Pięć najbardziej przyjaznych ras kotów

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Koty mogą mieć opinię niezależnych, a nawet czasami wycofanych. Choć stereotyp ten ma swoje uzasadnienie, może zaskoczyć Cię, jak towarzyskie i czułe potrafią być najbardziej przyjazne rasy kotów.

Należy pamiętać, że każdy kociak czy kot ma swoją własną, niepowtarzalną osobowość. Podczas gdy dana rasa może być uważana za bardziej przyjazną lub energiczną niż inna, poszczególne koty tej rasy mogą wykazywać tę cechę w większym lub mniejszym stopniu niż inne. Jeśli jednak szukasz nowego kociego przyjaciela, oto kilka przytulnych ras kotów, które warto powitać w swoim domu!

1. Maine Coon

leżący kociak maine coon wysuwający łapki do przodu

Maine Coon znajduje się na szczycie listy najbardziej przyjaznych ras kotów. Nie daj się zwieść dużym rozmiarom: nie ma się czego obawiać w przypadku tej słodkiej rasy, która świetnie nadaje się dla rodzin. Ze względu na długie, jedwabiste futerko Maine Coona, będzie trzeba poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację, ale to świetny sposób na stworzenie więzi między Wami.

2. Kot syjamski

Kotek syjamski o niebieskich oczach.

Prawdopodobnie jedna z najbardziej intrygujących ras kotów, rasa syjamska słynie z dostojnej postury i oszałamiających oczu. Ale czy wiesz, że to także naprawdę przyjazne koty? Według Governing Council of the Cat Fancy (GCCF), te otwarte, ekstrawertyczne koty są „niezmiernie lojalne wobec swoich ludzi” i uwielbiają być częścią rodziny.

Chociaż przy odrobinie wysiłku większość kotów może nauczyć się bawić w aportowanie swoich ulubionych zabawek, towarzyska natura syjamczyków może to ułatwić.

3. Ragdoll

Piękny kot ragdoll z dużymi niebieskimi oczami.

Jednym z najbardziej przyjaznych kotów jest puszysty Ragdoll – dość nowa odmiana, wyhodowana po raz pierwszy w latach 60. Według GCCF, ich kapryśna nazwa pochodzi od tego, że mają tendencję do rozluźniania się, gdy się je podnosi. Oznacza to, że będą uwielbiały wylegiwać się na Twoich kolanach, być brane na ręce, żeby przytulić się lub nosić je po całym domu. Są doskonałym wyborem dla rodziców, którzy mieszkają w mieszkaniach lub innych małych pomieszczeniach. Te koty również świetnie radzą sobie z dziećmi. Ragdolle są czułe i przywiązują się do swoich ludzi, więc możesz je spotkać witające Cię w drzwiach wejściowych po pracy lub chodzące za Tobą po domu.

4. Abisyńczyk

Kot abisyński wpatrujący się w okno.

To odmiana kota uważana za jedną z najstarszych na świecie. Abisyńczyk niekoniecznie usiądzie Ci na kolanach, ale te czułe koty kochają swoją rodzinę i są bardzo towarzyskie. Według GCCF, abisyńczycy przywitają Cię uroczym „ćwierkaniem” i mogą chodzić za Tobą od pokoju do pokoju. Koty tej rasy są bardzo energiczne i zawsze będą chętne do zabawy. Mają tendencję do bycia nieco wścibskimi i mogą bawić się w odwracanie uwagi lub wchodzenie na wysokie grzędy. Być może będzie trzeba poczekać, aż się zmęczą, zanim przyjdą i odpoczną na Twoich kolanach!

5. Birman

Czteromiesięczny kotek Birman o niebieskich oczach, leżący na krześle biurowym.

Uważany za ulubieńca całego świata „święty kot birmański” to przyjazna rasa o mistycznej historii, wywodząca się z kraju znanego obecnie jako Myanmar. Według legendy, jak podaje GCCF, pierwszy kot został obdarowany przez boginię ziemistym umaszczeniem i błękitnymi oczami po tym, jak pilnował swojego pana i bronił jego świątyni przed bandytami. Lojalność i przywiązanie do ludzi to wciąż jedna z ich najbardziej cenionych cech! Dobroduszny temperament Birmana może sprawić, że będzie on stabilnym towarzyszem w rodzinie z wieloma zwierzętami. Równie dobrze odnajdzie się on w roli jedynaka w domu z kochającą rodziną.

Kiedy zdecydujesz się dzielić życie z kotem, pamiętaj, że rasa nie jest jedynym elementem, który decyduje o tym, czy kot jest przyjazny. Wiele kotów potrzebujących domu to mieszanka ras, a urocza para włochatych uszu lub miękka pręgowana sierść mogą ujawnić zaskakującą osobowość. Odwiedź lokalne schronisko, aby poznać koty, które mogą być towarzyskie, czułe i idealne dla Twojej rodziny. Pamiętaj, że tym, co czyni koty najbardziej przyjaznymi, jest miłość i przywiązanie. Im więcej miłości im okazujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że z czasem odwdzięczą się tym samym.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.


Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty