Mokra czy sucha karma dla psów: Co jest najlepsze dla Twojego psa?

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy przechodzisz wzdłuż półek sklepowych, wybierając karmę dla swojego czworonoga, możesz czuć się nieco przytłoczony wszystkimi możliwościami wyboru. Podobnie jak wielu opiekunów zwierząt, możesz się zastanawiać: „Która karma dla psa jest lepsza: mokra czy sucha?”.

Przy wyborze karmy dla psa, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia, wiek i potrzeby behawioralne psa, a także własny styl życia. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa może być dobrym wyborem, ale jedna z nich może być bardziej dostosowana do potrzeb Twojego psa lub Twojej sytuacji.

Zalety mokrej karmy dla psów

Mokra karma dla psów – często nazywana karmą w puszce – ma kilka potencjalnych zalet:

  • Pomaga nawodnić psa. Mokra karma dla psów jest doskonałym źródłem wody niezbędnej do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia psa i wielu funkcji organizmu. Jeśli Twój pies nie pije dużo wody lub żyjesz w suchym, gorącym klimacie, mokra karma dla psa może pomóc utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia psa. Jednak mimo to powinieneś dbać o to, żeby pies miał dostęp do dużej ilości świeżej wody.

  • Pomaga psom, które mają problemy z żuciem. Psy mogą mieć problemy z żuciem twardej, suchej karmy z różnych powodów, takich jak utrata zębów, nieprawidłowe ustawienie szczęk, a nawet nadzwyczajnie mały pysk. W takich przypadkach spożywanie mokrej karmy dla psów może być o wiele łatwiejsze.Brązowy pies jedzący karmę z niebieskiej miski na podwórku.

  • Atrakcyjny zapach. Starsze psy mogą stracić zmysł węchu i nie chcieć jeść suchej karmy z takim samym apetytem lub zainteresowaniem jak kiedyś. Psy, które są chore lub przechodzą rekonwalescencję po operacji, również mogą mieć słaby apetyt. Mokra karma ma często intensywny zapach i bogaty smak, dzięki czemu może pomóc zwiększyć apetyt.

  • Oferuje różnorodność. Mokre karmy są często dostępne w szerokiej gamie smaków, konsystencji i rodzajów, co zapewnia psom większą różnorodność. Niejadki, psy, które przechodzą na nową karmę, a nawet psy, które muszą schudnąć, mogą czerpać korzyści ze spożywania z mokrej karmy.

Jedną z wad mokrej karmy jest to, że jest ona atrakcyjna nie tylko dla psów; może ona przyciągać również inne stworzenia, takie jak muchy. Jeśli Twój pies je powoli lub spożywa karmę „na raty” w ciągu dnia, należy zastanowić się, jak i kiedy go karmić, żeby muchy nie mogły złożyć w karmie jaj. Mokra karma psuje się szybciej w ciepłe dni, więc należy ją wyrzucić, jeśli pies nie zje jej w ciągu godziny.

W takim przypadku zastanów się nad pracą z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, aby zachęcić swojego pupila do spożywania posiłków na raz, tak żeby karma nie zostawała w misce na później i nie przyciągała much. Praca z niejadkami może być trudna, ale nowych, pozytywnych nawyków żywieniowych zwykle można się nauczyć!

Zalety suchej karmy dla psów

Sucha karma dla psów, nazywana również krokietami, ma nieco inne zalety:

  • Wygoda. Odmierzone porcje suchej karmy mogą leżeć w misce, dając wolno jedzącym psom czas na dokończenie jedzenia.

      

  • Koszt. Sucha karma dla psów jest zwykle tańsza niż mokra karma dla psów.

  • Korzyści dla zdrowia zębów. Niektóre suche karmy zostały opracowane specjalnie, by zmniejszać ilość płytki nazębnej, kamienia nazębnego i przebarwień, ponieważ krokiety zeskrobują osad z zębów psa podczas żucia.

  • Bogatsze środowisko. Suchą karmę często łatwiej jest wykorzystać w zabawkach w formie puzzli, co pozwala zapewnić psu rozrywkę, gdy jesteś w pracy, oraz kontrolować ilość karmy spożywanej przez bardziej „łakome” zwierzęta. Jako że pies nie musi polować, by zjeść kolację, stymulacja umysłowa polegająca na zdobywaniu pożywienia za pomocą zabawek logicznych może stanowić dodatkową atrakcję w jego życiu codziennym.

Karma mokra, sucha czy obydwie? Co jest najlepsze dla Twojego psa?

Odpowiedź na to odwieczne pytanie zależy najzwyczajniej w świecie od preferencji Twoich i Twojego psa. Jeśli masz pewność, że podawana karma jest pełnowartościowa i zbilansowana, co oznacza, że zapewnia psu wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, możesz podawać mu dowolny rodzaj karmy.

Niektórzy opiekunowie podają swoim pupilom tylko suchą karmą, inni tylko mokrą, a jeszcze inni decydują się na podawanie karmy suchej i mokrej. Jeśli chodzi o podawanie dwóch rodzajów karm, można to robić, mieszając je w tej samej misce, podając pupilowi karmę suchą rano, a mokrą wieczorem (lub odwrotnie), lub podając mu mokrą karmę jako specjalny „przysmak” w nagrodę za wyjątkowe zachowanie. Upewnij się jednak, że mieszając obie karmy, nie zwiększasz ilości spożywanych przez psa kalorii, zwłaszcza jeśli jest on na diecie odchudzającej.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące zdrowia psa lub tego, czy powinien on jeść suchą czy mokrą karmę dla psów, nie bój się zapytać o to lekarza weterynarii. Służą oni pomocą nie tylko wtedy, gdy coś jest nie tak!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na podawanie psu karmy suchej, karmy mokrej czy też obu rodzajów karm, zawsze powinieneś przestrzegać tych ważnych wskazówek.

  • Zawsze wybieraj pełnoporcjową i zbilansowaną karmę, aby zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

  • Nigdy nie zmieniaj psu karmy w nagły sposób. Nową karmę należy zawsze wprowadzać stopniowo przez 5-7 dni lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pomaga to zapobiegać rozstrojom żołądka i pozwala psu stopniowo przyzwyczaić się do nowego smaku lub konsystencji, co pozwala uniknąć ryzyka odrzucenia pokarmu.

  • Zawsze podawaj psu ilość karmy odpowiednią dla właściwej dla niego wagi i starannie ją odmierzaj. Jeśli nie jesteś pewny, czy waga Twojego psa jest prawidłowa, zapytaj o to lekarza weterynarii.

  • Nigdy nie wprowadzaj diety leczniczej lub terapeutycznej bez zaleceń lekarza weterynarii.

Poświęcenie odrobiny czasu i być może kilka prób i błędów pozwoli Ci na znalezienie idealnego sposobu na to, żeby Twój czworonożny przyjaciel był szczęśliwy i zadowolony.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS