Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Łapki Twojego kota są dla niego tak samo ważne jak dla Ciebie dłonie i stopy. Jesteś kocim opiekunem, dlatego Twoją rolą jest pomoc kotu w utrzymaniu zdrowych łap. Ten krótki przewodnik po pielęgnacji łap kota pomoże Ci zadbać o zdrowie i czystość poduszek łapek Twojego futrzanego przyjaciela.
Dlaczego warto dbać o poduszki kocich łapek?
Pomyśl przez chwilę o tym, w jaki sposób koty używają swoich łap. W domu koty chodzą po różnych powierzchniach, w tym po powierzchniach brudnych, takich jak kuweta. Jeśli są wypuszczane na zewnątrz, mogą chodzić po szorstkim i kamienistym podłożu, stąpać po kolcach, ostrych przedmiotach, a także gorących lub zimnych powierzchniach, w zależności od pogody. W okresie zimowym koty wychodzące są narażone także na chodzenie po ostrej soli i innych środkach odladzających, które mogą ranić jego łapy.
W którymś momencie dnia Twój kot podejmie się samodzielnego czyszczenia łapek, liżąc je i prawdopodobnie połykając wszelkie zgromadzone na nich szkodliwe substancje. Regularna pielęgnacja łap kota, obejmująca kontrole i czyszczenie, nie tylko pomoże w utrzymaniu ich w czystości i stanie bezpiecznym do lizania, ale także pozwoli Ci poradzić sobie z suchymi i popękanymi łapami, skaleczeniami i innymi urazami, zanim dojdzie do zakażenia.
Przewodnik po pielęgnacji kocich łap
Dobry start
Chociaż regularne sprawdzanie łap kota jest niezbędne dla utrzymania ich w zdrowiu, sam zabieg pozwala także zauważyć ewentualne niepokojące oznaki. Jeśli zauważysz, że Twój kot kuleje lub nie następuje na daną łapę, być może coś w niej utkwiło lub w jakiś sposób ją zranił. Pamiętaj, że koty doskonale maskują ból, więc musisz zwracać szczególną uwagę na swojego ulubieńca. Co więcej, kiedy kot jest ranny, może nie pozwolić ci na dokładne badanie, więc zadbaj o jego spokój i wygodę.
Jeśli Twój kot nie jest przyzwyczajony do dotykania łap, być może będziesz musiał (-a) go przygotować i oswoić do tego procesu. Pomocne może być wyrobienie w sobie nawyku masowania łapek kota, gdy trzymasz je lub głaszczesz, już od najmłodszych lat. Nie tylko pomoże mu to przyzwyczaić się do dotyku i wszelkich zabiegów, ale także pomoże wykryć wszelkie ciała obce w opuszkach łap.
Kontrola łapek
Gdy Twój kot już toleruje, że dotykasz i ogląasz jego łapy, staraj się sprawdzać je codziennie, zwłaszcza po powrocie z wycieczek na zewnątrz. Szukaj zadrapań, ran i obcych przedmiotów. Jeśli znajdziesz jakieś ciało obce wbite w kocią łapkę, spróbuj delikatnie usunąć je za pomocą pęsety. Jeśli jest osadzone głęboko, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Czyszczenie łapek
Przed inspekcją, a nawet już po niej użyj miękkiej szmatki, aby dokładnie wytrzeć poduszki kocich łap, a także przestrzenie wokół nich oraz palców. To oczyści je z brudu, kurzu z żwirku i wszelkich chemikaliów czy ciał obcych.
Obcinanie pazurów
Użyj nożyczek lub obcinacza, by przycinać pazury kota. Organizacja PDSA zaleca używanie nożyczek lub obcinacza opracowanych specjalnie do kocich pazurów, ponieważ te tradycyjne mogą powodować rozdwajanie się pazurów kota.
Pamiętaj, aby przycinać tylko końcówki, unikając naruszenia rdzenia (ukrwionej i unerwionej części pazura). Jeśli przypadkiem go skaleczysz, użyj proszku tamującego krwawienie. Pomyśl o tym, by wcześniej się w ten produkt zaopatrzyć w okolicznym sklepie zoologicznym i mieć go pod ręką na wszelki wypadek.
Pielęgnacja suchych opuszków łap kota
Jeśli opuszki łap Twojego kota stają się suche, podrażnione lub popękane, skontaktuj się z lekarzem weterynarii; może on zalecić nawilżenie ich oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub innym olejem spożywczym, który będzie bezpieczny dla kota. Na czas wchłaniania się oleju możesz zamknąć kota w łazience, aby nie roznosił go po całym domu. Jeśli potrzebujesz czegoś o mocniejszym działaniu, poproś lekarza o polecenie dobrego środka nawilżającego łapy dla kotów. Unikaj kremów i balsamów przeznaczonych dla ludzi lub innych zwierząt, które mogą okazać się szkodliwe w przypadku spożycia.
Dodatkowe uwagi
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie kota w domu, gdzie jest mniej narażony na zranienia łapek, kontakt z bardzo gorącymi lub zimnymi powierzchniami czy też niebezpiecznymi chemikaliami. Suche zimowe powietrze może wysuszyć łapy kota, dlatego rozważ używanie nawilżacza w zimnych miesiącach. Drapak również może pomóc w utrzymaniu ich pazurów w dobrym stanie, nie wspominając o ochronie dywanu i mebli przed kocią potrzebą drapania.
Przez mnogość czynności związanych z opieką nad kotami, łatwo jest przeoczyć właśnie pielęgnację kocich łap. Wyrobienie sobie codziennego nawyku sprawdzania i czyszczenia łapek pozwoli na utrzymanie ich w dobrej kondycji.
Informacja o autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus jest pisarką, freelancerką i blogerką, która pisze o zdrowiu i stylu życia zwierząt domowych od 2014 roku. Do jej klientów należą Hill's Pet Nutrition, American Kennel Club, Chewy i inni.
Recenzji dokonał Mark Brady, DVM, DACVECC