Czy Twój szczeniak jest bezpieczny w ogrodzie?

Published by
Czas czytania

Twój ogród powinien być bezpiecznym, idealnym miejscem zabaw dla całej rodziny, w tym dla Twojego nowego kochanego szczeniaka. Wiele powszechnie wykorzystywanych w ogrodnictwie środków chemicznych może okazać się niebezpiecznymi, nawet śmiertelnie, dla psów. Szczególnie toksyczne są granulki przeciwko ślimakom (z rodziny pomrowcowatych) oraz herbicydy. Dlatego koniecznie dokładnie czytaj instrukcje stosowania tych produktów i przede wszystkim trzymaj je z dala od psa. Jeśli nieszczęśliwie zdarzyło się, że pies zetknął się z którąś z nich, lub choćby podejrzewasz, że miało to miejsce, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Szczeniak i rośliny

Wiele powszechnie występujących roślin może być trujących dla zwierząt, a niektóre powodują nawet śmiertelne zatrucia. Jeśli na przykład twój szczeniak wyrwie cebulkę rośliny (słowo bulb może też oznaczać orchideę z rodzaju Bulbophyllum, znaczenie niejasne - przyp. tłum.) i próbuje ją schrupać - powstrzymaj go, ponieważ są one wyjątkowo niebezpieczne. Oto inne przykłady roślin toksycznych dla psów, niekiedy nawet bardzo: naparstnica, pierwiosnek, cis, bluszcz, rabarbar, glicynia, łubin, groszek pachnący, mak, chryzantema, złotokap.

Bardziej szczegółową listę możesz uzyskać dzwoniąc do Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego pod numer (+44) 01483 224234.

Szczeniak i narzędzia ogrodnicze

Nigdy nie używaj kosiarki do trawy, kiedy Twój szczeniak bawi się w ogrodzie, ponieważ możesz spowodować u niego poważne obrażenia. Nigdy nie zostawiaj porozkładanych narzędzi z ostrymi krawędziami i czubkami. Jeśli Twój pies na takim stanie, może się ciężko zranić. Jeśli nie chcesz zmoknąć nie zostawiaj mu węża ogrodowego do gryzienia.

Szczeniak i urządzenia wodne w ogrodzie

Zadbaj o to by w czasie gdy szczeniak jest młody, urządzenia i zbiorniki wodne były zakryte. Może mieć on bowiem kłopot z wydostaniem się z najpłytszej nawet wody i zranić się lub (nie daj Boże) utonąć.

Szczeniak i ogrodzenie

Jednym z zadań do wykonania w ogrodzie, zanim wypuści się tam szczeniaka, jest sprawdzenie, czy ogrodzenie jest szczeniakoodporne. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest by Twój nowy nabytek zgubił się lub został ranny na drodze. Jeśli używasz środków do impregnacji drewna, takich jak kreozot, trzymaj szczeniaka z dala od tego miejsca do czasu, gdy preparat dokładnie wyschnie. Sprawdź też, czy nie zostawiłeś otwartych puszek, z których pies mógłby się napić.

Artykuły powiązane

 • Higiena uzębienia

  Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne.
 • Pszczoły i osy

  Wszystkie psy są ciekawskie i uwielbiają biegać za rzeczami, które im uciekają – także owadami! W większości przypadków żądła pszczół i os powodują u psów jedynie niewielki ból i podrażnienie.
 • Czy Twój pies ma wrażliwy żołądek?

  Niektóre psy mają wrażliwy żołądek i są narażone na występowanie problemów trawiennych.
 • Podróżowanie z psem  

  Podróżowanie z psem może być bardzo przyjemne, o ile zostanie dobrze przygotowane.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light z Kurczakiem została opracowana, aby wspomagać utrzymanie optymalnej masy ciała.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz L-karnityną, które pomaga przekształcać tłuszcz w enenrgię.<br><b><br> </b>
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Med Kurczak

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ pomaga utrzymać zdrowie jamy ustnej.
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb & Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jagnięcina i Ryż została opracowana, aby wspomagać trawienie i masę mięśniową.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz łatwostrawną jagnięciną.