Psi pedicure, czyli obcinanie pazurów u psa
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Zastanawiasz się, jak się zabrać do obcięcia pazurów swojemu psiakowi? Nie jesteś sam! Wątpliwości w tym temacie ma wielu opiekunów zajmujących się pielęgnacją swoich psów. Bez względu na to, czy właśnie po raz pierwszy w życiu adoptowałeś zwierzaka, czy też chcesz upewnić się, że dobrze dbasz o swojego pupila – warto nauczyć się prawidłowego obcinania jego pazurów.
Dlaczego warto obcinać psie pazury?
Zanim przystąpisz do obcinania pazurów u swojego czworonoga, zastanów się, dlaczego w ogóle je obcinasz. W odróżnieniu od pedicure u ludzi, polegającego na obcinaniu i polerowaniu paznokci oraz szybkim masażu stóp, psi pedicure ma służyć temu, aby pazury nie urosły zbyt długie. Przerośnięte pazury są przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Pomyśl, co dzieje się za każdym razem, gdy Twój pies robi krok i długi pazur styka się z podłożem. Siła nacisku przekazywana jest z powrotem do ścięgien zwierzęcia, co powoduje niewygodny ucisk podczas chodzenia, informuje American Kennel Club. Z czasem może to powodować problemy z postawą, dotyczące nie tylko stopy psa, lecz również rozkładu jego masy ciała, co z kolei wpływa na pracę wielu innych stawów i mięśni.
Długie pazury mogą się również rozdwajać, zadając zwierzęciu ból. Co gorsza, obcięcie pazurów nie zawsze likwiduje problemy z ich rozdwajaniem się. Mocniejsze obcięcie może z kolei sprawić, że będą rozdwajać się jeszcze bardziej i konieczna będzie interwencja lekarza weterynarii. Wreszcie w skrajnych przypadkach zbyt długie pazury mogą wrastać w poduszkę łapy. Dzieje się tak często u starszych lub zaniedbanych psów, które cierpią z powodu przerośniętych pazurów i unikają stąpania po twardej nawierzchni.
Narzędzia do wykonania psiego pedicure
Jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami, nauka obcinania psich pazurów nie sprawi Ci trudności. Do osiągnięcia sukcesu potrzeba naprawdę niewiele: wystarczą obcinacz do pazurów, preparat do tamowania krwawienia, przysmaki i w razie potrzeby druga osoba. Na to wielkie wydarzenie nie zapomnij też zaprosić psa!
1. Obcinacz do pazurów
Najważniejszym narzędziem, którego potrzebujesz, jest obcinacz do pazurów. Na rynku dostępne są obcinacze różnego rodzaju, np. w postaci gilotyny, cążków lub nożyczek. Spokojnie, nie obawiaj się tych groźnych nazw. Zapytaj psiego fryzjera lub lekarza weterynarii, który obcinacz będzie najlepszy dla Twojego pupila. Gilotyny są zazwyczaj polecane w przypadku małych psów, a cążki i nożyczki to dobre rozwiązanie, jeśli Twój podopieczny należy do większych ras. Najlepiej jednak wybrać narzędzie, którym nie obawiasz się posługiwać.
Alternatywą są pilniki do pazurów – możesz nimi spiłować pazury zamiast je obcinać. Ponieważ pilnik usuwa niewielką część paznokcia za jednym razem, rzadziej bywa przyczyną uszkodzenia wrażliwego naczynia krwionośnego znajdującego się pod każdym pazurem Twojego czworonoga. Minusem jest to, że pilniki są głośne, przez co narzędzie to budzi niepokój lub strach u wielu psów. Skracanie pazurów za pomocą pilnika trwa też zdecydowanie dłużej, więc Twój zwierzak musi być cierpliwy.
2. Preparat do tamowania krwawienia
Jeśli obetniesz zbyt dużą część pazura, może dojść do krwawienia, co samo w sobie jest zdecydowanie nieprzyjemną sytuacją. Bez paniki: zasypka lub inny środek do tamowania krwawienia zalecany przez Twojego lekarza weterynarii szybko powstrzyma krwawienie. Preparatu do tamowania krwawienia używamy tylko w sytuacji, jeśli w wyniku zbyt mocnego obcięcia pazura pojawi się krew.
