rodzaje podawanej karmy są tej samej serii i marki oraz są pełnoporcjowe i zbilansowane, można podawać dowolne proporcje karmy mokrej i suchej.
Mieszanie mokrej i suchej karmy w tej samej misce. Mieszanie mokrej i suchej karmy w tej samej misce jest całkowicie w porządku. Niektórzy opiekunowie stosują tę metodę, aby zachęcić swojego pupila do jedzenia suchej karmy, sprawić, żeby była dla niego bardziej interesująca lub bardziej ją nawilżyć. Wiele psów uwielbia dostawać mieszankę karmy mokrej i suchej w tej samej misce. Zaletą tej metody jest to, że każdy posiłek jest taki sam i łatwo go przygotować, ale ma ona kilka potencjalnych wad:
Niektórym zwierzętom, zwłaszcza kotom, może nie odpowiadać zmiękczona konsystencja suchej karmy po wymieszaniu jej z mokrą karmą.
Karma w puszkach psuje się po podaniu znacznie szybciej niż krokiety, dlatego niezjedzoną karmę należy dosyć szybko wyrzucić. Mokra karma dla zwierząt może również przyciągać niechciane muchy, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, co może oznaczać konieczność jej wyrzucenia razem z suchą karmą.
Możesz nie móc mieszać zbyt różnych smaków. Niektóre zwierzęta wydają się nie zwracać uwagi na to, co znajduje się w ich misce, bo jej zawartość i tak natychmiast znika. Są jednak i takie, które są bardziej wymagające. Mieszając karmy o różnych smakach, możesz zauważyć, że zwierzę nie lubi np. kurczaka zmieszanego z rybą.
Oddzielne podawanie karmy suchej i mokrej. Wielu opiekunów uważa, że jest to idealny sposób na podawanie swoim pupilom różnych smaków karmy przy minimalnej ilości odpadów i dużej wygodzie. Możesz zdecydować się na podzielenie posiłków w ciągu dnia, podając zwierzęciu mokrą karmę rano, a suchą wieczorem lub odwrotnie. Koty bardzo lubią spożywać posiłki często i w małych ilościach, do czego bardzo przydatne mogą być podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem. Możesz podawać kotu pyszną karmę w saszetkach lub w puszkach rano i wieczorem, by móc się cieszyć waszą więzią, i wykorzystywać podajnik z wbudowanym minutnikiem do dozowania suchej karmy dla kota przez resztę dnia i późnym wieczorem.
Oddzielne podawanie karmy mokrej i suchej pozwala na ograniczenie odpadów, jeśli zwierzę nie zje całej porcji za jednym razem, oraz na podawanie różnych smaków karmy na różne posiłki.
Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na podawanie karmy suchej i mokrej
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podając zwierzęciu karmę suchą i mokrą:
Należy podawać odpowiednią ilość kalorii. Obliczenie odpowiedniej ilości karmy może być trudniejsze w przypadku mieszania karmy mokrej i suchej. Wiele karm proponuje przewodnik żywieniowy uwzględniający podawanie dwóch rodzajów karm, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc lekarza weterynarii. Możesz również skontaktować się z firmą produkującą karmę, która powinna móc obliczyć odpowiednie proporcje. Zawsze podawaj swojemu pupilowi ilość karmy odpowiednią dla jego właściwej wagi, a jeśli nie jesteś pewny, ile powinna ona wynosić, zapytaj o to lekarza weterynarii.
Nie mieszaj różnych marek. Mimo że większość karm jest pełnoporcjowa i zbilansowana, marki mogą różnić się od siebie sposobem opracowywania mieszanek składników odżywczych. Dlatego też mieszanie karm dwóch marek może spowodować, że Twój pupil będzie otrzymywał za dużo lub za mało jakiegoś ważnego składnika odżywczego.
Nie mieszaj karm dla zwierząt na różnych etapach życia. Karmy dla zwierząt są opracowywane z myślą o różnych etapach życia Twojego pupila, dlatego też istnieją oddzielne karmy dla szczeniąt lub kociąt oraz dla zwierząt dorosłych i seniorów. Mieszanie karm dla zwierząt na różnych etapach życia może skutkować nadmiarem lub niedoborem jakiegoś składnika odżywczego związanym z aktualnym zapotrzebowaniem Twojego pupila. W okresie wzrostu należy zachować szczególną ostrożność.
Podawaj karmę leczniczą zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Karmy lecznicze są opracowane specjalnie, by pomóc w leczeniu niektórych chorób, takich jak problemy z nerkami lub pęcherzem moczowym. Nigdy nie podawaj swojemu pupilowi tego rodzaju karm bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii i nie mieszaj ich ze sobą ani z innymi karmami, chyba że zostało to zalecone przez lekarza weterynarii.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz karmę mokrą, suchą, czy też mieszankę dwóch rodzajów karm, na pewno wśród licznych opcji dostępnych na rynku uda Ci się znaleźć karmę, która przypadnie do gustu Twojemu pupilowi.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS