Mieszanie karmy suchej i mokrej dla psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Karma dla psa wydaje się czymś prostym, ale jej ogromny wybór w sklepach może być przytłaczający, gdy próbujesz zdecydować, co powinien jeść Twój pupil. Jednym z wyborów, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć na początku, jest wybór między karmą mokrą a suchą.

Po pierwsze, weź pod uwagę ogólny stan zdrowia, wiek i potrzeby behawioralne Twojego psa, a także Twój styl życia. Oba rodzaje karmy są dobrą opcją, ale dla Twojego pupila jeden z nich może okazać się lepszy.

Zalety mokrej karmy dla psów

Mokra karma dla psów, często określana jako karma w puszkach, jest doskonałym źródłem składników, których nie ma w suchej karmie. Są to między innymi:

 • Większa zawartość wody: Woda jest dla psów niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga utrzymać nawodnienie i wspomaga wiele funkcji organizmu. Jeśli Twój pies nie pije dużo wody lub mieszkasz w suchym, gorącym klimacie, mokra karma dla psa może poprawić jego nawodnienie, jak podaje portal PetMD. Mimo to zadbaj, aby pies miał łatwy dostęp do świeżej wody.
 • Pomaga psom, które mają problemy z gryzieniem: Psy mogą mieć problemy z gryzieniem twardej karmy suchej z różnych powodów, takich jak utrata zębów, nieprawidłowy zgryz czy nawet wyjątkowo mała jama ustna. W takich przypadkach mokra karma może być dla nich o wiele łatwiejsza do pogryzienia.Brown dog eating food out of a blue bowl in the backyard.
 • Zapach: Starsze psy częściowo tracą węch, dlatego też nie jedzą suchej karmy z takim samym zapałem i zainteresowaniem jak kiedyś. Mokre karmy często mają smakowity zapach i smak, który może przyczynić się do zwiększenia apetytu.
 • Urozmaicenie: Mokre karmy są często dostępne w szerokiej gamie smaków, konsystencji i form, które pozwalają urozmaicać posiłki zwierząt. Z mokrej karmy mogą więc odnieść korzyść wybredne niejadki, zwierzęta przechodzące na nową karmę, a nawet te, które muszą schudnąć.

Zalety suchej karmy dla psów

Sucha karma dla psa jest bogata w składniki odżywcze i oferuje wiele korzyści:

 • Wygodna: Odmierzone porcje suchej karmy można pozostawić w misce, aby dać wolno jedzącym zwierzętom czas na dokończenie posiłku.
 • Ekonomiczna: Sucha karma dla psów w dużych opakowaniach może być tańsza i łatwiejsza w przechowywaniu niż karma mokra.
 • Pomaga czyścić zęby: Niektóre karmy dla psów są opracowane pod kątem redukcji powstawania płytki nazębnej, przebarwień i kamienia nazębnego, ponieważ krokieciki zaprojektowano w taki sposób, aby zeskrobywały osad nagromadzony na zębach psa.
 • Wzbogacenie otoczenia: Suche karmy często łatwiej jest umieścić w zabawkach do karmienia, co zapewnia psu rozrywkę, gdy jesteś w pracy, a także pozwala kontrolować ilość jedzenia w przypadku „łakomczuchów”. Ponieważ Twój pies nie poluje na kolację, stymulacja umysłowa związana z wydostaniem karmy z zabawek może poprawić jakość jego życia.

To, co najlepsze w obu rodzajach karmy

Trzecią opcją jest wybór zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Możesz to zrobić, mieszając je razem w tej samej misce, podając suchą karmę rano, a mokrą wieczorem (lub odwrotnie), bądź też serwując mokrą karmę jako nagrodę za wyjątkowe zachowanie. Zwróć tylko uwagę, aby mieszając te karmy nie zwiększać spożycia kalorii przez Twojego psa, zwłaszcza jeśli jest on na diecie odchudzającej.

Obejrzyj film, aby poznać zalety mokrej karmy i pyszne sposoby na urozmaicenie posiłków Twojego psa.

Pamiętaj, że należy unikać mieszania różnych marek, zwłaszcza jeśli Twój pies jest karmiony karmą kliniczną. Karmy Hill's Pet Nutrition są specjalnie opracowane, aby sprostać potrzebom Twojego pupila, a mieszanie produktów różnych marek może rozcieńczyć precyzyjnie zbilansowane składniki odżywcze karmy Hill's.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego psa lub tego, czy Twój pies powinien jeść suchą czy mokrą karmę, zapytaj lekarza weterynarii.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mokrą, czy też na suchą karmę dla psów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zmiana karmy przebiegła jak najłagodniej. Możesz również dopuścić do głosu swojego psa – niech sam pokaże, jaki rodzaj karmy preferuje.

Kiedy rozpoczynasz karmienie psa nową karmą, monitoruj jego nawyki żywieniowe, aby się przekonać, czy chętniej wybiera jedną z nich. Pamiętaj, aby nie zmieniać karmy zbyt gwałtownie lub zbyt często, gdyż może to zaburzyć pracę układu pokarmowego psa. Zadbaj również o to, aby wybrana przez Ciebie karma była zbilansowana i spełniała potrzeby żywieniowe psa związane ze stanem jego zdrowia.

Artykuły powiązane

 • Jaka jest najlepsza karma dla psów małych ras?

  A small white dog stands up on its hind legs as a bowl of dry kibble is held out in front of it. The dog looks happy and excited with bright eyes and a wide mouth Znajdź najlepszą dietę dla psów małych ras i dowiedz się, która karma jest najlepiej dostosowana do ich potrzeb zdrowotnych. Odkryj więcej wskazówek dotyczących małych psów na Hill's Pet Polska.
 • Czym należy karmić małego psa seniora?

  A black and tan dog appears from behind a fence. It has jumped and is captured mid-air appearing as though it is standing Poznaj potrzeby żywieniowe swojego małego psa seniora, by zapewnić mu dłuższe i zdrowsze życie. Znajdź odpowiednią karmę dzięki poradom ekspertów na Hill's Pet Polska.
 • Dlaczego mój pies tak szybko je?

  Często zdarza się, że psy jedzą szybciej niż ludzie. Sprawdź, dlaczego niektóre psy jedzą zbyt szybko i jakie problemy zdrowotne mogą się z tym wiązać.
 • Czy mój pies może jeść pizzę?

  Dowiedz się, czy dzielenie się kawałkiem pizzy z psem jest bezpieczne, jakie składniki mogą powodować problemy zdrowotne i jaka ilość pizzy stanowi zagrożenie dla psa.

Produkty powiązane