3. Przysmaki
Pochwała za dobre zachowanie sprawia, że pielęgnacja jest przyjemna dla Ciebie i Twojego pupila. W przypadku młodych lub lękliwych psów, które dopiero zapoznają się z pedikiurem, dobrym pomysłem jest wykorzystanie przysmaków. Pamiętaj, aby wybrać zdrowe smakołyki i dodatkowo pochwalić psa, mówiąc do niego wesołym głosem.
4. Druga osoba
Do przeprowadzenia tego zabiegu nie jest wymagana obecność drugiej osoby, jednak warto poprosić kogoś znajomego lub członka rodziny, aby pomógł przytrzymać psa, gdy będziesz obcinać mu pazury. Jeśli cała procedura Cię przeraża lub miałeś związane z nią nieprzyjemne przeżycia, zastanów się, czy nie powierzyć obcinania pazurów psiemu fryzjerowi lub weterynarzowi. Wówczas jedyne o czym musisz pamiętać, to regularne wizyty, aby Twój pies nie doświadczał dyskomfortu.
Być może jednak czujesz się na siłach, aby wziąć sprawy w swoje ręce – w takiej sytuacji możesz samodzielnie obciąć pazury swojego podopiecznego.
Jak prawidłowo obciąć psie pazury
Psi pedicure to w gruncie rzeczy raczej prosta sprawa. Po prostu unieś i zegnij łapę swojego pupila w taki sposób, aby móc ją wygodnie przytrzymać, a następnie umieść obcinacz (lub pilnik) na tej części paznokcia, którą chcesz usunąć. Pracuj małymi kroczkami. Odcinaj niewielkie kawałki pazura, aż stwierdzisz, że już jest wystarczająco krótki. Uważaj na naczynie krwionośne pod pazurem. W przypadku białych pazurów, patrząc z boku, powinieneś móc dostrzec jasnoróżowy cień naczynia krwionośnego. Czarne pazury nieco komplikują sprawę. Jeśli widzisz małą czarną kropkę, patrząc prosto na obciętą część pazura, przerwij pracę. Bardzo możliwe, że naczynie krwionośne znajduje się bezpośrednio pod nią.
Jeśli jednak masz obawy przed obcięciem pazurów swojemu pupilowi na podstawie tej instrukcji, zabierz go do salonu psiej pielęgnacji lub lekarza weterynarii, aby uzyskać dokładny instruktaż. Fachowcy pokażą Ci opisane techniki „na żywo”, dzięki czemu następnym razem z łatwością wykonasz cały proces samodzielnie.
Nie zapominaj również o wilczym pazurze. Znajduje się on z boku łapy, przez co nie styka się z podłożem, jak pozostałe pazury, wyjaśnia Kolegium Weterynarii na Uniwersytecie Stanu Waszyngton. Urazy wilczego pazura nie należą do rzadkości. Aby uniknąć problemów, należy go regularnie obcinać. Procedura wygląda identycznie jak w przypadku pozostałych pazurów, choć wilczy pazur wymaga zwykle częstszego skracania.
Wiesz już, jak obciąć psie pazury, ale nadal pewnie zastanawiasz się, jak długie (lub krótkie!) powinny być po obcięciu. Nie da się określić dokładnej długości paznokci, ponieważ psy różnią się kształtami i rozmiarami. Istnieje jednak uniwersalna zasada: pazur ma odpowiednią długość, jeśli nie styka się z podłożem, gdy łapa zwierzęcia stoi na ziemi. Jeśli słyszysz stukanie pazurów o podłoże podczas ruchu swojego pupila, najpewniej należy je skrócić.
Contributor Bio
Erin Ollila
Erin Ollila wierzy w to, że słowa mają moc, a złożone z nich przekazy mogą informować – lub nawet transformować – swoich odbiorców. Jej twórczość można znaleźć w całym internecie i w wielu drukowanych źródłach. Zajmuje się wywiadami, ghostwritingiem, wpisami na blogach i kreatywną literaturą faktu. Konikami Erin są SEO i wszelkiego typu media społecznościowe. Ukończyła studia na Uniwersytecie Fairfield na kierunku twórczego pisania. Można ją znaleźć na Twitterze – @ReinventingErin – lub dowiedzieć się więcej na stronie http://erinollila.com.