Podstawowe zasady pierwszej pomocy dla psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Miejmy nadzieję, że Twój pies nigdy poważnie się nie zrani. Jednak ze względu na to, że jest pełen energii, może ulegać drobnym wypadkom, warto więc znać podstawowe zasady pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy

Na wszelki wypadek, należy zawsze mieć pod ręką kilka podstawowych przedmiotów: bandaże, watę lub gazę do przemywania ran, łagodny, nadający się dla zwierząt środek antyseptyczny oraz pęsetę do usuwania żądeł lub ciał obcych z jamy ustnej.

Kości, patyki, piłki

Kości, patyki i piłki mogą utknąć psu w jamie ustnej lub wbić się w jego podniebienie. W takich przypadkach zwierzę może pocierać pysk łapami lub mieć trudności z jego zamknięciem. Możesz spróbować usunąć ciało obce palcami lub pęsetą, ale jeśli Ci się nie uda, poproś o pomoc lekarza weterynarii. By ułatwić wykonanie zabiegu, poda on psu środki uspokajające. Ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, nie pozwalaj psu bawić się małymi piłeczkami i unikaj rzucania mu patyków.

Oparzenia

Jeżeli pies poparzy się gorącą wodą, rozgrzanym olejem, środkami chemicznymi lub lodem, trzeba mu natychmiast udzielić pomocy. Lżejsze przypadki można leczyć w domu – przemyj poparzone miejsce łagodnym środkiem antyseptycznym i posmaruj chłodzącym kremem lub żelem (na przykład z aloesem). Poważniejsze oparzenia wymagają fachowej pomocy, więc czym prędzej zabierz psa do lekarza.

Skaleczenia i zranienia

Pies może się skaleczyć lub zranić, zwłaszcza w podeszwę łapy, gdy nadepnie na coś ostrego (np. potłuczone szkło). Przemyj skaleczenie rozcieńczonym środkiem dezynfekcyjnym (np. Hibiscrub) i jeśli to konieczne, opatrz przy pomocy bandaża. Jeżeli nie możesz powstrzymać krwawienia lub rana jest poważna, skonsultuj się z lekarzem.

Pogryzienia

Może się nieszczęśliwie zdarzyć, że Twój pies zostanie pogryziony przez innego psa. Wówczas zawsze warto zabrać pupila do lekarza, żeby go obejrzał. Jeżeli pogryzienia są niewielkie, wybierz się z psem na normalną wizytę. Natomiast przy poważniejszych zranieniach, lekarze powinni potraktować Twojego zwierzaka jako nagły przypadek.

Problemy z uszami

Uszy zdrowego psa powinny być lśniące, jasno różowe w środku i pozbawione woskowiny oraz wysięku. Nie mogą też wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli podejrzewasz problem z uszami zawsze powinieneś zgłosić się do lekarza weterynarii. Problemy z oczami

Jeżeli u psa wystąpią jakiekolwiek problemy z oczami, takie jak zranienia czy zapalenie spojówek, należy wybrać się do lekarza weterynarii. Postaraj się powstrzymać psa przed pocieraniem oczu.

Drgawki

Atak padaczki poznaje się po nagłych, niekontrolowanych, spazmatycznych ruchach, często połączonych z mlaskaniem oraz nadmiernym ślinieniem. W czasie napadu pies zwykle przewraca się na jeden z boków i traci kontakt z otoczeniem.

Jeżeli u Twojego psa wystąpi atak padaczki, nie próbuj powstrzymywać drgawek. Postaraj się natomiast usunąć z jego otoczenia wszelkie twarde przedmioty, w tym meble, o które mógłby się uderzyć. Wyeliminuj też bodźce stymulujące atak, takie jak światło, włączone radio, telewizor, pralka itp. oraz zaciemnij pokój, tak by pies miał spokój aż do ustąpienia napadu.

Jeśli u Twojego psa wystąpi atak padaczki, musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Złamane lub zerwane pazury

Urazy tego typu bywają bardzo bolesne i szybko ulegają zakażeniu. Zwykle towarzyszy im obfite krwawienie. O ile to możliwe, spróbuj owinąć łapę bandażem. Następnie, ponieważ często w takich przypadkach konieczne jest podanie antybiotyku, a niekiedy pazur trzeba zerwać z użyciem środków uspokajających lub usypiających, zabierz psa do lekarza.

Udar cieplny

Jest to jeden z przypadków, gdy zapobieganie jest dużo łatwiejsze niż leczenie. Pilnuj, aby podczas upałów szczeniak nie przebywał zbyt długo na słońcu i nie wypuszczaj go na dwór o najgorętszej porze dnia.

Jeżeli pomimo Twoich najlepszych starań szczeniak ulegnie lekkiemu przegrzaniu, zapewnij mu ochłodę przy pomocy mokrych ręczników lub wachlowania, daj dużo zimnej wody do picia i pozwól porządnie odpocząć.

Poważniejsze przypadki przegrzania wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Kulawizny

Jeżeli zauważysz, że pies odczuwa wyraźny ból oraz nie obciąża kończyny, zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii, aby wykluczyć złamanie.

Przy lżejszej kulawiźnie, obejrzyj poduszki łap, gdyż mógł się w nie wbić kolec lub żwirek. Sprawdź czy nie są one rozcięte i czy wszystkie pazury psa są całe.

Zatrucia

Niektóre psy są bardzo ciekawskie i zawsze istnieje ryzyko, że wezmą w zęby coś, czego nie powinny. Podobnie jak w przy przegrzaniu, w tym przypadku również łatwiejsze jest zapobieganie. Aby mieć pewność, że Twój pupil nie natknie się na substancje, które mogą być dla niego groźne (np. granulki przeciwko ślimakom, wybielacze czy zwykła czekolada. Jeżeli podejrzewasz, że pies zjadł coś, czego nie powinien, zabierz do lekarza weterynarii opakowanie po tym produkcie. Ułatwi to lekarzowi postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej odtrutki. Jeżeli zdarzy się najgorsze, natychmiast zabierz psa do lekarza.

Wypadki drogowe

Jeżeli pies ulegnie wypadkowi drogowemu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pies może być w szoku i zachowywać się nieprzewidywalnie. Postępuj z nim ostrożnie i bez niepotrzebnego pośpiechu. Jeśli to możliwe, podnieś zwierzę przy pomocy koca (lub samochodowego dywanika), a następnie zawieź je jak najszybciej do lekarza. Jeżeli psa nie można przenieść, poproś lekarza weterynarii, aby przyjechał na miejsce wypadku.

Użądlenia i ugryzienia owadów

Jeżeli w wyniku użądlenia przez owada, u Twojego psa w okolicy jamy ustnej, nosa lub gardła pojawiła się poważna opuchlizna, utrudniająca oddychanie, natychmiast zabierz go do lekarza!

Jeśli natomiast po takim użądleniu lub ugryzieniu nie wystąpiły żadne poważne objawy, możesz ulżyć cierpieniu psa stosując chłodny okład na bolące miejsce.

Artykuły powiązane

  • Sucha skóra u szczeniąt: Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

    A puppy yellow labrador sits with its owner, tongue sticking out and with a bright expression Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i sposobach leczenia suchej skóry u szczeniąt oraz tego, jak zapewnić psu ulgę. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać porady ekspertów w zakresie pielęgnacji skóry.
  • Biegunka u szczeniąt: Objawy, przyczyny i leczenie

    A puppy yellow labrador sits with its owner, tongue sticking out and with a bright expression focusing on something out of view Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia biegunki u szczeniąt, by zapewnić zdrowie swojemu młodemu pupilowi. Poznaj porady ekspertów dotyczące opieki nad zwierzętami na Hill's Pet Polska.
  • Nadmierny świąd u psów: potencjalne przyczyny

    A happy Golden Retriever is caught mid-stride as it trots across the garden with a ball in its mouth. Its owner runs behind to catch up Poznaj potencjalne przyczyny nadmiernego świądu u psów i dowiedz się, jak im zaradzić. Dowiedz się, jak ulżyć psu, korzystając z porad ekspertów Hill's Pet Polska.
  • Przyczyny świąd uszu u psa

    A Golden Retriever is captured at the moment before catching a ball that has been thrown. The dog's attention is wholly focussed on the ball Dowiedz się, dlaczego Twojego psa mogą swędzieć uszy i co możesz zrobić, by mu pomóc. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać więcej porad ekspertów na temat zdrowia uszu psa.

Produkty powiązane